Համագործակցության նոր հեռանկարներ՝ Լոնդոնի «Sotheby’s» աճուրդային տան հետ
ԿԳՄՍ նախաձեռնությամբ հունիսի 14-17-ն աշխատանքային այցով Երևանում են գտնվում Լոնդոնի հեղինակավոր «Sotheby’s» աճուրդային տան ներկայացուցիչները: Այցի հիմնական նպատակն է ստեղծել արդյունավետ համագործակցային և մասնագիտական կապեր Հայաստանի մշակութային կազմակերպությունների և աճուրդային տան միջև:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հունիսի 15-ին ընդունել է Լոնդոնի «Sotheby’s» աճուրդային տան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի տարածաշրջանային ղեկավար Ալինա Դեյվիին, Մերձավոր Արևելքի և Հնդկաստանի տարածաշրջանային նախագահ Էդվարդ Գիբսին։
Հանդիպմանը մասնակցել են  ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը և «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը։ Քննարկվել են մշակութային աճուրդների ոլորտում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները, միջազգային համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության ծրագրով և ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարությամբ մշակույթի տնտեսականացումն ու հանրային կյանքում մշակույթի դերի բարձրացումն առաջնային թիրախներ են:
Նա տեղեկացրել է՝ նախորդ տարի ընդունվել է «Մշակութային աճուրդների կազմակերպման մասին» ՀՀ օրենքը, որի նպատակն է կանոնակարգել արվեստի շուկայում ձևավորվող տնտեսական հարաբերությունները, խթանել արվեստի պատկերասրահների, աճուրդային տների և արվեստագետների միջև համագործակցային միջավայրի ձևավորումը, ինչպես նաև նպաստել ոլորտի թափանցիկ և մրցունակ զարգացմանը։ Նախարարի խոսքով՝ օրենքի մշակման ընթացքում մանրամասն ուսումնասիրվել են միջազգային առաջատար փորձը և ոլորտի կարգավորման մեխանիզմները, մասնավորապես՝ Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Հունաստանի օրինակներով, ինչպես նաև միջազգային հեղինակավոր աճուրդային տների գործունեության ընթացակարգերը։
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ պետությունը հետևողական քայլեր է ձեռնարկում միջազգային հեղինակավոր աճուրդային տների հետ համագործակցության ուղղությամբ, ինչը կնպաստի Հայաստանի դիրքերի ամրապնդմանը և վարկանիշի բարձրացմանն արվեստի միջազգային շուկայում։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կարող է մշակութային աճուրդների, արվեստի շրջանառության և միջազգային մասնագիտական համագործակցության զարգացման տարածաշրջանային կարևոր հարթակ  հանդիսանալ՝ հաշվի առնելով մեր երկրի հարուստ մշակութային ժառանգությունը, ստեղծարար ներուժը և մշակութային քաղաքականության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները։
ԿԳՄՍ նախարարը ներկայացրել է նաև «Ակադեմիական քաղաք»  ծրագիրը՝ տեղեկացնելով, որ ակադեմիական քաղաքի արվեստների կլաստերի ձևավորման նպատակով համագործակցություն է հաստատվել միջազգային հեղինակավոր բուհերի, այդ թվում՝ Լոնդոնի արվեստների համալսարանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև համագործակցության հնարավոր ուղղությունները, այդ թվում՝ մասնագիտական վերապատրաստումների, փորձի փոխանակման և կարողությունների զարգացման ծրագրերի իրականացմամբ։
Քննարկվել են նաև հայ ժամանակակից արվեստագետների, երիտասարդ ստեղծագործողների և արվեստի նոր ուղղությունների ներկայացուցիչների ներգրավման հեռանկարները միջազգային աճուրդային և ցուցադրական հարթակներում՝ նպաստելով նրանց ճանաչելիության բարձրացմանն ու միջազգային շուկաներում ներկայացմանը։
Լոնդոնի «Sotheby’s» աճուրդային տան ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել մշակութային աճուրդների ոլորտում Հայաստանում իրականացվող օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ դրանք կարևոր նախադրյալներ են միջազգային համագործակցության զարգացման և տարածաշրջանում մրցունակ արվեստի շուկայի ձևավորման համար։ Ներկայացնելով աճուրդային տան գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ նրանք վերահաստատել են Հայաստանի հետ համագործակցության պատրաստակամությունը, այդ թվում՝ հայկական մշակութային ժառանգությանը վերաբերող բացառիկ նմուշների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման և հնարավոր ձեռքբերման գործընթացներին աջակցելու ուղղությամբ։ Այս համատեքստում մասնավորապես նշվել է, որ վերջերս ՀՀ կառավարությունը Լոնդոնում կազմակերպված միջազգային աճուրդից ձեռք է բերել բացառիկ հայկական մշակութային արժեք համարվող 1188 թվականին պատրաստված եկեղեցու քանդակազարդ փայտյա դռան փեղկը, որը տեղափոխվել է Հայաստան։
Կողմերը կարևորել են համագործակցության շարունակականությունը և վստահություն հայտնել, որ միջազգային փորձի ներգրավումը, մասնագիտական կարողությունների զարգացումը կնպաստեն Հայաստանում մշակութային աճուրդների կայացմանը, ոլորտի միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը և տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանը: Լոնդոնի «Sotheby’s» աճուրդային տան ներկայացուցիչներն այցի շրջանակում նախատեսում են խորհրդատվական հանդիպումներ Հայաստանի թանգարանների ղեկավարների հետ՝ քննարկելու համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր:

Перспективы сотрудничества с лондонским Аукционным домом Sotheby'S
В Ереване с рабочим визитом находятся представители лондонского Аукционного дома Sotheby’s. Они приехали по инициативе Министерства ОНКС, и будут в Ереване с 14 по 17 июня. Основная цель визита – установление эффективных связей сотрудничества и профессионального сотрудничества между культурными организациями Армении и аукционным домом.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
15 июня министр ОНКС Жанна Андреасян приняла регионального директора по Европе, Ближнему Востоку и Африке Аукционного дома Sotheby’s Алину Дэви и регионального президента по Ближнему Востоку и Индии Эдварда Гиббса.
На встрече также присутствовали заместитель министра ОНКС Альфред Кочарян и директор Фонда развития культуры Карен Аветисян. Были обсуждены реформы, проводимые в Армении в сфере художественных аукционов и возможности расширения сотрудничества.
Жанна Андреасян отметила, что в соответствии с Программой правительства Республики Армения и Стратегией Республики Армения по сохранению, развитию и популяризации культуры на 2023-2027 годы, первоочередными задачами являются коммерциализация культуры и повышение роли культуры в общественной жизни.
Она сообщила, что в прошлом году был принят Закон Республики Армения “Об организации художественных аукционов”, целью которого является регулирование экономических отношений, возникающих на арт-рынке, содействие формированию кооперативной среды между художественными галереями, аукционными домами и художниками, а также содействие прозрачному и конкурентоспособному развитию сектора. По словам министра, в ходе разработки закона был детально изучен передовой международный опыт и механизмы регулирования сектора, в частности, на примере Франции, Великобритании и Греции, а также процедуры деятельности авторитетных аукционных домов.
Жанна Андреасян подчеркнула, что государство предпринимает последовательные шаги в направлении сотрудничества с авторитетными аукционными домами, что будет способствовать укреплению позиций Армении и повышению ее рейтинга на международном арт-рынке. По ее словам, Армения может стать важной региональной платформой для развития художественных аукционов, распространения произведений искусства и международного профессионального сотрудничества, учитывая богатое культурное наследие нашей страны, творческий потенциал и реформы, проводимые в сфере культурной политики.
Министр также представила программу “Академический городок”, сообщив о налаженном сотрудничестве с престижными иностранными университетами, включая Лондонский университет искусств, для формирования художественного кластера в академическом городе.
Также обсуждались возможные направления сотрудничества, в том числе посредством реализации программ профессионального обучения, обмена опытом и повышения квалификации.
Были также обсуждены перспективы вовлечения современных художников, молодых творцов и представителей новых художественных направлений Армении в международные аукционные и выставочные платформы, что будет способствовать повышению их признания и представленности на международных рынках.
Представители лондонского аукционного дома Sotheby’s высоко оценили законодательные и институциональные реформы, проводимые в Армении в сфере художественных аукционов, подчеркнув, что они являются важными предпосылками для развития международного сотрудничества и формирования конкурентоспособного арт-рынка в регионе. Представляя основные направления деятельности аукционного дома, участники подтвердили готовность к сотрудничеству с Арменией, в том числе в обмене информацией и поддержке возможных процессов приобретения эксклюзивных образцов армянского культурного наследия. В этом контексте особо отметили недавнее приобретение правительством Армении на аукционе в Лондоне деревянной двери церкви 1188 года, считающейся эксклюзивным объектом армянского культурного наследия.
Стороны подчеркнули важность продолжения сотрудничества и выразили уверенность, что привлечение международного опыта и развитие профессиональных компетенций будут способствовать созданию художественных аукционов в Армении, повышению международного признания сектора и расширению возможностей для сотрудничества. Представители лондонского Аукционного дома Sotheby's планируют в рамках визита провести консультативные встречи с руководителями музеев Армении для обсуждения вопросов развития сотрудничества.