Երևանի պատմության թանգարանում բացվել է «Հունաստանն իմ աչքերով» ֆոտոցուցահանդես
Երևանի պատմության թանգարանում տեղի է ունեցել «Հունաստանն իմ աչքերով» ֆոտոցուցահանդեսի բացման արարողությունը՝ Հայաստանում Հունաստանի դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսի, պաշտոնական հյուրերի և ֆոտոմրցույթի մասնակիցների ներկայությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ցուցահանդեսն իրականություն է դարձել Երևանի Պոնտի հունական համայնքի և ԵՊՀ Հունագիտության կենտրոն-գրադարանի նախաձեռնությամբ։ Այն սկիզբ էր առել որպես ֆոտոմրցույթ՝ Պոնտի Հունական համայնքի ֆեյսբուքյան և ինստագրամյան կայքերում։ Մրցույթը միավորել էր ավելի քան 100 մասնակցի, որոնք ներկայացրել էին շուրջ 600 լուսանկար՝ լի հիշողություններով, հույզերով և անկեղծ սիրով դեպի Հունաստանը։
«Ցուցահանդեսի վերնագիրը՝ «Հունաստանն իմ աչքերով», անմիջապես առաջացրեց հետաքրքրություն։ Ինձ համար կարևոր էր հասկանալ՝ ինչպես են հայերը տեսնում Հունաստանը, ինչ են նկատում այցելելիս և ինչն է կապում իրենց այդ երկրի հետ անգամ առանց ֆիզիկապես այնտեղ լինելու»,– ցուցահանդեսին բացման իր խոսքում նշել է Հունաստանի դեսպանը՝ հավելելով, որ իրեն խորապես տպավորել են լուսանկարների մեջ արտացոլված սերն ու ջերմությունը։
Երեւանի պատմության թանգարանի տնօրեն Գևորգ Օրբելյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Երևանը քաղաք է, որը միշտ բաց է բոլոր մշակույթների համար։
«Մեզ համար մեծ ուրախություն է, որ թանգարանը կարող է լինել նման նախաձեռնությունների հարթակ և կամուրջ՝ երկու ժողովուրդների միջև հարաբերությունները ամրապնդելու համար»,– ասել է նա։
Ժյուրիի անունից ելույթ է ունեցել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության բաժնի պետ Նաիրա Կիլիչյանը։Նա նկատել է, որ ինքն էլ հունական մշակույթի մեծ երկրպագու է։
«Հայաստանը և Հունաստանը ունեն պատմական ու մշակութային հատուկ կապ, և նման նախաձեռնությունները օգնում են այդ երկխոսությունը պահել ակտիվ և կենդանի»,– ասել է Կիլիչյանը։

В Историческом музее Еревана открылась фотовыставка «Греция моими глазами»
Церемония открытия фотовыставки «Греция моими глазами» состоялась в Историческом музее Еревана в присутствии посла Греции в Армении Христоса Софианопулоса, официальных гостей и участников фотоконкурса.
Как сообщает Арменпресс, выставка стала реальностью по инициативе Понтийской греческой общины Еревана и Центра эллинистических исследований-библиотеки ЕГУ. Она началась с фотоконкурса на страницах Понтийской греческой общины в Facebook и Instagram. В конкурсе приняли участие более 100 человек, которые представили около 600 фотографий, полных воспоминаний, эмоций и искренней любви к Греции.
«Название выставки «Греция моими глазами» сразу же вызвало интерес. «Для меня было важно понять, как армяне видят Грецию, что они замечают, когда посещают её, и что связывает их с этой страной, даже не находясь там физически», — отметил греческий посол в своем вступительном слове на выставке, добавив, что он был глубоко впечатлен любовью и теплотой, отраженными на фотографиях.
Директор Ереванского исторического музея Геворг Орбелян подчеркнул в своем выступлении, что Ереван — город, всегда открытый для всех культур.
«Для нас большая радость, что музей может стать платформой и мостом для таких инициатив по укреплению отношений между двумя народами», — сказал он.
От имени жюри выступила Наира Киличян, руководитель отдела нематериального культурного наследия Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Она отметила, что сама является большой поклонницей греческой культуры.
«Армения и Греция имеют особую историческую и культурную связь, и такие инициативы помогают поддерживать этот диалог активным и живым», — сказала Киличян.