Սա մի հարթակ է, որտեղ ծնվում են նոր գաղափարներ. Մխիթար Հայրապետյանը ողջունել է «Seaside Startup Summit Armenia 2026»-ի մասնակիցներին
«Seaside Startup Summit Armenia 2026»-ի բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել հուլիսի 26-ին։ Այն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ իրականացվում է ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ։ Միջոցառման կազմակերպման համար ինչպես 2025 թ., այնպես էլ 2026 թվականին պետական բյուջեից հատկացվել է 200 մլն ՀՀ դրամ։
Բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ ընդգծելով, որ արդեն տասներորդ տարին անընդմեջ Սևանի ափին անցկացվող այս միջոցառումը դարձել է այն եզակի հարթակը, որը միավորում է նորարար գաղափարներով առաջնորդվող մարդկանց և ձևավորում տեխնոլոգիական համայնք։
«Հարյուրավոր տաղանդավոր անհատներ, նորարարներ և ստարտափներ են մասնակցել այս նախագծին։ Սա ՀՀ կառավարության համար կարևոր նշանակություն ունեցող նախաձեռնություն է, և հենց այդ պատճառով մենք շարունակում ենք աջակցել այս ծրագրին՝ մեծ հավատով և ոգևորությամբ»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մխիթար Հայրապետյանի խոսքերն են մեջբերված ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով՝ «Seaside Startup Summit Armenia»-ն պարզապես գագաթնաժողով չէ, այլ միջավայր, որտեղ ծնվում են նոր գաղափարներ, ձևավորվում են համագործակցություններ և ստեղծվում ապագայի տեխնոլոգիական լուծումները։
«Վստահ եմ, որ հենց այստեղից են սկիզբ առնելու նոր հաջողության պատմություններ, իսկ Հայաստանից և «Seaside Startup Summit Armenia 2026»-ից մասնակիցները կհեռանան ոչ միայն վառ հիշողություններով, այլև նոր գործընկերություններով, գիտելիքով և մեծ նպատակներով»,–եզրափակել է նախարարը։
Հուլիսի 26-ից մինչև օգոստոսի 1-ն անցկացվող «Seaside Startup Summit Armenia 2026»-ի շրջանակում կհամախմբվեն աշխարհի տարբեր երկրների ստարտափների հիմնադիրներ, ներդրողներ, վենչուրային ֆոնդերի և տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչներ, մենթորներ, ոլորտի առաջատար փորձագետներ և նորարարության էկոհամակարգի առաջնորդներ։

Это платформа, где рождаются новые идеи - Мхитар Айрапетян приветствовал участников Seaside Startup Summit Armenia 2026
Официальная церемония открытия Seaside Startup Summit Armenia 2026 состоялась 26 июля. Второй год подряд форум проводится при софинансировании правительства Республики Армения. На организацию мероприятия из государственного бюджета на 2025 и 2026 годы выделено 200 миллионов драмов.
Министр высокотехнологичной промышленности (ВТП) Армении Мхитар Айрапетян выступил с приветственной речью на церемонии открытия, подчеркнув, что это мероприятие, проводимое на берегу озера Севан уже десятый год подряд, стало уникальной платформой, объединяющей людей, движимых инновационными идеями, и формирующей технологическое сообщество.
«В этом проекте приняли участие сотни талантливых людей, новаторов и стартапов. Это инициатива огромной важности для правительства Республики Армения, и именно поэтому мы продолжаем поддерживать эту программу с большой верой и энтузиазмом», —сообщает Арменпресс со ссылкой на сообщение Министерства ВТП.
По словам Мхитара Айрапетяна, Seaside Startup Summit Armenia 2026  — это не просто саммит, а среда, где рождаются новые идеи, формируются партнерства и создаются технологические решения будущего.
«Я уверен, что отсюда начнутся новые истории успеха, и участники покинут Армению и Seaside Startup Summit Armenia 2026 не только с яркими воспоминаниями, но и с новыми партнерами, знаниями и большими целями», — заключил министр.
Саммит Seaside Startup Summit Armenia 2026, который пройдет с 26 июля по 1 августа, соберет вместе основателей стартапов, инвесторов, представителей венчурных фондов и технологических компаний, наставников, ведущих экспертов в этой области и лидеров инновационной экосистемы со всего мира.