Բանակի բարեփոխումների համար պարտք ենք վերցրել, որովհետև փող շատ է պետք եղել. Փաշինյանը՝ Արաբկիրում
Հայաստանի իշխանությունները բանակի բարեփոխումների և անվտանգության համակարգի զարգացման համար պարտք են վերցրել, քանի որ դրա համար մեծ ֆինանսական միջոցներ են անհրաժեշտ եղել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է արձակուրդում գտնվող վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով բանակի բարեփոխումների, զինծառայողների սոցիալական ապահովության և անվտանգության քաղաքականության մասին։
«Բարեփոխումներ իրականացնելու համար, այո՛, այդ թվում պարտք ենք վերցրել։ Ինչի՞ ենք պարտք վերցրել, որովհետև փողը շատ է պետք եղել ու միանգամից»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի պետական պարտքը շարունակում է մնալ միջազգային չափանիշներով ընդունելի մակարդակում։
Փաշինյանը նշել է, որ այդ ներդրումները համեմատելի են ընտանիքների կողմից հիփոթեքային վարկերով բնակարան ձեռք բերելու հետ։
«Նույն կերպ մենք ներդրում ենք արել մեր երկրի բարեկեցության մեջ»,- ասել է նա։
Փաշինյանը կրկին անդրադարձել է մայիսի 28-ին Հանրապետության հրապարակում նախատեսված զորահանդեսին՝ նշելով, որ այնտեղ քաղաքացիները կտեսնեն բոլորովին նոր որակի բանակ։
Նա տեղեկացրել է, որ զորահանդեսին մասնակցելու են նաև «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի զինծառայողները։
Փաշինյանի խոսքով՝ ծրագրի շրջանակում 18-ամյա երիտասարդները վեցամսյա պատրաստությունից հետո պայմանագրային ծառայության են անցնում և ստանում 300-600 հազար դրամ աշխատավարձ։
«Եթե նախկինում իրենց ծնողները իրենց շոր էին ուղարկում, սնունդ էին ուղարկում, այսօր այդ տղաները 300-600 հազար դրամ փող են տանում իրենց տները»,- նշել է նա։
Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ 2026 թվականից Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան ավարտած և ծառայության անցնող բոլոր սպաները պետությունից բնակարան կստանան։
Բացի այդ, նրա խոսքով, կառավարությունը որոշել է առաջիկա չորս տարիների ընթացքում լուծել նաև երկարամյա զինծառայողների և զոհվածների ընտանիքների կուտակված բնակարանային խնդիրները։
Փաշինյանը նշել է, որ այսօր Հայաստանի բանակում կան մինչև 700 հազար դրամ վարձատրություն ստացող զինծառայողներ։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել է մայիսի 8-ին և կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ընտրություններին մասնակցում է 16 համարի ներքո՝ «Տե՛ր կանգնիր խաղաղությանը» կարգախոսով։ Կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն է։

Pashinyan says debt was necessary for army reforms
The Armenian authorities have taken out loans to implement army reforms and develop the security system, as it required significant financial resources, Prime Minister and Chairman of the Civil Contract Party Nikol Pashinyan said during a meeting with residents of Yerevan’s Arabkir administrative district.
Speaking about army reforms, the social security of servicemen and Armenia’s security policy, Pashinyan said the government had borrowed funds to carry out reforms.
“Yes, we have taken on debt to implement reforms. Why did we take on debt? Because we needed the money urgently and in large amounts,” Pashinyan said.
According to him, Armenia’s public debt remains at an acceptable level by international standards.
Pashinyan compared these investments to families purchasing apartments through mortgage loans.
“In the same way, we have invested in the well-being of our country,” he said.Pashinyan also referred to the military parade scheduled for May 28 in Republic Square, stating that citizens would see an army of a completely new quality there.
He noted that servicemen participating in the “Defender of the Fatherland” program would also take part in the parade.
According to Pashinyan, under the program, 18-year-old young people enter contract service after six months of training and receive salaries ranging from 300,000 to 600,000 drams.
Pashinyan also announced that starting from 2026, all officers graduating from the Vazgen Sargsyan Military Academy and entering service will receive apartments from the state.
In addition, he said the government had decided to solve the accumulated housing problems of long-serving servicemen and the families of deceased soldiers over the next four years.
Pashinyan added that there are currently servicemen in the Armenian army receiving salaries of up to 700,000 drams.