Ֆրանսիան միշտ լինելու է արդար պայքարի կողքին․ Մակրոնը` Հայաստանի մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստանում պետական այցի շրջանակում կազմակերպված պետական ընթրիքի ընթացքում ունեցած բաժակաճառի ժամանակ հայտարարել է, որ Ֆրանսիան իր պարտքն է համարել և շարունակելու է համարել Հայաստանի կողքին կանգնելը՝ առաջնորդվելով արդարության սկզբունքով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մակրոնը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հնչեցրած գնահատականների համար՝ անդրադառնալով նաև 2022 թվականի աշնան իրադարձություններին և տարածաշրջանում ստեղծված ծանր իրավիճակին։
«Այդ պահին կարծում եմ, որ Ֆրանսիան իր պարտքն է կատարել։ Շատերը Եվրոպայում և այլուր մեզ նայում էին՝ չհասկանալով, թե ինչու ենք մենք այդքան սատարում Հայաստանին։ Բայց մենք եղել ենք ձեր կողքին, որովհետև դա արդար էր, ուղղակի որովհետև արդարը դա էր»,– նշել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատմության ընթացքում բազմիցս պայքարել է իր ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության համար, և այդ պայքարը եղել է արդար։
«Մեզ համար անհրաժեշտ էր լինել այդ արդար պայքարի կողքին, որպեսզի միջազգային իրավունքը հարգվի»,– ասել է Մակրոնը՝ նշելով, որ Ֆրանսիան նման դիրքորոշում է ցուցաբերել անկախ քաղաքական կամ տնտեսական հաշվարկներից։
Ֆրանսիայի նախագահը նաև անդրադարձել է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների խորը պատմական արմատներին՝ ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջև քաղաքակրթական կապը։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան միշտ կարևորել է հայ ժողովրդի նկատմամբ աջակցությունը՝ սկսած պատմական ճգնաժամերի ժամանակներից մինչև մեր օրերը։
Մակրոնը նշել է, որ Ֆրանսիայի համար պատիվ է եղել ընդունել հայ գաղթականներին և ընդգծել է նրանց ներդրումը ֆրանսիական հասարակության մեջ՝ հիշատակելով, մասնավորապես, Միսաք Մանուշյանի և նրա կնոջ՝ Մելինե Մանուշյանի դերը։
Ֆրանսիայի նախագահը կարևորել է նաև Հայաստանի կողմից ընտրված զարգացման ուղին՝ այն բնութագրելով որպես խաղաղության, կայունության և եվրոպական արժեքների ընտրություն։
«Այն ընտրությունը, որ դուք կատարել եք՝ խաղաղության, կայունության, Եվրոպայի և բարգավաճության ընտրությունը, մենք գտնում ենք արդար և ճիշտ ձեր երկրի համար»,– նշել է նա։
Մակրոնը հայտնել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև նախատեսվող ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը կբացի նոր էջ երկկողմ հարաբերություններում՝ ամրապնդելով համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ կրթության և մշակույթի։
«Մենք ցանկանում ենք ձեզ հետ կառուցել այս պատմությունը»,– ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Նա նաև բարձր է գնահատել Հայաստանի ղեկավարության խիզախությունը՝ խաղաղության ուղին ընտրելու հարցում։
«Պետք է մեծ խիզախություն այսպիսի խաղաղություն ունենալու համար։ Եվ այսօր Եվրոպան նույնպես պետք է ձեզ ձեռք մեկնի»,– ասել է Մակրոնը։
Ելույթի ավարտին Ֆրանսիայի նախագահը առաջարկել է բաժակ բարձրացնել հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամության և երկու երկրների համագործակցության հետագա զարգացման համար։

Франция всегда будет на стороне справедливой борьбы: Макрон об Армении
Президент Франции Эммануэль Макрон в ходе тоста на государственном обеде, организованном в рамках его государственного визита в Армению, заявил, что Франция считала и впредь будет считать своим долгом стоять на стороне Армении, руководствуясь принципом справедливости.
Как сообщает Арменпресс, Макрон поблагодарил премьер-министра Армении Никола Пашиняна за озвученные оценки, затронув также события осени 2022 года и тяжелую ситуацию, сложившуюся в регионе.
«Я считаю, что в тот момент Франция исполнила свой долг. Многие в Европе и других местах смотрели на нас, не понимая, почему мы так поддерживаем Армению. Но мы были рядом с вами, потому что это было справедливо — просто потому, что такова справедливость», — отметил президент Франции.
Он подчеркнул, что на протяжении истории Армения неоднократно боролась за защиту своего суверенитета и территориальной целостности, и эта борьба была справедливой.
«Для нас было необходимо быть на стороне этой справедливой борьбы, чтобы соблюдалось международное право», — сказал Макрон, отметив, что Франция проявляла такую позицию вне зависимости от политических или экономических расчетов.
Президент Франции также коснулся глубоких исторических корней армяно-французских отношений, подчеркнув цивилизационную связь между двумя народами.
По его словам, Франция всегда придавала важное значение поддержке армянского народа, начиная со времен исторических кризисов и до наших дней.
Макрон отметил, что для Франции было честью принять армянских беженцев, и подчеркнул их вклад в развитие французского общества, упомянув, в частности, роль Мисака Манушяна и его супруги Мелине Манушян.
Президент Франции также отметил важность выбранного Арменией пути развития, охарактеризовав его как выбор в пользу мира, стабильности и европейских ценностей.
«Тот выбор, который вы сделали — выбор в пользу мира, стабильности, Европы и процветания, — мы считаем справедливым и правильным для вашей страны», — отметил он.
Макрон сообщил, что планируемое подписание соглашения о стратегическом партнерстве между Арменией и Францией откроет новую главу в двусторонних отношениях, укрепляя сотрудничество в различных сферах, включая образование и культуру.
«Мы хотим строить эту историю вместе с вами», — подчеркнул президент Франции.
Он также высоко оценил мужество руководства Армении в вопросе выбора пути мира.
«Нужно большое мужество, чтобы стремиться к такому миру. И сегодня Европа также должна протянуть вам руку», — сказал Макрон.
В завершение выступления президент Франции предложил поднять бокал за многовековую армяно-французскую дружбу и дальнейшее развитие сотрудничества между двумя странами.