60 օրվա ընթացքում կկայանա խաղաղության համաձայնագրի և միջուկային ծրագրի քննարկումը. Իրանի ԱԳՆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ 60 օրվա ընթացքում պետք է կայանա ԱՄՆ-ի հետ փոխըմբռնման հուշագրի քննարկումը խաղաղության և միջուկային ծրագրի հարցերի շուրջ գործարքի շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը։
«60 օրվա ընթացքում պետք է կայանա փոխըմբռնման հուշագրի որոշ մանրամասների և այլ հարցերի քննարկումը: Հարցերից մեկը որոշակիորեն կապված է միջուկային ծրագրի հետ: Այս փուլում մենք չենք քննարկում միջուկային ծրագրի մանրամասները, իսկ 14 կետից բաղկացած փոխըմբռնման հուշագիրը կենտրոնացած է պատերազմի դադարեցման վրա», - ասել է Բաղային:
ԱԳՆ խոսնակը նաև հայտարարել է, որ Իրանն անհրաժեշտ չի համարում արձագանքել սոցիալական ցանցերում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գրառումներին, որոնք սպառնալիքներ են բովանդակում Իսլամական Հանրապետության հասցեին։ Թեհրանը մտադիր է գործել «իր ոճով»։
«Մենք ունենք շատ ավելի կարևոր գործեր։ Մենք կենտրոնացած ենք (մեր երկրի) ազգային շահերի առաջմղման և պաշտպանության վրա», - մեջբերել է նրա խոսքն Իրանի պետական ​​հեռուստառադիոընկերությունը:
Բաղային միաժամանակ հայտարարել է, որ  Իրանը «մշտական ​​կապի մեջ է» Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների շուրջ։
«Երեկ կարևոր հանդիպում է տեղի ունեցել Իրանի քաղաքական հարցերով փոխարտգործնախարար Թախտ Ռավանչիի և Թեհրանում Ռուսաստանի և Չինաստանի դեսպանների միջև։ Կողմերը քննարկել են Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական ​​գործընթացի վերջին իրադարձությունները», - ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ:
«ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը հիշեցնում է, որ Ռուսաստանն առաջարկել է իր ծառայություններն Իրանից  հարստացված ուրանի դուրսբերման և այն ՌԴ-ում պահելու համար, սակայն, ինչպես հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, Վաշինգտոնն առայժմ չի ընդունում Մոսկվայի առաջարկը։

В течение 60 дней должно состояться обсуждение мирного соглашения и ядерной программы – МИД Ирана
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что обсуждение меморандума о взаимопонимании с Соединенными Штатами в рамках соглашения по вопросам мира и ядерной программы должно состояться в течение 60 дней. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Tasnim.
«Обсуждение некоторых деталей меморандума о взаимопонимании и других вопросов должно состояться в течение 60 дней. Один из вопросов определенно связан с ядерной программой. На данном этапе мы не обсуждаем детали ядерной программы, а меморандум о взаимопонимании из 14 пунктов сосредоточен на прекращении войны», — сказал Багаи.
Представитель МИД также заявил, что Иран не считает необходимым отвечать на сообщения президента США Дональда Трампа в социальных сетях, содержащие угрозы в адрес Исламской Республики. Тегеран намерен действовать «в своем стиле».
«У нас есть гораздо более важные дела. Мы сосредоточены на продвижении и защите национальных интересов (нашей страны)», — цитирует его слова иранское государственное телевидение.
Багаи также заявил, что Иран находится «в постоянном контакте» с Россией и Китаем по вопросам переговоров с Соединенными Штатами.
«Вчера в Тегеране состоялась важная встреча заместителя министра иностранных дел Ирана по политическим вопросам Тахта Раванчи с послами России и Китая. Стороны обсудили последние события в дипломатическом процессе между Ираном и Соединенными Штатами», — сказал он на брифинге.
РИА Новости напомнили, что Россия предложила свои услуги по вывозу обогащенного урана из Ирана и его хранению в России, но, как заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, Вашингтон пока не принял предложение Москвы.