ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորները կծառայեն նաև Սյունիքում
Հայաստանին հավատարմորեն աջակցելու և իրենց գործառույթները պատշաճ կատարելու հանդիսավոր երդմամբ մայիսի 21-ին Երևանում ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի շարքերը համալրեցին ամերիկացի 30 կամավորները: ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց, որ կամավորները շուրջ 6-ամյա ընդմիջումից հետո կտեղակայվեն նաև Սյունիքի մարզում:
Խաղաղության կորպուսի կամավորների 31-րդ խմբի երդման արարողությունը մեկնարկեց Հայաստանի և ԱՄՆ օրհներգերով, որոնք կենդանի կատարմամբ հնչեցրին հենց նորեկ կամավորները:
Ողջույնի խոսքով ներկաներին դիմած ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնավորապես նշեց, որ սա համատեղ գործակցության այն ծրագրերից է, որի արդյունքները շատ տեսանելի և շոշափելի են մեր երկրի տարբեր բնակավայրերում:
«Խաղաղության կորպուսը մի ծրագիր է, որի անվանումը համապատասխանում է բովանդակությանը: Մարդկանց միջև կապերը և նման փոխհամագործակցությունն են ամրապնդում խաղաղության մթնոլորտը: Խորհրդանշական եմ համարում հենց Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության նմանատիպ համագործակցությունը, որովհետև նախորդ տարվա օգոստոսի 8-ին կնքված վաշինգտոնյան հռչակագրերն էին, որ խաղաղության նոր դարաշրջան են բացում մեր տարածաշրջանի համար: Կարծում եմ, որ այս իմաստով ծրագիրն ամբողջությամբ արտացոլում է թե՛ մեր հարաբերությունների էությունը, թե՛ այն նպատակադրումները, որոնք կան օրակարգում»,- նշեց նախարարը:
Ժ. Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ իսկապես հրաշալի է տեսնել, թե ինչպես են կամավորներն ամբողջությամբ ներգրավվում համայնքային կյանքում: Այն աստիճան, որ նույնիսկ սկսում են խոսել իրենց տեղակայման բնակավայրի բարբառով:
«Ուզում եմ սիրով ողջունել և հաջողություն մաղթել մեր նոր կամավորներին, որոնք գալիս են միանալու Խաղաղության կորպուսի՝ Հայաստանում գործունեություն ծավալած ավելի քան 1200 կամավորներին: Բարի գալուստ Հայաստան: Մենք սիրով ողջունում ենք ձեզ, պատրաստ ենք այս ճանապարհն անցնել ձեզ հետ միասին»,- ասաց նախարարը:
Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ուիլիամ Օ’րոարքի խոսքով՝ այս տարին առանձնահատուկ է կորպուսի համար, քանզի լրանում է ոչ միայն ԱՄՆ անկախության 250-ամյակը, այլև այս կազմակերպության 65-ամյակը: Բանախոսը աջակցության համար շնորհակալություն հայտնեց բոլոր գործընկերներին:
«Հավատացած ենք, որ միասին աշխատելով՝ կարող ենք նպաստել երիտասարդների կայացմանը: Որպես 31-րդ խումբ դուք բերելու եք մեծ ներդրում Հայաստանի և ԱՄՆ միջև խաղաղության և բարեկամության գործակցության ասպարեզում, որն արդեն տասնամյակների պատմություն ունի: Մենք հավատում ենք ձեր ներուժին և վստահ ենք, որ պատվով կկատարեք ձեր ծառայությունը»,- հայտարարեց նա:
Ուիլիամ Օ’րոարքը հայտնեց, որ Հայաստանում Խաղաղության կորպուսն աշխատում է անգլերենը որպես երկրորդ լեզու դասավանդելու ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ և երիտասարդների ներուժի օգտագործումը խթանող ծրագրերի իրականացմամբ:
ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը նշելով, որ երկրորդ տարին է մասնակցում այս միջոցառմանը՝ խոստովանեց, որ հաճախ է հուզվում մասնակիցների գործունեության մասին պատմող տեսանյութը և նրանց կատարմամբ հայկական պարերը դիտելուց հետո: Նա նույնպես շնորհակալություն հայտնեց կամավորներին և ծրագրի բոլոր աջակիցներին:
Դ. Ալենի դիտարկմամբ՝ Հայաստանում աշխատելը կամավորներին հրապուրում է ոչ այնքան ֆինանսական, որքան մարդկային ջերմ հարաբերությունների հաստատման տեսանկյունից:
«Փորձելով ժամավճարի վերածել Հայաստան գալու համար կամավորներին վճարվող գումարը՝ հասկացա, որ պետք է ընդհատեմ այդ հաշվարկները, այլապես ստիպված կլինեմ հաղորդում ներկայացնել Խաղաղության կորպուսում մարդու իրավունքների ոտնահարումների վերաբերյալ»,- կատակեց նա՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր կամավոր ԱՄՆ-ից մի պատառ է բերում Հայաստան և մի պատառ էլ Հայաստանից իր հետ տանում է Միացյալ Նահանգներ:
Դիվանագետը տեղեկացրեց, որ կամավորները մասնագիտացած են տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ կրթության, երիտասարդական նախաձեռնությունների, համայնքային զարգացման, հանրային առողջապահության: Գրեթե բոլորը բավականին լավ խոսում են հայերեն, երգում են, պարում են: Շուտով տեղափոխվելու են տարբեր համայնքներ՝ դառնալով դրանց մասնիկը:
«Այս տարին Խաղաղության կորպուսի համար առանձնահատուկ է նաև նրանով, որ մեր կամավորները վերադառնում են Սյունիքի մարզ: 2020 թվականին COVID-19 համավարակի գործոնով պայմանավորված Սյունիքից և Հայաստանի այլ վայրերից դուրս էինք բերել կամավորներին: 2023-ին Խաղաղության կորպուսը վերադարձավ Հայաստան, բայց Սյունիքում այլևս կամավորներ չտեղակայեցինք, որովհետև ռազմական գործողությունների հետ կապված վտանգներ էինք տեսնում: Սյունիքում Խաղաղության կորպուսի կամավորների տեղակայումը վկայում է խաղաղության գործընթացի նկատմամբ մեր վստահության և վերջին տարվա ընթացքում խաղաղության գործընթացում արձանագրված առաջընթացի մասին»,- ընդգծեց ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ ԱՄՆ դիվանագիտական ծառայության կազմում շատ են Խաղաղության կորպուսի նախկին կամավորները: Նշվեց, որ Հայաստանում ամերիկյան դեսպանատան որոշ աշխատակիցներ որպես կամավորներ աշխատել են Մոլդովայում, Ղազախստանում և Վրաստանում:
Հայերեն լեզվի, մշակույթի և մասնագիտական հմտությունների 11-շաբաթյա ինտենսիվ վերապատրաստում անցնելուց հետո կամավորները պատրաստ են տեղակայվելու տարբեր համայնքներում: Առաջիկա երկու տարիներին նրանք կբնակվեն հայկական ընտանիքներում և դասարանային աջակցության, համայնքային ծրագրերի ու երիտասարդների ներգրավմանը միտված գործունեության միջոցով կնպաստեն անգլերեն լեզվի ուսուցման զարգացմանը և կաջակցեն երիտասարդներին՝ ձևավորելու այն հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են իրենց համայնքներում վստահ և ակտիվ անդամներ դառնալու համար։
Միջոցառումը պսակվեց կամավորներին վկայականների հանձնման և երդման արարողություններով: Կամավորների նոր խմբի ներգրավմամբ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում ծառայող Խաղաղության կորպուսի ներկայացուցիչների թիվը կհասնի շուրջ 70-ի:
Խաղաղության կորպուսին առնչվող ծրագիրը Հայաստանում իրականացվում է 1992 թվականից՝ ՀՀ կառավարության հրավերով: Անցած 34 տարիների ընթացքում Հայաստանում ծառայել է կորպուսի շուրջ 1200 կամավոր։
Խաղաղության կորպուսը հիմնադրվել է 1961 թվականին՝ ԱՄՆ նախագահ Ջոն Ֆ․Քենեդու նախաձեռնությամբ: Մինչ օրս ավելի քանի 240 հազար ամերիկացի կամավոր ծառայել է 142 երկրներում։

Волонтеры Корпуса мира США будут работать и в Сюнике
30 американских волонтеров 21 мая пополнили ряды Корпуса мира США в Ереване, принеся торжественную присягу верно поддерживать Армению и надлежащим образом выполнять свои функции. Временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен в ответ на вопрос «Арменпресс» сообщил, что после почти 6-летнего перерыва волонтеры будут размещены также в Сюникской области.
Церемония присяги 31-й группы волонтеров Корпуса мира началась с гимнов Армении и США, которые в живом исполнении спели сами новоприбывшие волонтеры.
Выступившая с приветственным словом министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, в частности, отметила, что это одна из тех программ совместного сотрудничества, результаты которой очень заметны и ощутимы в различных населенных пунктах нашей страны.
«Корпус мира — это программа, название которой соответствует ее содержанию. Связи между людьми и такое взаимодействие укрепляют атмосферу мира. Я считаю глубоко символичным подобное сотрудничество между Соединенными Штатами и Республикой Армения, поскольку именно Вашингтонские декларации, подписанные 8 августа прошлого года, открывают новую эру мира для нашего региона. Думаю, что в этом смысле программа полностью отражает как суть наших отношений, так и те цели, которые стоят на повестке дня», — отметила министр.
По наблюдению Андреасян, действительно замечательно видеть, как волонтеры полностью вовлекаются в жизнь общин — до такой степени, что даже начинают говорить на диалекте того населенного пункта, где они размещены.
«Хочу с любовью поприветствовать и пожелать успехов нашим новым волонтерам, которые присоединяются к более чем 1200 волонтерам Корпуса мира, развернувшим свою деятельность в Армении. Добро пожаловать в Армению! Мы рады приветствовать вас и готовы пройти этот путь вместе с вами», — сказала министр.
По словам директора армянского офиса Корпуса мира Уильяма О'Роарка, этот год особенный для корпуса, так как исполняется не только 250-летие независимости США, но и 65-летие этой организации. Спикер выразил благодарность всем партнерам за поддержку.
«Мы верим, что работая вместе, мы сможем способствовать становлению молодежи. В качестве 31-й группы вы внесете большой вклад в сферу сотрудничества ради мира и дружбы между Арменией и США, которая имеет уже многолетнюю историю. Мы верим в ваш потенциал и уверены, что вы с честью выполните свою службу», — заявил он.
Уильям О'Роарк сообщил, что Корпус мира в Армении работает над реализацией программ по преподаванию английского языка как второго, а также над осуществлением программ, стимулирующих развитие потенциала молодежи.
Временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен, отметив, что участвует в этом мероприятии уже второй год, признался, что часто испытывает волнение после просмотра видеоролика о деятельности участников и армянских танцев в их исполнении. Он также поблагодарил волонтеров и всех, кто поддерживает программу.
По наблюдению Дэвида Аллена, работа в Армении привлекает волонтеров не столько с финансовой точки зрения, сколько с позиции установления теплых человеческих отношений.
«Попытавшись перевести в почасовую оплату сумму, выплачиваемую волонтерам за приезд в Армению, я понял, что должен прекратить эти расчеты, иначе мне придется подать заявление о нарушениях прав человека в Корпусе мира», — пошутил он, добавив, что каждый волонтер привозит в Армению частичку США, а из Армении увозит с собой в США частичку Армении.
Дипломат сообщил, что волонтеры специализируются в различных областях, включая образование, молодежные инициативы, развитие общин и общественное здравоохранение. Практически все они достаточно хорошо говорят по-армянски, поют и танцуют. Вскоре они отправятся в различные общины, став их частью.
«Этот год для Корпуса мира особенный еще и тем, что наши волонтеры возвращаются в Сюникскую область. В 2020 году из-за фактора пандемии COVID-19 мы вывели волонтеров из Сюника и других мест Армении. В 2023 году Корпус мира вернулся в Армению, но в Сюнике мы волонтеров больше не размещали, так как видели риски, связанные с военными действиями. Размещение волонтеров Корпуса мира в Сюнике свидетельствует о нашей уверенности в мирном процессе и о прогрессе, зафиксированном в мирном процессе за последний год», — подчеркнул временный поверенный в делах США.
Он также сообщил, что в составе дипломатической службы США много бывших волонтеров Корпуса мира. Было отмечено, что некоторые сотрудники американского посольства в Армении работали в качестве волонтеров в Молдове, Казахстане и Грузии.
После прохождения 11-недельного интенсивного обучения армянскому языку, культуре и профессиональным навыкам волонтеры готовы к размещению в различных общинах. В ближайшие два года они будут жить в армянских семьях и посредством поддержки в классах, общинных программ и деятельности, направленной на вовлечение молодежи, будут способствовать развитию обучения английскому языку, а также помогут молодым людям сформировать навыки, необходимые для того, чтобы стать уверенными и активными членами своих общин.
Мероприятие увенчалось церемониями вручения сертификатов волонтерам и принесения присяги. С привлечением новой группы волонтеров число представителей Корпуса мира, служащих в различных населенных пунктах Армении, достигнет порядка 70 человек.
Программа, связанная с Корпусом мира, реализуется в Армении с 1992 года по приглашению правительства Армении. За прошедшие 34 года в Армении отслужили около 1200 волонтеров корпуса.
Корпус мира был основан в 1961 году по инициативе президента США Джона Ф. Кеннеди. К настоящему времени более 240 тысяч американских волонтеров отслужили в 142 странах.