Ապագայում նոր գործարքներ ևս լինելու են. Մխիթար Հայրապետյանը՝ հայկական արտադրության զենքի արտահանման մասին
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է Հայաստանից միլիոնավոր դոլարների հասնող հայկական արտադրության զենքերի արտահանման մասին իր հայտարարությանը՝ նշելով, որ առայժմ չի հրապարակի ընկերությունների անունները, ընդհանուր արժեքն ու արտահանման երկրները, քանի որ նման տվյալներ հրապարակելու համար կողմերի միջև դեռ վերջնական համաձայնություն չկա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը նախարարը նշեց, որ իրադարձությունը աննախադեպ էր մեր պետության համար, քանի որ առաջին անգամ Հայաստանում արտադրված ռազմական արտադրանք է արտահանվել։
«Սա սկիզբ է մի երկար ճանապարհի, քանի որ ապագայում նոր գործարքներ ևս լինելու են։ Այս պահի դրությամբ ավելի շատ ընկերություններ արդեն իսկ ունեն ավելի շատ քանակի երկրներ արտահանելու թույլտվություն ՀՀ կառավարության կողմից կամ դրանք առնվազն գործընթացի փուլում են»,-ասաց նա։
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մայիսի 19-ին հայտարարել էր, որ առաջին անգամ Հայաստանից միլիոնավոր դոլարների հասնող հայկական արտադրության զենք է արտահանվել: Նախարարը նշել էր, որ զենքն արտահանել են հայկական երեք ընկերություններ, իսկ ներմուծող երկրները երկուսն են եղել։ Նախարարն այդ ժամանակ էլ հայկական ընկերությունների և ներմուծող երկրների անունները չէր հրապարակել։

В будущем будут новые сделки - министр ВТП Армении об экспорте армянского оружия
Министр высокотехнологичной промышленности (ВТП) Армении Мхитар Айрапетян прокомментировал свое заявление об экспорте из Армении оружия на миллионы долларов, отметив, что пока не будет публиковать названия компаний, общую стоимость и страны экспорта, поскольку окончательного соглашения между сторонами о публикации таких данных нет.
Как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами министр отметил, что это событие беспрецедентно для нашего государства, поскольку впервые экспортируется военная продукция, произведенная в Армении.
«Это начало долгого пути, поскольку в будущем будут новые сделки. На данный момент все больше компаний уже получили разрешение от правительства РА на экспорт в другие страны, или, по крайней мере, находятся в процессе его получения», — сказал он.
Министр ВТП Армении Мхитар Айрапетян 19 мая объявил о первом экспорте из Армении оружия армянского производства на миллионы долларов. Министр отметил, что экспорт оружия осуществляли три армянские компании, а стран-импортеров - две. Министр не раскрыл названия армянских компаний и стран-импортеров.