Մոսկվան մեծ ջանքեր է գործադրում Ղրիմում վառելիքի խնդիրը լուծելու ուղղությամբ. Պեսկով
Ռուսաստանի իշխանությունները մեծ ջանքեր են գործադրում, որպեսզի նվազագույնի հասցնեն Ղրիմում վառելիքի մատակարարման բացասական հետևանքները և բնակչությանն ապահովեն վառելիքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Ղրիմում վառելիքի հետ կապված իրավիճակը։
«Ղրիմի Հանրապետության ղեկավարությունը տեղեկացնում է բնակչությանը. այս համակարգը գործում է։ Եվ լարված աշխատանք է տարվում Կիևի վարչակարգի բարբարոսական գործողությունների բացասական հետևանքները նվազագույնի հասցնելու համար։ Աշխատանքներ են տարվում բնակչությանը վառելիքի մատակարարումն ապահովելու համար», - նշել է Կրեմլի խոսնակը։
Հունիսի 21-ին Ղրիմի ղեկավար Սերգեյ Ակսյոնովը հայտարարել է, որ Ղրիմում բենզալցակայանները դադարեցրել են ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վառելիքի տրամադրումը ինչպես կանխիկ և անկանխիկ վճարումների միջոցով, այնպես էլ կտրոններով: Վառելիք կտրամադրվի միայն այն ծառայություններին, որոնք ապահովում են հանրապետության կենսագործունեությունն ու անվտանգությունը: Բացի այդ, էլեկտրացանցերի վնասման պատճառով Ղրիմի բնակիչների մի մասը մնացել է առանց էլեկտրաէներգիայի:

Москва прилагает большие усилия для решения в Крыму топливной проблемы
Российские власти прилагают огромные усилия для минимизации негативных последствий поставок топлива в Крым и обеспечения населения топливом. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя ситуацию с топливом в Крыму.
“Руководство республики Крым информирует население, эта система налажена. И ведется напряженная работа по минимизации негативных последствий от варварских действий киевского режима. Ведется работа для того, чтобы наладить обеспечение топливом населения”, — отметил пресс-секретарь Кремля.
21 июня глава Крыма Сергей Аксенов объявил, что автозаправочные станции в Крыму прекратили поставки топлива физическим и юридическим лицам как за наличные, так и безналичные платежи, а также по купонам. Топливо будет поставляться только тем службам, которые обеспечивают жизнедеятельность и безопасность республики. Кроме того, из-за повреждений электросетей некоторые жители Крыма остались без электричества.