Վարչապետը ծանոթացել է Երևանի բուսաբանական այգում «Կյանքի պուրակ»-ի կառուցման աշխատանքների ընթացքին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Երևանի բուսաբանական այգի, որտեղ ծանոթացել է «Կյանքի պուրակ»-ի կառուցման աշխատանքների ընթացքին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
Վարչապետին ուղեկցել են աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը և այլ պատասխանատուներ:
Շրջայցի ընթացքում վարչապետին ներկայացվել է, որ պուրակը կառուցվում է շուրջ 50 հա տարածքում: Արդեն կառուցվել են ճեմուղին և հեծանվուղին, վերանորոգվում են կասկադային աստիճանահարթակները:
Ճեմուղիների ընդհանուր մակերեսը կազմում է մոտ 30 հզ քմ:
Ճեմուղիներին կից կառուցվում են հեծանվուղիներ՝ մոտ 3.5 կմ ընդհանուր երկարությամբ:
Նախատեսվում է տնկել մոտ 16 հզ ծառ և թուփ, կառուցել արհեստական լճակ: Անցկացվում է 20 կմ ոռոգման նոր համակարգ, կառուցվում պոմպակայան, որոնք հնարավորություն կտան ապահովել ոչ միայն «Կյանքի պուրակ»-ի, այլև ամբողջ այգու բուսականության խնամքը:
Արդիականացվում է նաև արտաքին լուսավորությունը: Բոլոր ճեմուղիներում մոնտաժվել է լուսավորության նորցանց՝ 350 պուրակային հենասյուն:
Իրականացվող աշխատանքների շրջանկում հիմնանորոգվել է նաև Ծարավ Աղբյուր փողոցին հարող մոտ 900 մետր մայթը: Գլխավոր մուտքի մոտ նախատեսված է ավտոկայանատեղի՝ նախատեսված 280 մեքենայի համար: Նաև փոքր ավտոկայանատեղի՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար: Վերանորոգվում է նախկին գլխավոր մուտքը:
«Կյանքի պուրակ»-ի կառուցման աշխատանքների համար պետական բյուջեից հատկացվել է 5 մլրդ 26 մլն դրամ:
Շրջայցի ընթացքում արձանագրվել են շինաշխատանքների և նախագծի հետ կապված որոշ խնդիրներ: Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է առանձնակի ուշադրություն դարձնել շինարարական աշխատանքների որակին և կատարել անհրաժեշտ շտկումներ, այդ թվում՝ նախագծում, և այն առաջիկայում ներկայացնել քննարկման:

Pashinyan inspects construction of new park in Yerevan
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Yerevan Botanical Garden, where he observed the ongoing construction of the Park of Life.
Chief of Staff of the Prime Minister’s Office Arayik Harutyunyan, Deputy Mayor of Yerevan Armen Pambukhchyan, and other officials accompanied the Prime Minister, his office said in a press release.
During the visit, the Prime Minister was briefed that the park is being built on an area of around 50 hectares. The promenade and bicycle paths have already been constructed, and the cascade staircases are being renovated.
The total area of the walkways is about 30,000 square meters.
Adjacent to the walkways, bicycle lanes are being built with a total length of approximately 3.5 km.
It is planned to plant around 16,000 trees and shrubs and construct an artificial lake. A new 20 km irrigation system is being installed, along with a pumping station, to serve not only the Park of Life but also the entire garden.
Outdoor lighting is also being modernized. A new lighting network with 350 park light poles has been installed along all walkways.
As part of the works, a section of sidewalk about 900 meters long adjacent to Tsarav Aghbyur Street has also been fully renovated. A parking lot for 280 cars is planned near the main entrance, as well as a smaller parking area for people with disabilities. The former main entrance is also being renovated.
A total of 5 billion 26 million drams has been allocated from the state budget for the construction of the Park of Life.
During the visit, several issues related to construction works and the project were identified. The Prime Minister instructed officials to pay special attention to the quality of construction work and to make necessary corrections, including in the design, and to submit it for discussion in the near future.