«Նոր ուժ» և «Հանուն Հանրապետության» դաշինք կուսակցությունները դիմել են ՍԴ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հարցով
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած ևս 2 քաղաքական ուժ ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու դիմումներ են ներկայացրել Սահմանադրական դատարան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու հարցով ՍԴ են դիմել «Նոր ուժ» և «Հանուն Հանրապետության» դաշինք կուսակցությունները։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ում ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու կամ երկրորդ փուլ նշանակելու պահանջով դիմում են մուտքագրել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան», «Միասնության թևեր», «Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահություն» կուսակցությունները, ինչպես նաև «Հայաստան» դաշինքը։
Սահմանադրական դատարանը հայտնել է, որ Դատարանը դիմումները մուտքագրվելուց հետո երկօրյա ժամկետում աշխատակարգային նիստում կորոշի դրանց ընդունելիության հարցը:
Դիմումները վարույթ ընդունվելու դեպքում կնշանակվի զեկուցող դատավոր, որը գործը կնախապատրաստի դատաքննության: Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ վեճերով դատաքննությունն իրականացվում է բանավոր ընթացակարգով: Սահմանադրական դատարանը պարտավոր է գործը քննել և որոշում ընդունել դիմումի մուտքագրման օրվանից ոչ ուշ, քան 15 օր հետո։
Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունիսի 14-ին ամփոփել է հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։ Ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան է անցել երեք քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը (726 հազար 819 ձայն, 49.7456 տոկոս), «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը (340 հազար 006 ձայն, 23.2710 տոկոս) և «Հայաստան» դաշինքը (144 հազար 983 ձայն, 9.9231 տոկոս): «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նոր ձևավորվելիք խորհրդարանում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

Партия «Новая сила» и блок «Во имя Республики» представили в Конституционный суд заявления об оспаривании результатов выборов
Еще 2 политические силы, участвовавшие в состоявшихся в Армении 7 июня парламентских выборах, представили в Конституционный суд заявления об оспаривании результатов выборов.
Как передает Арменпресс, с вопросом об отмене результатов выборов в КС обратились партия «Новая сила» и блок «Во имя Республики».
Напомним, что в КС заявления с требованием отменить результаты выборов или назначить второй тур уже зарегистрировали блок «Сильная Армения», партии «Процветающая Армения», «Крылья единства», «Демократия, закон, дисциплина», а также блок «Армения».
В случае принятия исков к производству будет назначен судья-докладчик, который подготовит дело к судебному разбирательству. Судебное разбирательство по спорам, касающимся результатов выборов в Национальное Собрание, проводится в устной процедуре. Конституционный суд обязан рассмотреть дело и принять решение не позднее чем через 15 дней со дня регистрации заявления.
Центральная избирательная комиссия Армении 14 июня подвела итоги состоявшихся 7 июня парламентских выборов. По результатам выборов в парламент прошли три политические силы: партия «Гражданский договор» (726 тысяч 819 голосов, 49.7456%), блок «Сильная Армения» (340 тысяч 006 голосов, 23.2710%) и блок «Армения» (144 тысячи 983 голоса, 9.9231%). Партия «Гражданский договор» в новоизбранном парламенте получит 64 мандата, альянс «Сильная Армения» — 29 мандатов, альянс «Армения» — 12 мандатов.