Ռուբիոն բանակցություններ է վարել Լիբանանի նախագահի և Իսրայելի վարչապետի հետ
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն բանակցություններ է անցկացրել Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ հրադադարի նախաձեռնությունն առաջ տանելու նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Axios պորտալի լրագրող Բարաք Ռավիդը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյայի։
«ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն վերջին 48 ժամվա ընթացքում զրուցել է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի և Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուի հետ՝ փորձելով առաջ տանել հրադադարի նոր նախաձեռնությունը», - գրել է Ռավիդը X սոցցանցում։
Լրագրողի զրուցակիցը նշել է, որ նոր նախաձեռնությունը առաջարկվել է Իսրայելի և Լիբանանի միջև շարունակվող բանակցությունների համատեքստում։
Բանակցություններն առաջ մղելու համար Վաշինգտոնը որպես առաջին քայլ առաջարկել է, որ «Հեզբոլլահ» շարժումը դադարեցնի Իսրայելի վրա բոլոր հարձակումները։ Միևնույն ժամանակ Իսրայելը պետք է ձեռնպահ մնա Բեյրութում լարվածության սրումից։
Ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքով, սա «տարածություն կստեղծի աստիճանական ապաէսկալացման և ռազմական գործողությունների արդյունավետ դադարեցման համար»։

Рубио провел переговоры с президентом Ливана и премьер-министром Израиля
Госсекретарь США Марко Рубио провел переговоры с президентом Ливана Жозефом Ауном и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху для продвижения инициативы о прекращении огня. Как передает Арменпресс, об этом сообщает журналист портала Axios Барак Равид со ссылкой на высокопоставленного американского чиновника.
«Госсекретарь США Марко Рубио в течение последних 48 часов разговаривал с президентом Ливана Жозефом Ауном и премьер-министром Израиля Нетаньяху в попытке продвинуть новую инициативу о прекращении огня», — написал Равид в социальной сети X.
Собеседник журналиста отметил, что новая инициатива была предложена в контексте продолжающихся переговоров между Израилем и Ливаном.
Для продвижения переговоров Вашингтон предложил движению «Хезболла» в качестве первого шага прекратить все нападения на Израиль. В то же время Израилю следует воздержаться от эскалации напряженности в Бейруте.
По словам американского чиновника, это «создаст условия для постепенной деэскалации и эффективного прекращения боевых действий».