Հայաստանում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 6-8 աստիճանով. հանրապետության մեծ մասում կդադարեն տեղումները
Հայաստանը հուլիսի 8-ին դեռևս կգտնվի Սև ծովից ներթափանցած ցիկլոնի ազդեցության գոտում։ Հանրապետության մի շարք շրջաններում կշարունակվեն ամպրոպային անձրևները, տեղ-տեղ հնարավոր է նաև կարկուտ։ Սակայն հուլիսի 9-10-ին եղանակային պայմանները կփոխվեն, և օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 6-8 աստիճանով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» -ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Հուլիսի 8-ին հանրապետության տարածքում ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են ամպրոպային անձրևներ, տեղ-տեղ հնարավոր է նաև կարկուտ։ Միաժամանակ կշարունակվի հյուսիս-արևմուտքից ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցումը, ինչի հետևանքով օդի ջերմաստիճանը կմնա կլիմայական նորմայից ցածր։
Հուլիսի 9-10-ին Հայաստանի տարածք հարավից կներթափանցեն արևադարձային տաք օդային հոսանքներ, ինչի արդյունքում օդի ջերմաստիճանը հուլիսի 8-ի համեմատ կբարձրանա 6-8 աստիճանով»,– նշել է Սուրենյանը։
Ամենաբարձր ջերմաստիճանը կգրանցվի Արարատյան դաշտում և Երևանում, որտեղ հուլիսի 10-11-ին օդը կտաքանա մինչև 36-37 աստիճան։
Հուլիսի 9-14-ը հանրապետությունում կգերակշռի առանց տեղումների եղանակը։ Բացառություն կկազմեն Շիրակի, Լոռու և Տավուշի առանձին շրջանները, որտեղ երեկոյան ժամերին հնարավոր են կարճատև ամպրոպային անձրևներ։

Температура воздуха в Армении повысится на 6-8 градусов, на большей территории страны осадки прекратятся
8 июля Армения всё ещё будет в зоне влияния циклона, пришедшего со стороны Чёрного моря. В ряде районов республики продолжатся грозы, местами возможен град. Однако 9-10 июля погодные условия изменятся, и температура воздуха повысится на 6-8 градусов.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Республики Армения Гагик Суренян.
“8 июля на территории республики ожидаются грозы, местами возможен и град. При этом продолжится проникновение холодных воздушных потоков с северо-запада, в результате чего температура воздуха останется ниже климатической нормы.
Но, 9-10 июля с юга на территорию Армении проникнут тропические теплые воздушные потоки, в результате чего температура воздуха повысится на 6-8 градусов по сравнению с 8 июля”, — отметил Суренян.
Самая высокая температура будет в Араратской долине и Ереване, где 10-11 июля воздух прогреется до 36-37 градусов.
С 9 по 14 июля в Армении осадков не будет. Исключением станут отдельные районы Ширака, Лори и Тавуша, где по вечерам возможны кратковременные грозовые дожди.