Հայաստանում օդի ջերմաստիճանը կնվազի․ սպասվում են անձրևներ և կարկուտ
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութի միջոցով հայտնել է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նրա խոսքով՝ հուլիսի 13-15-ին Հայաստանը կշարունակի գտնվել հարավային տաք հոսանքների ազդեցության գոտում, ինչի արդյունքում արդեն ձևավորված համեմատաբար բարձր ջերմային ֆոնը կպահպանվի։
«Ամենատաք գոտին կրկին կլինի Արարատյան դաշտը և Երևանը, որտեղ հուլիսի 13-15-ին ստվերում, ցերեկային ժամերին, կանխատեսվում է 36-38 աստիճան տաքություն։ Հուլիսի 15-ի ուշ երեկոյան այդ տաք օդային հոսանքներն աստիճանաբար կնահանջեն դեպի հարավ՝ իրենց տեղը զիջելով Սև ծովի կողմից ներթափանցող համեմատաբար սառը օդային հոսանքներին, որոնց ներհոսքը կտևի մինչև հուլիսի 18-ը ներառյալ։ Դրա արդյունքում հուլիսի 16-18-ն ընկած ժամանակահատվածում, հուլիսի 15-ի հետ համեմատ, Հանրապետության ողջ տարածքում օդի ջերմաստիճանը, հատկապես ցերեկային ժամերին, կնվազի 4-5 աստիճանով»,- ասել է նա։
Սուրենյանը նշել է, որ մինչև հուլիսի 14-ը Հանրապետության ողջ տարածքում կպահպանվի առանց տեղումների եղանակ։ Հուլիսի 15-ի ուշ երեկոյան և հուլիսի 16-18-ն ընկած ժամանակահատվածում գիշերը և երեկոյան Հայաստանի առանձին հատվածներում սպասվում են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ, տեղ-տեղ նաև կարկուտ։
«Հուլիսի 16-18-ն ընկած ժամանակահատվածում, ուշ երեկոյան ժամերին, ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ հնարավոր են նաև Երևան քաղաքի առանձին հատվածներում»,- հավելել է նա։

Температура воздуха в Армении понизится: ожидаются дожди и град
Как передает Арменпресс, об этом сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook.
По его словам, с 13 по 15 июля Армения продолжит находиться в зоне влияния южных теплых течений, в результате чего сохранится уже сформировавшийся относительно высокий температурный фон.
«Самой теплой зоной снова станут Араратская долина и Ереван, где 13-15 июля в тени днем ​​прогнозируется 36-38 градусов Цельсия. Поздним вечером 15 июля эти теплые воздушные потоки постепенно отступят на юг, уступая место относительно холодным воздушным потокам, проникающим с Черного моря, приток которых продлится до 18 июля включительно. В результате в период с 16 по 18 июля по сравнению с 15 июля температура воздуха по всей Республике, особенно днем, снизится на 4-5 градусов», — сказал он.
Суренян отметил, что до 14 июля погода останется без осадков по всей республике. Поздним вечером 15 июля и в период с 16 по 18 июля в отдельных районах Армении ночью и вечером ожидаются кратковременные грозы, а местами возможен град.
«В период с 16 по 18 июля, поздним вечером, в некоторых районах Еревана возможны кратковременные грозовые дожди», — добавил он.