Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է ևս 56 սարքավորում՝ արտակարգ իրավիճակներում ինտերնետ կապն ամրապնդելու համար
Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է ևս 56 սարքավորում՝ ապագա հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին նախապատրաստվելու և ինտերնետ կապի կայունությունն ամրապնդելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նրա խոսքով՝ սարքավորումները ՀՀ կառավարությունը ստացել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ամերիկյան Starlink ընկերության միջև կայացած բանակցությունների արդյունքում։
«Այս սարքավորումները հնարավորություն կտան ապահովել հուսալի և բարձր արագությամբ ինտերնետ կապ՝ աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ընթացքում արդյունավետ արձագանքման համար»,- նշել է Հայրապետյանը։
Նախարարի փոխանցմամբ՝ նախաձեռնությունն իրականացվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և ներքին գործերի նախարարությունների համագործակցությամբ։ Սարքավորումներն արդեն Հայաստանում են, և նախատեսվում է դրանք հատկացնել ՀՀ ներքին գործերի նախարարությանը՝ Փրկարար ծառայության կարիքների համար։
Դրանք կնպաստեն արտակարգ իրավիճակներում կապի բազմազանության հնարավորությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ փրկարարական գործողությունների, բնական աղետների, ճգնաժամային իրավիճակների, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ կապի ավանդական ենթակառուցվածքները սահմանափակված, գերծանրաբեռնված կամ խափանված են։
Starlink-ը Երկրի ցածր ուղեծրում գործող արբանյակային համակարգ է, որն ապահովում է հուսալի և բարձր արագությամբ լայնաշերտ ինտերնետ միլիոնավոր օգտատերերի համար ամբողջ աշխարհում։ Այն կարևոր նշանակություն ունի արտակարգ իրավիճակներին արձագանքող ծառայությունների համար՝ հատկապես հեռավոր բնակավայրերում և ճգնաժամային պայմաններում կապի անխափանությունն ապահովելու տեսանկյունից։
Նախարարի խոսքով՝ այս նվիրատվությունը Starlink-ի և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության միջև ձևավորված համագործակցության շարունակությունն է։ Այդ համագործակցության շրջանակում արդեն 110 Starlink սարքավորում ապահովում է Հայաստանի հեռավոր բնակավայրերի դպրոցներում հազարավոր սովորողների ինտերնետային կապը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը բարձր է գնահատում Starlink-ի հետ համագործակցությունը և այս ներդրումը Հայաստանի արտակարգ իրավիճակներին պատրաստվածության ու արձագանքման կարողությունների ամրապնդման գործում։

Starlink передала в дар Армении еще 56 устройств для укрепления интернет-связи в чрезвычайных ситуациях
Для подготовки к возможным будущим чрезвычайным ситуациям и повышения стабильности интернет-связи еомпания Starlink подарила Армении еще 56 устройств.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян.
По его словам, оборудование было получено правительством Армении в результате переговоров между Министерством высокотехнологичной промышленности Республики Армения и американской компанией Starlink.
«Это оборудование позволит нам обеспечить надежное и высокоскоростное интернет-соединение для эффективного реагирования во время стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуаций», — отметил Айрапетян.
По словам министра, инициатива была реализована в сотрудничестве с Министерством высокотехнологичной промышленности РА и Министерством внутренних дел. Оборудование уже находится в Армении, и планируется передать его Министерству внутренних дел РА для нужд спасательной службы.
Они будут способствовать укреплению разнообразия коммуникационных возможностей в чрезвычайных ситуациях, в частности, во время спасательных операций, стихийных бедствий, кризисных ситуаций, а также в случаях, когда традиционная коммуникационная инфраструктура ограничена, перегружена или нарушена.
Starlink — это система спутников на низкой околоземной орбите, обеспечивающая надежный высокоскоростной широкополосный доступ в Интернет миллионам пользователей по всему миру. Она имеет решающее значение для служб экстренного реагирования, особенно в отдаленных районах и во время кризисов, обеспечивая бесперебойную связь.
По словам министра, это пожертвование является продолжением сотрудничества между компанией Starlink и Министерством высокотехнологичной промышленности Республики Армения. В рамках этого сотрудничества 110 устройств Starlink уже обеспечивают доступ в интернет тысячам учащихся в школах в отдаленных районах Армении.
Министерство высокотехнологичной промышленности Республики Армения высоко ценит сотрудничество со Starlink и этот вклад в укрепление потенциала Армении в подготовке к чрезвычайным ситуациям и реагировании на них.