Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է Firebird AI ընկերության՝ Հրազդան քաղաքում գտնվող «ԱԲ գործարան»
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հուլիսի 28-ին այցելել է Firebird AI ընկերության՝ Հրազդան քաղաքում գտնվող արհեստական բանականության (ԱԲ) տվյալային կենտրոն։ «Արմենպրես»-ին ԲՏԱ նախարարությունից տեղեկացրին, որ նախարարին շրջայցի ընթացքում ուղեկցել է Firebird AI ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը։ Այցի շրջանակում նախարար Հայրապետյանը ծանոթացել է «ԱԲ գործարանի» ընթացիկ վիճակին, շահագործման նախապատրաստական աշխատանքներին, տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքներին, բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկային համակարգերին, ինչպես նաև բացման հանդիսավոր արարողությունից առաջ իրականացվող վերջին տեխնիկական աշխատանքներին։ Շրջայցի ընթացքում քննարկվել են նաև նախագծի հետագա զարգացման փուլերը։
Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ Firebird-ի իրականացրած այս ռազմավարական նախագիծը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման և միջազգային մրցունակության բարձրացման տեսանկյունից՝ ձևավորելով նոր հնարավորություններ գիտահետազոտական համայնքի, ստարտափների, բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների և պետական հատվածի համար։
Ծրագրի առաջին փուլի ներդրումների ծավալը կազմում է 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար (6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորներ), իսկ երկրորդ փուլի ավարտին ընդհանուր ներդրումները կհասնեն շուրջ 5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի՝ շահագործման հանձնելով ևս շուրջ 42,000 գրաֆիկական պրոցեսոր։
ՀՀ կառավարության և Firebird ընկերության համատեղ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը տեխնոլոգիաների սպառողից վերածվում է աշխարհին արհեստական բանականության բարձր տեխնոլոգիական արդյունք և լուծումներ առաջարկող երկրի, որը պատրաստ է սահմանել ապագայի խաղի կանոնները:

Armenian Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan visited Firebird AI’s artificial intelligence (AI) data centre in the town of Hrazdan on July 28.
According to the Ministry of High-Tech Industry, the minister was accompanied during the visit by Firebird AI co-founder Alexander Yesayan.
During the tour, Hayrapetyan reviewed the current state of the AI Factory, preparations for its commissioning, its technological infrastructure, high-performance computing systems, and the final technical works being carried out ahead of its official opening. The parties also discussed the project’s next stages of development.
Hayrapetyan said the strategic project implemented by Firebird is of major importance for Armenia’s technological development and international competitiveness, creating new opportunities for the research community, startups, high-tech companies and the public sector. The first phase of the project involves $500 million in investment and includes 6,144 NVIDIA Blackwell-generation graphics processing units (GPUs). Upon completion of the second phase, total investment is expected to reach around $5 billion, with the deployment of an additional 42,000 GPUs.
According to the ministry, cooperation between the Armenian government and Firebird is helping transform Armenia from a consumer of technology into a country capable of offering advanced artificial intelligence technologies and solutions to the global market, positioning it to help shape the future of the industry.