ՍԴ-ն ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ դիմումները կքննի հունիսի 26-ին
Սահմանադրական դատարանը հունիսի 26-ին կքննի 7 քաղաքական ուժերի դիմումները՝ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սահմանադրական դատարանն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
«Սահմանադրական դատարանը 2026 թ. հունիսի 21-ի աշխատակարգային նիստում քննության է ընդունել ««Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի, «Միասնության թևեր» կուսակցության, «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն» կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, «Հանուն Հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցության, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի և «Նոր ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցության դիմումների հիման վրա` ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2026 թվականի հունիսի 14-ի` «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» թիվ 259-Ա որոշման հետ կապված վեճի վերաբերյալ» գործերը: Հաշվի առնելով, որ նշված գործերը վերաբերում են նույն հարցին, համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածի՝ նշված գործերը միավորվել են և քննվելու են դատարանի նույն նիստում, որը տեղի կունենա 2026 թվականի հունիսի 26-ին՝ ժամը 11:00-ին: Գործով զեկուցող է նշանակվել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Էդգար Շաթիրյանը, միավորված գործի դատաքննությունն անցկացվելու է բանավոր ընթացակարգով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան են անցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը և «Հայաստան» դաշինքը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նոր խորհրդարանում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

Конституционный суд Армении  26 июня рассмотрит заявления об оспаривании результатов парламентских выборов
Конституционный суд Армении 26 июня рассмотрит заявления от 7 политических сил об аннулировании результатов парламентских выборов
Как передает «Арменпресс», Конституционный суд опубликовал сообщение по этому поводу.
«На рабочем заседании 21 июня Конституционный суд Республики Армения принял к рассмотрению дела по заявлениям блока «Сильная Армения», партии «Крылья единства», партии «Демократия, Закон, Дисциплина», партии «Процветающая Армения», партии «Альянс защитников демократии во имя Республики», блока «Армения» и реформистской партии «Новая сила» по спору, связанному с решением Центральной избирательной комиссии Республики Армения от 14 июня 2026 года «О подведении итогов очередных выборов в Национальное Собрание Республики Армения от 7 июня 2026 года» № 259-А».
Учитывая, что указанные дела касаются одного и того же вопроса, в соответствии со статьей 41 конституционного закона «О Конституционном суде», указанные дела объединены и будут рассмотрены на одном заседании суда, которое состоится 26 июня 2026 года в 11:00. Докладчиком по делу назначен судья Конституционного суда Эдгар Шатирян, а рассмотрение объединенного дела будет проходить в устном порядке» — говорится в сообщении.
По результатам парламентских выборов, состоявшихся в Армении 7 июня, в парламент прошли партия «Гражданский договор», блок «Сильная Армения» и блок «Армения».
Партия «Гражданский договор» получит 64 мандата в новом парламенте, блок «Сильная Армения» — 29 мандатов, а блок «Армения» — 12 мандатов.