Ռուբիոն դատապարտել է «Հեզբոլլահ»-ի կոչերը՝ չհնազանդվելու Լիբանանի կառավարությանը
Միացյալ Նահանգները դատապարտել է շիաների «Հեզբոլլահ» կազմակերպության կոչերը՝ հակազդելու Լիբանանի կառավարությանը և Բեյրութին հավաստիացրել ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ղեկավարությանն ԱՄՆ-ի հետևողական աջակցության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համապատասխան հայտարարությունն արել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն:
«Միացյալ Նահանգներն ամենավճռական կերպով դատապարտում է «Հեզբոլլահ»-ի անխոհեմ կոչը՝ տապալելու Լիբանանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարությունը…. ԱՄՆ-ն հաստատակամորեն աջակցում է Լիբանանի օրինական կառավարությանը՝ երկրի նկատմամբ վերահսկողության վերականգման և իր ամբողջ ժողովրդի համար լավագույն ապագայի կառուցման ջանքերում», - ասվում է Ռուբիոյի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է ԱՄՆ պետքարտուղարության կայքում:
Պետքարտուղարը մեղադրել է «Հեզբոլլահ»-ին Լիբանանի վերաինտեգրման գործընթացի խոչընդոտման և Իսրայելի դեմ էսկալացիայի համար, ինչպես նաև զսպվածության կոչ է արել շարժմանը:
Ավելի վաղ «Հեզբոլլահ»-ի գլխավոր քարտուղար շեյխ Նայիմ Քասեմը մեղադրել էր վարչապետ Նավաֆ Սալամի կառավարությանը՝ նշելով, որ նա չափազանց մեծ զիջումներ է արել Իսրայելին՝ այդ երկրի հետ հաշտության ուղիղ բանակցություններ սկսելով, որոնք տեղի են ունենում Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ հովանու ներքո:

Рубио осудил призывы «Хезболлы» к неповиновению правительству Ливана
Соединенные Штаты осудили призывы шиитской организации «Хезболла» к противодействию правительству Ливанаи заверили Бейрут в неизменной поддержке США демократически избранного руководства Как сообщает Арменпресс, соответствующее заявление сделал госсекретарь США Марко Рубио.
«Соединенные Штаты самым решительным образом осуждают безрассудный призыв «Хезболлы» к свержению демократически избранного правительства Ливана… Соединенные Штаты твердо поддерживают законное правительство Ливана в его усилиях по восстановлению контроля над страной и построению лучшего будущего для всего ее народа», — говорится в заявлении Рубио, опубликованном на сайте Госдепартамента США.
Госсекретарь обвинил «Хезболлу» в препятствовании процессу реинтеграции Ливана и эскалации напряженности в отношениях с Израилем, а также призвал движение к сдержанности.
Ранее генеральный секретарь «Хезболлы» шейх Наим Касем обвинил правительство премьер-министра Навафа Салама в чрезмерных уступках Израилю, инициировав прямые мирные переговоры с этой страной, которые проходят в Вашингтоне под эгидой Соединенных Штатов.