«Նոր ուժ» և «Հանուն Հանրապետության» դաշինք կուսակցությունները դիմել են ՍԴ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հարցով
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած ևս 2 քաղաքական ուժ ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու դիմումներ են ներկայացրել Սահմանադրական դատարան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու հարցով ՍԴ են դիմել «Նոր ուժ» և «Հանուն Հանրապետության» դաշինք կուսակցությունները։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ում ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու կամ երկրորդ փուլ նշանակելու պահանջով դիմում են մուտքագրել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան», «Միասնության թևեր», «Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահություն» կուսակցությունները, ինչպես նաև «Հայաստան» դաշինքը։
Սահմանադրական դատարանը հայտնել է, որ Դատարանը դիմումները մուտքագրվելուց հետո երկօրյա ժամկետում աշխատակարգային նիստում կորոշի դրանց ընդունելիության հարցը:
Դիմումները վարույթ ընդունվելու դեպքում կնշանակվի զեկուցող դատավոր, որը գործը կնախապատրաստի դատաքննության: Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ վեճերով դատաքննությունն իրականացվում է բանավոր ընթացակարգով: Սահմանադրական դատարանը պարտավոր է գործը քննել և որոշում ընդունել դիմումի մուտքագրման օրվանից ոչ ուշ, քան 15 օր հետո։
Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունիսի 14-ին ամփոփել է հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։ Ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան է անցել երեք քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը (726 հազար 819 ձայն, 49.7456 տոկոս), «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը (340 հազար 006 ձայն, 23.2710 տոկոս) և «Հայաստան» դաշինքը (144 հազար 983 ձայն, 9.9231 տոկոս): «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նոր ձևավորվելիք խորհրդարանում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

New Force and For the Republic Alliance challenge parliamentary election results in Constitutional Court
Two more political forces that participated in Armenia’s June 7 parliamentary elections have filed applications with the Constitutional Court challenging the election results. The New Force Party and the For the Republic Alliance have appealed to the Constitutional Court seeking the annulment of the election results. As previously reported, the Strong Armenia Alliance, Prosperous Armenia Party, Wings of Unity Party, Democracy, Law and Discipline Party, as well as the Armenia Alliance, have also filed applications with the Constitutional Court seeking either the annulment of the election results or the holding of a second round of voting. The Constitutional Court has stated that, within two days of the submission of the applications, it will determine their admissibility during a procedural session. If the applications are accepted for consideration, a rapporteur judge will be appointed to prepare the cases for judicial review. Proceedings concerning disputes over the results of National Assembly elections are conducted under an oral procedure. The Constitutional Court is required to examine the case and issue a ruling no later than 15 days from the date the application is filed. Armenia’s Central Electoral Commission summarized the results of the June 7 parliamentary elections on June 14. According to the final results, three political forces secured seats in parliament: the Civil Contract Party (726,819 votes, 49.7456%), the Strong Armenia Alliance (340,006 votes, 23.2710%), and the Armenia Alliance (144,983 votes, 9.9231%). The Civil Contract Party will hold 64 seats in the newly elected parliament, while the Strong Armenia Alliance will receive 29 seats and the Armenia Alliance 12 seats.