Ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է Ադրբեջանի հետ ԵՄ գործընկերությունն ամրապնդելու մտադրության մասին
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Բաքվում հայտարարել է մի շարք առանցքային ուղղություններով Եվրոպական Միության և Ադրբեջանի միջև գործընկերությունը խորացնելու ծրագրերի մասին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։
«ԵՄ-ն հավատում է Հարավային Կովկասի պայծառ ապագային՝ խաղաղ և բարգավաճ։ Մենք ցանկանում ենք օգնել կառուցել այս ապագան։ Ես նույնպես այստեղ եմ՝ ԵՄ և Ադրբեջանի միջև գործընկերությունը խորացնելու համար։ Առևտրից մինչև տրանսպորտ։ Էներգետիկայից մինչև տնտեսություն»,- նշել է նա։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը հուլիսի 1-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Ադրբեջան, որտեղ բանակցություններ կանցկացնի այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Հուլիսի 2-ին Ֆոն դեր Լայենը ժամանելու է Հայաստան, որտեղ նախատեսված է նրա հանդիպումը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

Председатель Европейской комиссии заявила о намерении укрепить партнерство ЕС с Азербайджаном
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила в Баку о планах по углублению партнерства между Европейским союзом и Азербайджаном по ряду ключевых направлений. Как передает Арменпресс, об этом она написала на платформе X.
«ЕС верит в светлое будущее Южного Кавказа — мирное и процветающее. Мы хотим помочь построить это будущее. Я здесь также для того, чтобы углубить партнерство между ЕС и Азербайджаном. От торговли до транспорта. От энергетики до экономики», — отметила она.
Глава Еврокомиссии 1 июля прибыла с рабочим визитом в Азербайджан, где проведет переговоры с президентом этой страны Ильхамом Алиевым.
2 июля Фон дер Ляйен прибудет в Армению, где запланирована ее встреча с премьер-министром Николом Пашиняном.