ՆԱՏՕ-ի երկրներն սկսել են ակտիվորեն օգնել ԱՄՆ-ին Իրանի հարցում. Ռյուտե
ՆԱՏՕ-ի գծով ԱՄՆ-ի եվրոպական դաշնակիցներն սկսել են արագորեն լոգիստիկ և այլ աջակցություն կազմակերպել Իրանի շուրջ հակամարտության շրջանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն, որը մասնակցում է Հայաստանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։
ՆԱՏՕ-ի անդամ Իսպանիան հայտարարել էր, որ իր տարածքի ռազմաբազաները չեն կարող օգտագործվել Իրանի դեմ պատերազմի համար։ Ռյուտեի խոսքով ՆԱՏՕ-ի այլ երկրները, օրինակ՝ Չեռնոգորիան, Խորվաթիան, Ռումինիան, Պորտուգալիան, Հունաստանը, Իտալիան, Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան, իրականացնում են ռազմաբազաների օգտագործման դիմումները և այլ լոգիստիկ աջակցություն են ցուցաբերում։
«Ավելի ու ավելի շատ եվրոպական երկրներ են ռազմական գործողությունների թատերաբեմի մերձակայքում նախապես տեղակայում անհրաժեշտ լոգիստիկ և այլ օժանդակություն, օրինակ՝ ականորս նավեր, հաջորդ փուլին պատրաստ լինելու համար», - ասել է նա լրագրողներին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն վերջին շրջանում դժգոհություն է հայտնել իր դաշնակիցներից, բայց Եվրոպայի երկրները «հասկացել են ԱՄՆ նախագահի ուղերձը» և այժմ աշխատում են, որ ԱՄՆ-ի կողմից եվրոպական ռազմաբազաների օգտագործման վերաբերյալ համաձայնագրերն իրագործվեն։
«Հիմա նրանք այնպես են անում, որ իրականացվեն (ԱՄՆ-ի հետ) երկկողմ համաձայնագրերը՝ կապված ռազմաբազաներում տեղակայման հետ», - ասել է նա։
Ռյուտեն նաև նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը Գերմանիայից 5000 ամերիկացի զինվորականի դուրսբերման մասին պայմանավորված է նրանով, որ ԱՄՆ-ն հիասթափված է իր եվրոպացի դաշնակիցներից։

NATO's Rutte says Europeans have 'gotten message' from Trump
European nations have "gotten the message" from ​U.S. President Donald Trump and are now ensuring that ‌agreements on the use of military bases are being implemented, NATO Secretary General Mark Rutte said on Monday.
Trump has criticized certain NATO allies for failing to provide sufficient support to the United States in its war with Iran. Adding to tensions with European partners, the U.S. also announced on Friday that it would pull 5,000 troops out of Germany.
"Yes, ​there has been some disappointment from the U.S. side, but Europeans have listened," Secretary General Rutte told reporters ahead of the 8th European Political Community summit in ​Armenia.
"They are now making sure that all the bilateral ​basing agreements are being implemented," he said.
NATO member Spain has said ‌that ⁠military bases on its territory cannot be used for the war with Iran. But Rutte said other NATO countries such as Montenegro, Croatia, Romania, Portugal, Greece, Italy, Britain, France ​and Germany were ​implementing requests ⁠for the use of bases and other logistical support.
Rutte also said "more and more" European ​nations were pre-positioning assets such as minehunters and ​minesweepers ⁠close to the Gulf to be ready for a "next phase".
Multiple European nations have said they are willing to take part ⁠in ​a mission to help ensure freedom ​of navigation through the Strait of Hormuz once the war is over, according to Reuters.