ՍԴ-ն ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ դիմումները կքննի հունիսի 26-ին
Սահմանադրական դատարանը հունիսի 26-ին կքննի 7 քաղաքական ուժերի դիմումները՝ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սահմանադրական դատարանն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
«Սահմանադրական դատարանը 2026 թ. հունիսի 21-ի աշխատակարգային նիստում քննության է ընդունել ««Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի, «Միասնության թևեր» կուսակցության, «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն» կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, «Հանուն Հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցության, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի և «Նոր ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցության դիմումների հիման վրա` ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2026 թվականի հունիսի 14-ի` «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» թիվ 259-Ա որոշման հետ կապված վեճի վերաբերյալ» գործերը: Հաշվի առնելով, որ նշված գործերը վերաբերում են նույն հարցին, համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածի՝ նշված գործերը միավորվել են և քննվելու են դատարանի նույն նիստում, որը տեղի կունենա 2026 թվականի հունիսի 26-ին՝ ժամը 11:00-ին: Գործով զեկուցող է նշանակվել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Էդգար Շաթիրյանը, միավորված գործի դատաքննությունն անցկացվելու է բանավոր ընթացակարգով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան են անցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը և «Հայաստան» դաշինքը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նոր խորհրդարանում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

Constitutional Court to hold single hearing on seven challenges to election results on June 26
Armenia's Constitutional Court will hold a single hearing on June 26 to consider challenges filed by seven political parties and alliances seeking to annul the results of the country's June 7 parliamentary election, the court said on Monday.
Justice Edgar Shatiryan has been appointed as the rapporteur in the case.
The motions to annul the results, citing alleged fraud, were filed by the Strong Armenia bloc, Wings of Unity party, Democracy, Law and Order party, Prosperous Armenia party, the Rally for the Republic party, the Armenia Alliance, and the New Power Reformist Party.
“Given that the cases concern the same issue, and in accordance with Article 41 of the Constitutional Law on the Constitutional Court, the cases have been consolidated and will be heard at a single court session scheduled for June 26, 2026, at 11:00 a.m. Constitutional Court Justice Edgar Shatiryan has been appointed rapporteur in the case, and the consolidated case will be examined through an oral procedure,” the Constitutional Court said.
Only three political forces entered parliament, according to the Central Electoral Commission’s final results.
According to the commission, the Civil Contract party won 49.7% of the vote, securing a majority in the next parliament, while the Strong Armenia bloc came in second with 23.2%. The Armenia Alliance won 9.9%.
The ruling Civil Contract party, led by Prime Minister Nikol Pashinyan, will hold 64 seats, while businessman Samvel Karapetyan’s Strong Armenia bloc will have 29 seats. The Armenia Alliance, led by former President Robert Kocharyan, will hold 12 seats.