Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է Firebird AI ընկերության՝ Հրազդան քաղաքում գտնվող «ԱԲ գործարան»
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հուլիսի 28-ին այցելել է Firebird AI ընկերության՝ Հրազդան քաղաքում գտնվող արհեստական բանականության (ԱԲ) տվյալային կենտրոն։ «Արմենպրես»-ին ԲՏԱ նախարարությունից տեղեկացրին, որ նախարարին շրջայցի ընթացքում ուղեկցել է Firebird AI ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը։ Այցի շրջանակում նախարար Հայրապետյանը ծանոթացել է «ԱԲ գործարանի» ընթացիկ վիճակին, շահագործման նախապատրաստական աշխատանքներին, տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքներին, բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկային համակարգերին, ինչպես նաև բացման հանդիսավոր արարողությունից առաջ իրականացվող վերջին տեխնիկական աշխատանքներին։ Շրջայցի ընթացքում քննարկվել են նաև նախագծի հետագա զարգացման փուլերը։
Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ Firebird-ի իրականացրած այս ռազմավարական նախագիծը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման և միջազգային մրցունակության բարձրացման տեսանկյունից՝ ձևավորելով նոր հնարավորություններ գիտահետազոտական համայնքի, ստարտափների, բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների և պետական հատվածի համար։
Ծրագրի առաջին փուլի ներդրումների ծավալը կազմում է 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար (6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորներ), իսկ երկրորդ փուլի ավարտին ընդհանուր ներդրումները կհասնեն շուրջ 5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի՝ շահագործման հանձնելով ևս շուրջ 42,000 գրաֆիկական պրոցեսոր։
ՀՀ կառավարության և Firebird ընկերության համատեղ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը տեխնոլոգիաների սպառողից վերածվում է աշխարհին արհեստական բանականության բարձր տեխնոլոգիական արդյունք և լուծումներ առաջարկող երկրի, որը պատրաստ է սահմանել ապագայի խաղի կանոնները:

Министр высокотехнологической промышленности Армении посетил «завода ИИ» компании Firebird AI в Раздане
Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян 28 июля посетил дата-центр искусственного интеллекта (ИИ) компании Firebird AI, расположенный в городе Раздан.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, министра сопровождал соучредитель компании Firebird AI Александр Есаян.
В рамках визита министр Айрапетян ознакомился с текущим состоянием «завода ИИ», подготовительными работами к эксплуатации, технологическими инфраструктурами, высокопроизводительными вычислительными системами, а также с последними техническими работами, проводимыми перед торжественной церемонией открытия. Были также обсуждены дальнейшие этапы развития проекта.
Мхитар Айрапетян отметил, что этот стратегический проект, реализованный Firebird, имеет важное значение с точки зрения технологического развития Армении и повышения международной конкурентоспособности, формируя новые возможности для научно-исследовательского сообщества, стартапов, высокотехнологичных компаний и государственного сектора.
Объем инвестиций первого этапа проекта составляет 500 млн долларов США (6144 графических процессора NVIDIA поколения Blackwell), а к завершению второго этапа общие инвестиции достигнут порядка 5 млрд долларов США, введя в эксплуатацию еще около 42 000 графических процессоров.
Благодаря совместному сотрудничеству правительства Республики Армения и компании Firebird Армения из потребителя технологий превращается в страну, предлагающую миру высокотехнологичный продукт и решения в области искусственного интеллекта, готовую определять правила игры будущего.