Դասընթացներ՝ Հնդկաստանի տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության ծրագրի շրջանակում
Հնդկաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունն առաջարկում է Հնդկաստանի տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության (ITEC) ծրագրի շրջանակում 2026-2027 թթ. համար նախատեսվող ոլորտային դասընթացներ (ցանկը՝ կցվում է):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԳՄՍՆ-ից, դասընթացներն իրականացվում են ամբողջ տարվա կտրվածքով. դրանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը մշտապես հասանելի է www.itecgoi.in կայքում: Տվյալ ժամանակաշրջանի համար առաջարկվող դասընթացների պահանջներին համապատասխանող թեկնածուները կարող են գրանցվել հետևյալ հղմամբ:
Առցանց գրանցումից զատ՝ անհրաժեշտ է ներբեռնել ու լրացնել դիմումի ամբողջական փաթեթը (ներառյալ անձնագրի պատճենը, բժշկական տեղեկանքը, լեզվի մասին տեղեկանքը ու տվյալ թեկնածուին գերատեսչության կողմից տրվող երաշխավորագիրը): Դասընթացներին մասնակցության համար լրացված հայտադիմումները (այդ թվում՝ բնօրինակները), ներկայացնող գերատեսչության կողմից տրված երաշխավորագրի ուղեկցությամբ, անհրաժեշտ է ներկայացնել ՀՀ ԱԳՆ՝ համապատասխան հայտագրով փաթեթը ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանություն փոխանցելու նպատակով:
Հայտադիմումները ՀՀ ԱԳՆ միջոցով պետք է փոխանցվեն ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանություն դասընթացների մեկնարկից առնվազն 60 օր առաջ՝ ուշ դիմելու հետևանքով հատկացված տեղերի անհասանելիությունից խուսափելու նպատակով:
Դասընթացներին վերաբերող լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար (բովանդակային, տեխնիկական), ինչպես նաև դիմումի ձևի լրացնելու հետ կապված հարցերով անհրաժեշտ է կապ հաստատել ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանության աշխատակցի հետ հետևյալ էլ. փոստի միջոցով՝ [email protected]:

India’s Ministry of External Affairs is offering sector-specific training courses for 2026-2027 under the Indian Technical and Economic Cooperation (ITEC) programme, Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports said.
According to the ministry, the courses are conducted throughout the year, and information about them is continuously available on  the ITEC website. Candidates meeting the requirements for the courses offered during the given period may register through the relevant link.
In addition to online registration, applicants are required to download and complete the full application package, including a copy of the passport, medical certificate, language proficiency certificate and a letter of recommendation issued by the relevant department for the candidate.
Completed applications for participation in the courses, including original documents, must be submitted to Armenia’s Foreign Ministry together with the recommendation letter issued by the presenting department, in order for the package to be forwarded to the Embassy of India in Armenia.
Applications must be submitted to the embassy through Armenia’s Foreign Ministry at least 60 days before the start of the courses in order to avoid the unavailability of allocated places due to late submission.
For additional information regarding the courses, includingcontent-related and technical matters, as well as questions related tocompleting the application form, applicants are advised to contact anemployee of the Embassy of India in Armenia via the following emailaddress: [email protected].