Այժմ կարևոր է ապահովել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ժամանակին ստորագրումը և վավերացումը․ Լիտվայի ԱԳ փոխնախարարի հարցազրույցը
Լիտվան ողջունում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում առաջընթացը և տրանսպորտային կապերի վերականգնման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունները․ այժմ կարևոր է ապահովել պայմանագրի ժամանակին ստորագրումը և վավերացումը՝ Վաշինգտոնի հռչակագրում նշված մյուս պարտավորությունների լիարժեք կատարման հետ մեկտեղ։
Այս մասին «Երևանյան երկխոսություն 2026» միջազգային համաժողովի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում նշել է Լիտվայի արտաքին գործերի փոխնախարար Օդրա Պլեպիտեն։
Վերջինս հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձել է Հայաստան-Լիտվա հարաբերությունների ներկա մակարդակին ու գործընթացներին, Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության խորացման գործում Լիտվայի հնարավոր դերակատարությանը, ինչպես նաև ներկայացրել է վերջին շրջանում Հարավային Կովկասում՝ մասնավորապես, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ պաշտոնական Վիլնյուսի տեսակետները։
Օդրա Պլեպիտեն իր խոսքում հույս է հայտնել, որ Եվրոպական միությունը նույնպես կկարողանա նպաստել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին։
Լիտվայի ԱԳ փոխնախարարի խոսքով՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) տարանցիկ նախագծի իրականացման համատեքստում Վիլնյուսը կոնկրետ ներդրում ունենալու հնարավորություն է տեսնում՝ առաջարկելով իր փորձը Կալինինգրադի հեշտացված տարանցիկ մոդելի վերաբերյալ:
-Տիկին փոխնախարար, ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստան-Լիտվա քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակը։
-Այս տարի Լիտվան և Հայաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 35-ամյակը, և ես ուրախ եմ, որ դա ոչ միայն թղթի վրա է, այլև մենք կարող ենք տեսնել դա գործնականում. վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք զգալիորեն ակտիվացրել ենք մեր հարաբերությունները։ Մեր երկկողմ օրակարգը լի է բարձր մակարդակի հանդիպումներով և գործնական, ոլորտային մակարդակով համագործակցության աճով։ Պատրաստ ենք շարունակել և ամրապնդել այս համագործակցությունը։
Լիտվան մշտապես աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությանը՝ ժողովրդավարության, թափանցիկության և օրենքի գերակայության վրա հիմնված համապարփակ բարեփոխումների օրակարգի նկատմամբ։ Պատրաստ ենք ընդլայնել մեր համագործակցությունը սահմանների կառավարման և անվտանգության, ռազմավարական հաղորդակցության և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի, վերականգնվող էներգիայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, դատական և այլ ոլորտներում։
Ես տեսնում եմ ավելի սերտ համագործակցության մեծ ներուժ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկ անկախությունը, առևտրի դիվերսիֆիկացիան և «կանաչ» անցումը։ Սրանք բոլորը կարևորագույն հիմնասյուներ են ցանկացած երկրի երկարաժամկետ զարգացման համար։ Լիտվան անձամբ է հաղթահարել այս մարտահրավերները և ունի արժեքավոր փորձ կիսելու համար։
Լիտվան բաց է երկկողմ առևտրի ընդլայնման վերաբերյալ քննարկումների համար։ Հետազոտության և փոխադարձ հետաքրքրության պոտենցիալ ոլորտներ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, կրթական տեխնոլոգիաներ, սննդի և սննդի տեխնոլոգիաների արդյունաբերություն, զբոսաշրջություն, վերականգնվող էներգիա, ստարտափներ։
Լիտվան ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանի՝ Եվրոպական միության հետ ավելի սերտ կապեր հաստատելու ձգտմանը։ Երևանում մայիսի 5-ին կայացած Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը կարևոր քայլ է դեպի առաջ։ Վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկով և ԵՄ-ՀՀ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի ստորագրմամբ գործընթացը ստացել է նշանակալի թափ՝ նպաստելով ինչպես Հայաստանի ապագային, այնպես էլ Եվրոպայի ընդհանուր անվտանգությանն ու դիմադրողականությանը։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Լիտվայի վարչապետի մասնակցությունը Երևանում մայիսի 4-ին կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։
-Մենք ողջունում ենք այս օրերին Հայաստանում բարձր մակարդակի միջոցառումների անցկացումը՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, ՀՀ-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովը և «Երևանյան 3-րդ երկխոսությունը»։
Հաճելի է, որ մեր վարչապետ տիկին Ռուգինիենեն հնարավորություն ունեցավ Երևանում մասնակցելու այս կարևոր բանակցություններին։ Վարչապետը շեշտեց Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմի դեմ պայքարում Ուկրաինային աջակցելու և եվրոպական երկրների միջև համագործակցությունն ամրապնդելու անհրաժեշտությունը՝ անվտանգությունն ու դիմադրողականությունը բարձրացնելու համար։
Եվրոպական առաջնորդների հետ քննարկումներում վարչապետը նաև բարձրացրեց հիբրիդային սպառնալիքների հարցը՝ ընդգծելով կոլեկտիվ դիմադրողականության և էներգետիկ անվտանգության բարձրացման կարևորությունը: Առանձին կլոր սեղանի շուրջ քննարկումը նույնպես անդրադարձավ ժողովրդավարական դիմադրողականության ամրապնդմանը և հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելուն։ Ինչպես նշեց վարչապետը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ գործընկերությունը ռազմավարական նշանակություն ունի մայրցամաքի համար. փոխադարձ հարգանքի և անվտանգության վրա կենտրոնացվածության վրա հիմնված կառուցողական համագործակցությունը մեր ընդհանուր շահերից է բխում։
Ջերմ և կառուցողական երկկողմ հանդիպման ընթացքում վարչապետ տիկին Ռուգինիենեն և Հայաստանի վարչապետ պարոն Փաշինյանը քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման և ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առաջխաղացման հեռանկարները։
-Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք «Երևանյան երկխոսություն 2026» միջազգային համաժողովից և ինչպե՞ս եք գնահատում դրա հնարավոր դերը տարածաշրջանային և միջազգային երկխոսության խթանման գործում։
-Մենք շնորհավորում ենք Հայաստանին այս ձևաչափի ստեղծման կապակցությամբ։ Այն իմաստալից համաժողով է քննարկումների համար, որոնք ներառում են տարածաշրջանային հարցերը և նաև անդրադառնում են ավելի լայն տարածաշրջանին վերաբերող թեմաներին ու նույնիսկ գլոբալ համագործակցության առաջնահերթություններին։ Մենք տեսնում ենք մեծ ներուժ տարածաշրջաններում կապակցվածության բարելավման, առևտրի ընդլայնման և մարդկանց միջև կապերի խորացման համար։
Լիտվան ակտիվորեն աջակցում է տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացմանը և առևտրային ուղիների ապաշրջափակմանը։ Կապակցվածությունը նաև մարդկանց մասին է. մարդկանց միջև նախաձեռնությունները կամրապնդեն հասարակության դիմադրողականությունը և կնպաստեն կրթության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում փոխանակումներին՝ այդպիսով խթանելով երկարաժամկետ փոխըմբռնումը։ Սա կբերի շոշափելի օգուտներ, բարգավաճում և կայունություն Հարավային Կովկասի և դրանից դուրս գտնվող տարածաշրջանների բնակչությանը։ ԵՄ-ն նպաստում է այս ջանքերին իր «Գլոբալ դարպաս» ռազմավարության և Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի միջոցով՝ գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ։
Այս համատեքստում մենք ողջունում ենք Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում առաջընթացը և տրանսպորտային կապերի վերականգնման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունները։ Մենք նաև ողջունում ենք Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում դրական զարգացումները, որոնք կարևոր են միջտարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման համար։
-Լիտվան մշտապես աջակցել է Հայաստան-Եվրամիություն ավելի սերտ համագործակցությանը․ այս համատեքստում, ո՞ր ոլորտներում եք տեսնում հետագա համագործակցության ամենամեծ ներուժը, մասնավորապես՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների և ինստիտուցիոնալ զարգացման առումով:
-Դուք բացարձակապես ճիշտ եք: Վերջին տարիներին Լիտվան ակտիվորեն աջակցել է ԵՄ-Հայաստան խորացող համագործակցությանը՝ ներառյալ ավելի համապարփակ երկխոսությունը, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումները, դրա մոտարկումը ԵՄ չափանիշներին, վիզային ռեժիմի ազատականացման երկխոսության մեկնարկը, որը նաև այժմ մեր երկկողմ համագործակցության առարկան է այնպիսի հիմնական ոլորտներում, ինչպիսիք են միգրացիան, սահմանների կառավարումը, փաստաթղթերի անվտանգությունը, ներքին բարեփոխումները:
Մենք պատրաստ ենք կիսվել մեր փորձով ԵՄ ինտեգրման հետ կապված գործընթացներում: Մենք ողջունում ենք Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովի արդյունքները՝ գործընկերության մեկնարկը կայուն տրանսպորտային կապերի, էներգետիկ ցանցերի և թվային կապերի զարգացման համար, ինչպես նաև տեղեկատվության անվտանգության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը: Մենք ամուր կերպով ողջունում ենք և պատրաստ ենք մեր փորձագիտությամբ աջակցել Հայաստանում ԵՄ նոր գործընկերության առաքելությանը, որն էլ ավելի կբարձրացնի Հայաստանի ժողովրդավարական դիմադրողականությունը: Մենք նաև հրավիրում ենք Հայաստանին քննարկել ԵՄ Համատեղ անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության (CSDP) առաքելություններին և գործողություններին միանալու հնարավորությունը:
Այս որոշումները նշանավորում են մեր համագործակցության նոր փուլը, և Լիտվան անհամբեր սպասում է դրա հետագա խորացմանը։
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգն ապահովում է հավակնոտ քաղաքական շրջանակ, որը կուղղորդի մեր համագործակցությունը առաջիկա տարիներին։ Այն հնարավորություն կտա ընդլայնել նաև մեր երկկողմ հարաբերությունները։
Առաջ նայելով՝ Լիտվան նաև խրախուսում է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) վերանայման և ԵՄ-ՀՀ ասոցացման համաձայնագրի, այդ թվում՝ դրա խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու (DCFTA) բաղադրիչի շուրջ բանակցությունների վերսկսման վերաբերյալ քննարկումները։ Սա նշանակալի ներդրում կունենա Հայաստանի տնտեսական դիվերսիֆիկացման ջանքերում։ Հարկ է հիշել, որ մինչև 2013 թվականի քաղաքականության փոփոխությունը Եվրամիությունը Հայաստանի ամենամեծ առևտրային գործընկերն էր։
-Տիկին փոխնախարար, ինչպե՞ս է Լիտվան գնահատում և ի՞նչ դիրքորոշում ունի Հարավային Կովկասում ընթացող խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ։
-Մենք ողջունում ենք Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը և տրանսպորտային կապերի վերականգնման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունները, որոնք տեղի ունեցան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վկայությամբ՝ Սպիտակ տանը․ պատմական հանգրվան, որը նշանավորում է տասնամյակներ տևած հակամարտության ավարտի ուղղությամբ մեծ առաջընթաց։ Այժմ կարևոր է ապահովել պայմանագրի ժամանակին ստորագրումը և վավերացումը՝ եռակողմ հռչակագրում նշված մյուս պարտավորությունների լիարժեք կատարման հետ մեկտեղ։ Խաղաղությունը մեծ օգուտ կբերի երկու երկրներին, նրանց ժողովուրդներին և Հարավային Կովկասի ավելի լայն տարածաշրջանին՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ ինստիտուցիոնալ և սոցիալական զարգացման, մարդկանց միջև կապերի ամրապնդման և տարածաշրջանային կապի բարելավման համար՝ տրանսպորտային, առևտրային և էներգետիկ նախագծերի միջոցով։ Երկարատև կարգավորումը կարող է նաև խթանել ներդրումները, տնտեսական աճը, տարածաշրջանային կայունությունը և Հարավային Կովկասի դերը որպես Եվրոպայի և Ասիայի միջև կամուրջ։
Մենք տեսնում ենք համագործակցության զարգացման խոստումնալից նշաններ. Ադրբեջանի կողմից 4 հայ բանտարկյալների վերադարձը, վառելիքի տարանցումը և հնարավոր առևտրային փոխանակումների վերաբերյալ քննարկումները։
Մենք հույս ունենք, որ ԵՄ-ն նույնպես կկարողանա նպաստել այս գործընթացներին՝ առաջարկելով իր աջակցությունը։ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) տարանցիկ նախագծի համատեքստում մենք տեսնում ենք կոնկրետ հնարավորություն՝ ներդրում ունենալու համար՝ առաջարկելով մեր փորձը Կալինինգրադի հեշտացված տարանցիկ մոդելի վերաբերյալ, որը կարող է կիրառվել Հարավային Կովկասում:
Տարանցիկ սխեման կնպաստի սահուն տեղաշարժի և հուսալի վերահսկողության համատեղմանը՝ հարգելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը, միաժամանակ լուծելով Ադրբեջանի մտահոգությունները մարդկանց և ապրանքների ազատ ու անվտանգ տեղաշարժի, ինչպես նաև թափանցիկ ստուգման ընթացակարգերի վերաբերյալ:

Lithuania welcomes the progress in the peace process between Armenia and Azerbaijan and the agreements reached on the restoration of transport links, Lithuania’s Deputy Foreign Minister Audra Plepytė said in an interview with Armenpress during the Yerevan Dialogue 2026 international forum.
She noted that it is important to ensure the timely signing and ratification of the peace agreement, along with the full implementation of the other obligations stipulated in the Washington Declaration.
During the interview, Plepytė touched upon the current level of Armenia-Lithuania relations, Lithuania’s possible role in deepening Armenia-European Union cooperation, and the position of official Vilnius on recent developments in the South Caucasus, particularly the Armenia-Azerbaijan normalization process.
The Lithuanian deputy foreign minister also expressed hope that the European Union would be able to contribute to the Armenia-Azerbaijan peace process.
According to Plepytė, in the context of the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) transit project, Vilnius sees an opportunity to make a concrete contribution by offering its experience with the facilitated Kaliningrad transit model.
-Ms.Plepytė, how would you assess the current state of bilateral relations between Lithuania and Armenia?
-This year Lithuania and Armenia celebrate the 35th anniversary of the re-establishment of diplomatic relations, and I’m glad that it is not only “on paper”, but we can see it in practice: in the last few years, we have significantly intensified our relations. Our bilateral agenda is full of high-level meetings and increasing cooperation on practical, sectoral level. Ready to continue and strengthen this cooperation even further.
Lithuania consistently supports Armenia's commitment to a comprehensive reform agenda based on democracy, transparency and the rule of law. Ready to enhance our cooperation in the areas of border management and security, strategic communication and the fight against disinformation, renewable energy, transport, environmental protection, judicial sector and other areas.
I see strong potential for closer cooperation in areas such as energy independence, trade diversification, and the green transition. These are all critical pillars for the long-term development of any country. Lithuania has navigated these challenges firsthand and has valuable experience to share.
Lithuania is open for the discussion on expanding bilateral trade. Areas for exploration and potential mutual interest – ICT, Edtech, food and food-tech industry, tourism, renewables, startups.
Lithuania actively supports Armenia’s pursuit of closer ties with the European Union. The first EU–Armenia summit, recently held in Yerevan, marks an important step forward. With the launch of the Visa Liberalisation Dialogue and the signing of a Strategic Agenda for EU-Armenia partnership, the process has gained meaningful momentum—benefiting both Armenia’s future and Europe’s overall security and resilience.
-How would you comment on the participation of the Lithuanian Prime Minister in the 8th Summit of the European Political Community held in Yerevan on May 4?
- We welcome Armenia hosting high level events these days – the 8th EPC Summit, the first-ever EU–Armenia summit and the 3rd Yerevan dialogue.
It is a pleasure that our Prime Minister, Ms Ruginienė, had the opportunity to participate in these important talks in Yerevan. Prime Minister emphasised the need to maintain focus on supporting Ukraine in the face of Russia’s war of aggression and on strengthening cooperation among European countries to enhance security and resilience.
In discussions with European leaders, the Prime Minister also raised the issue of hybrid threats, stressing the importance of increasing collective resilience and energy security. A separate roundtable discussion also addressed strengthening democratic resilience and countering hybrid threats.
As the Prime Minister noted, the partnership with the United States of America is of strategic importance to the continent – a constructive cooperation based on mutual respect and a shared focus on security is in our common interest.
During a warm and constructive bilateral meeting, Prime Minister, Ms Ruginienė, and Armenian Prime Minister, Mr Pashinyan, discussed prospects for strengthening bilateral relations and advancing EU–Armenia cooperation.
- What are your expectations from the Yerevan Dialogue, and how do you assess its potential role in fostering regional and international dialogue?
-We congratulate Armenia on establishing this format. This initiative represents a meaningful forum for discussions that go beyond regional matters and also address wider, and even global, cooperation priorities. We see strong potential for enhancing connectivity, expanding trade, and deepening people-to-people ties across the regions.
Lithuania actively supports the development of regional connectivity and unblocking of trade routes. Connectivity is also about people – people-to-people initiatives will strengthen societal resilience and facilitate exchanges in education, culture, and youth, thereby fostering long-term mutual understanding. This will bring tangible benefits, prosperity and stability to all populations in the South Caucasus and beyond. The EU is contributing to this effort through its “Global Gateway Strategy” and the Trans-Caspian Transport Corridor, in close coordination with partners.
In this context, we welcome the progress in the Armenia–Azerbaijan peace process and the agreements reached on the restoration of transport links. We also welcome the positive developments in the Armenia–Türkiye normalization process that are key for expanding inter-regional cooperation.
-Lithuania has been a consistent supporter of closer Armenia–European Union cooperation. In which areas do you see the greatest potential for further engagement, particularly regarding democratic reforms and institutional development in Armenia?
-You are absolutely right. During the last years, Lithuania has actively supported the deepening EU–Armenia cooperation, including a more comprehensive dialogue, the democratic reforms in Armenia, its approximation to the EU standards, the launch of the Visa Liberalization Dialogue, which is also now the object of our bilateral cooperation in the key areas, such as migration, border management, document security, internal reforms. We are ready to share our experience in the processes related to the EU integration.
We welcome the outcomes of the first EU–Armenia summit – the launch of the Connectivity Partnership to develop resilient transport connections, energy networks, and digital links, and the launch of negotiations for the Security of information Agreement. We strongly welcome and stand ready to support with our expertise the new EU Partnership Mission in Armenia, which will further enhance Armenia’s democratic resilience. We also invite Armenia to consider the possibility of joining the EU Common Security and Defence Policy (CSDP) missions and operations.
These decisions are marking a new stage in our cooperation, and Lithuania looks forward to its further deepening.
The Strategic Agenda for the EU–Armenia Partnership, signed last December, provides an ambitious political framework guiding our cooperation in the coming years. It will enable to expand also our bilateral relations.
Looking ahead, Lithuania also encourages discussions on the revision of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and the renewal of negotiations on the EU–Armenia Association Agreement, including its Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) component. This would make a meaningful contribution to Armenia’s economic diversification efforts. It is worth recalling that prior to the 2013 policy shift, the European Union was Armenia’s largest trading partner.
-How does Lithuania view the ongoing peace process in the South Caucasus?
-We welcome the initialling of the Armenia-Azerbaijan Peace Treaty and the agreements reached on the restoration of transport links, witnessed by President Trump at the White House on August 8th—a historic milestone marking a major breakthrough toward ending decades of conflict. It is now crucial to ensure the timely signing and ratification of the Treaty, alongside the full implementation of the other commitments outlined in the trilateral declaration. Peace would greatly benefit both countries, their people, and the wider South Caucasus region by creating new opportunities for institutional and social development, strengthening people-to-people ties, and improving regional connectivity through transport, trade, and energy projects. A lasting settlement could also boost investment, economic growth, regional stability, and the South Caucasus’ role as a bridge between Europe and Asia.
We see promising signs of emerging cooperation: return of 4 Armenian political prisoners by Azerbaijan, fuel transit, and discussions on potential commercial exchanges.
We hope that the EU will also be able to contribute to these processes, offering its support. In the context of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) transit project, we see a concrete opportunity to contribute, offering our experience with the facilitated Kaliningrad transit model that could be adapted in the South Caucasus.
The transit scheme would help align smooth movement with reliable control, respecting Armenia's sovereign territory while also addressing Azerbaijan's concerns about free but secure movement of people and goods, as well as transparent inspection procedures.