TRIPP-ը հնարավորություններ կստեղծի նաև Իրանի և Ռուսաստանի համար. Միրզոյան
Հայաստանի տարածքում իրականացվելիք TRIPP նախագիծը հնարավորություններ կստեղծի նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, նշելով, որ փարատվել են այն մտահոգությունները, թե TRIPP-ն անվտանգային խնդիրներ կարող է ստեղծել Իրանի համար։
«Իրանում կային հարցեր TRIPP-ի ենթադրյալ անվտանգային բաղադրիչի վերաբերյալ, քննարկվում էր երրորդ կողմի զինված ուժերի տեղակայման հարց, Իրանի մեր գործընկերները տեսել են, որ որևէ նման բան չի նախատեսվում ստորագրված փաստաթղթով, բոլոր ենթակառուցվածքները լինելու են ՀՀ ինքնիշխանության ներքո, գործելու են ՀՀ իրավազորության ներքո և դա բացառում է նաև երրորդ կողմի տեղակայումը։ Այդ հարցերի շուրջ առանձնապես անհանգստանալու տեղ չկա։ Նույն Իրանի համար, նույն TRIPP-ը հնարավորություններ է բերելու։ Չէ որ Նախիջևանից մենք ենք կապվելու երկաթուղով Իրանի երկաթուղային ցանցի հետ։ Մեր միջոցով նաև Իրանն է կարողանալու դուրս գալ, օրինակ՝ Սև ծով։ Ստացվում է, որ TRIPP-ով Պարսից ծոց-Սև ծով երկաթուղային նոր կապ է ստեղծվում»,- ասաց Միրզոյանը։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը հավելեց՝ TRIPP-ը հնարավորություններ կստեղծի նաև Ռուսաստանի Դաշնության համար։
«Ռուսաստանից բազմաթիվ պաշտոնյաներ հետաքրքրություն են ցուցաբերում TRIPP-ի վերաբերյալ, մասնակցություն են ցանկանում ունենալ»,- նշեց Արարատ Միրզոյանը։
Մայիսի 26-ին Հայաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները նախաստորագրել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և միջազգային բարգավաճման» նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը»։ Փաստաթղթի նախաստորագրումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի՝ Հայաստան այցի շրջանակներում։ Հայկական կողմից փաստաթուղթը ստորագրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ամերիկյան կողմից՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։

Проект TRIPP создаст возможности также для Ирана и России: глава МИД Армении
Проект TRIPP, который будет реализован на территории Армении, создаст возможности и для Ирана. Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отметив, что опасения относительно того, что TRIPP может создать проблемы безопасности для Ирана, развеяны.
«В Иране были вопросы касательно предполагаемого компонента безопасности TRIPP, обсуждался вопрос размещения вооруженных сил третьей стороны. Наши иранские коллеги увидели, что ничего подобного подписанным документом не предусматривается: вся инфраструктура будет находиться под суверенитетом Республики Армения, действовать под юрисдикцией Республики Армения, и это также исключает размещение третьей стороны. Поводов для особого беспокойства вокруг этих вопросов нет. Для того же Ирана тот же TRIPP принесет новые возможности. Ведь из Нахичевани мы будем соединяться по железной дороге с железнодорожной сетью Ирана. Через нас Иран также сможет выйти, например, к Черному морю. Получается, что благодаря TRIPP создается новое железнодорожное сообщение Персидский залив — Черное море», — сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел Армении добавил, что TRIPP создаст возможности и для России.
«Многие официальные лица из России проявляют интерес к TRIPP, выражают желание принять участие», — отметил Арарат Мирзоян.
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян и государственный секретарь Соединенных Штатов Америки Марко Рубио парафировали Рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве по проекту «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания». Парафирование документа состоялось в рамках визита госсекретаря США Марко Рубио в Армению. С армянской стороны документ подписал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, с американской — госсекретарь США Марко Рубио.