Բանակի բարեփոխումների համար պարտք ենք վերցրել, որովհետև փող շատ է պետք եղել. Փաշինյանը՝ Արաբկիրում
Հայաստանի իշխանությունները բանակի բարեփոխումների և անվտանգության համակարգի զարգացման համար պարտք են վերցրել, քանի որ դրա համար մեծ ֆինանսական միջոցներ են անհրաժեշտ եղել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է արձակուրդում գտնվող վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով բանակի բարեփոխումների, զինծառայողների սոցիալական ապահովության և անվտանգության քաղաքականության մասին։
«Բարեփոխումներ իրականացնելու համար, այո՛, այդ թվում պարտք ենք վերցրել։ Ինչի՞ ենք պարտք վերցրել, որովհետև փողը շատ է պետք եղել ու միանգամից»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի պետական պարտքը շարունակում է մնալ միջազգային չափանիշներով ընդունելի մակարդակում։
Փաշինյանը նշել է, որ այդ ներդրումները համեմատելի են ընտանիքների կողմից հիփոթեքային վարկերով բնակարան ձեռք բերելու հետ։
«Նույն կերպ մենք ներդրում ենք արել մեր երկրի բարեկեցության մեջ»,- ասել է նա։
Փաշինյանը կրկին անդրադարձել է մայիսի 28-ին Հանրապետության հրապարակում նախատեսված զորահանդեսին՝ նշելով, որ այնտեղ քաղաքացիները կտեսնեն բոլորովին նոր որակի բանակ։
Նա տեղեկացրել է, որ զորահանդեսին մասնակցելու են նաև «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի զինծառայողները։
Փաշինյանի խոսքով՝ ծրագրի շրջանակում 18-ամյա երիտասարդները վեցամսյա պատրաստությունից հետո պայմանագրային ծառայության են անցնում և ստանում 300-600 հազար դրամ աշխատավարձ։
«Եթե նախկինում իրենց ծնողները իրենց շոր էին ուղարկում, սնունդ էին ուղարկում, այսօր այդ տղաները 300-600 հազար դրամ փող են տանում իրենց տները»,- նշել է նա։
Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ 2026 թվականից Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան ավարտած և ծառայության անցնող բոլոր սպաները պետությունից բնակարան կստանան։
Բացի այդ, նրա խոսքով, կառավարությունը որոշել է առաջիկա չորս տարիների ընթացքում լուծել նաև երկարամյա զինծառայողների և զոհվածների ընտանիքների կուտակված բնակարանային խնդիրները։
Փաշինյանը նշել է, որ այսօր Հայաստանի բանակում կան մինչև 700 հազար դրամ վարձատրություն ստացող զինծառայողներ։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել է մայիսի 8-ին և կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ընտրություններին մասնակցում է 16 համարի ներքո՝ «Տե՛ր կանգնիր խաղաղությանը» կարգախոսով։ Կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն է։

Для реформ в армии мы взяли в долг, потому что деньги требовались в большом объеме и сразу: Пашинян
Власти Армении взяли в долг ради реформ в армии и развития системы безопасности, поскольку для этого требовались крупные финансовые средства.
Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе встречи с жителями административного района Арабкир города Еревана заявил находящийся в отпуске премьер-министр, председатель правления партии «Гражданский договор» Никол Пашинян, говоря о реформах в армии, социальном обеспечении военнослужащих и политике безопасности.
«Для проведения реформ мы, да, в том числе взяли в долг. Почему взяли в долг? Потому что деньги понадобились в большом объеме и сразу», — сказал Пашинян.
По его словам, государственный долг Армении продолжает оставаться на приемлемом по международным стандартам уровне. Пашинян отметил, что эти инвестиции сопоставимы с приобретением жилья семьями с помощью ипотечных кредитов.
«Точно так же мы вложили инвестиции в благополучие нашей страны», — сказал он.
Пашинян вновь коснулся темы военного парада, запланированного на 28 мая на площади Республики, отметив, что там граждане увидят армию совершенно нового качества.
Он сообщил, что в параде также примут участие военнослужащие программы «Защитник Отечества». По словам Пашиняна, в рамках этой программы 18-летние юноши после шестимесячной подготовки переходят на контрактную службу и получают зарплату в размере 300–600 тысяч драмов.
«Если раньше родители отправляли им одежду и еду, то сегодня эти парни приносят в свои дома от 300 до 600 тысяч драмов», — отметил он.
Пашинян также заявил, что с 2026 года все офицеры, окончившие Военную академию имени Вазгена Саргсяна и поступающие на службу, получат от государства квартиры.
Кроме того, по его словам, правительство решило в течение ближайших четырех лет решить также накопившиеся жилищные проблемы военнослужащих со стажем и семей погибших военнослужащих.
Пашинян отметил, что сегодня в армии Армении есть военнослужащие, получающие зарплату до 700 тысяч драмов.