Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է ևս 56 սարքավորում՝ արտակարգ իրավիճակներում ինտերնետ կապն ամրապնդելու համար
Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է ևս 56 սարքավորում՝ ապագա հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին նախապատրաստվելու և ինտերնետ կապի կայունությունն ամրապնդելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նրա խոսքով՝ սարքավորումները ՀՀ կառավարությունը ստացել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ամերիկյան Starlink ընկերության միջև կայացած բանակցությունների արդյունքում։
«Այս սարքավորումները հնարավորություն կտան ապահովել հուսալի և բարձր արագությամբ ինտերնետ կապ՝ աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ընթացքում արդյունավետ արձագանքման համար»,- նշել է Հայրապետյանը։
Նախարարի փոխանցմամբ՝ նախաձեռնությունն իրականացվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և ներքին գործերի նախարարությունների համագործակցությամբ։ Սարքավորումներն արդեն Հայաստանում են, և նախատեսվում է դրանք հատկացնել ՀՀ ներքին գործերի նախարարությանը՝ Փրկարար ծառայության կարիքների համար։
Դրանք կնպաստեն արտակարգ իրավիճակներում կապի բազմազանության հնարավորությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ փրկարարական գործողությունների, բնական աղետների, ճգնաժամային իրավիճակների, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ կապի ավանդական ենթակառուցվածքները սահմանափակված, գերծանրաբեռնված կամ խափանված են։
Starlink-ը Երկրի ցածր ուղեծրում գործող արբանյակային համակարգ է, որն ապահովում է հուսալի և բարձր արագությամբ լայնաշերտ ինտերնետ միլիոնավոր օգտատերերի համար ամբողջ աշխարհում։ Այն կարևոր նշանակություն ունի արտակարգ իրավիճակներին արձագանքող ծառայությունների համար՝ հատկապես հեռավոր բնակավայրերում և ճգնաժամային պայմաններում կապի անխափանությունն ապահովելու տեսանկյունից։
Նախարարի խոսքով՝ այս նվիրատվությունը Starlink-ի և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության միջև ձևավորված համագործակցության շարունակությունն է։ Այդ համագործակցության շրջանակում արդեն 110 Starlink սարքավորում ապահովում է Հայաստանի հեռավոր բնակավայրերի դպրոցներում հազարավոր սովորողների ինտերնետային կապը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը բարձր է գնահատում Starlink-ի հետ համագործակցությունը և այս ներդրումը Հայաստանի արտակարգ իրավիճակներին պատրաստվածության ու արձագանքման կարողությունների ամրապնդման գործում։

Starlink donates 56 more devices to Armenia to strengthen internet connectivity during emergencies
Starlink has donated another 56 devices to Armenia to help the country prepare for potential future emergencies and strengthen the resilience of its internet connectivity.
Armenian Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan announced the donation in a Facebook post.
According to the minister, the equipment was provided to the Armenian government following negotiations between the Ministry of High-Tech Industry and the U.S.-based company Starlink.
“These devices will help ensure reliable, high-speed internet connectivity for effective response during disasters and other emergency situations,” Hayrapetyan wrote.
According to the minister, the initiative was implemented through cooperation between the Ministries of High-Tech Industry and Internal Affairs. The equipment has already arrived in Armenia and is to be transferred to the Ministry of Internal Affairs for use by the Rescue Service.
The devices will help strengthen communications redundancy during emergencies, particularly in rescue operations, natural disasters and crisis situations, as well as in cases where traditional communications infrastructure is limited, overloaded or disrupted.
Starlink is a low Earth orbit satellite system that provides reliable, high-speed broadband internet to millions of users worldwide. It plays an important role in supporting emergency response services, particularly by ensuring uninterrupted connectivity in remote areas and during crises.
According to the minister, the donation is a continuation of the cooperation established between Starlink and Armenia’s Ministry of High-Tech Industry. Under that cooperation, 110 Starlink devices already provide internet connectivity for thousands of students in schools located in Armenia’s remote communities.
The Ministry of High-Tech Industry highly values its cooperation with Starlink and the company’s contribution to strengthening Armenia’s emergency preparedness and response capabilities.