ՆԱՏՕ-ի երկրներն սկսել են ակտիվորեն օգնել ԱՄՆ-ին Իրանի հարցում. Ռյուտե
ՆԱՏՕ-ի գծով ԱՄՆ-ի եվրոպական դաշնակիցներն սկսել են արագորեն լոգիստիկ և այլ աջակցություն կազմակերպել Իրանի շուրջ հակամարտության շրջանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն, որը մասնակցում է Հայաստանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։
ՆԱՏՕ-ի անդամ Իսպանիան հայտարարել էր, որ իր տարածքի ռազմաբազաները չեն կարող օգտագործվել Իրանի դեմ պատերազմի համար։ Ռյուտեի խոսքով ՆԱՏՕ-ի այլ երկրները, օրինակ՝ Չեռնոգորիան, Խորվաթիան, Ռումինիան, Պորտուգալիան, Հունաստանը, Իտալիան, Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան, իրականացնում են ռազմաբազաների օգտագործման դիմումները և այլ լոգիստիկ աջակցություն են ցուցաբերում։
«Ավելի ու ավելի շատ եվրոպական երկրներ են ռազմական գործողությունների թատերաբեմի մերձակայքում նախապես տեղակայում անհրաժեշտ լոգիստիկ և այլ օժանդակություն, օրինակ՝ ականորս նավեր, հաջորդ փուլին պատրաստ լինելու համար», - ասել է նա լրագրողներին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն վերջին շրջանում դժգոհություն է հայտնել իր դաշնակիցներից, բայց Եվրոպայի երկրները «հասկացել են ԱՄՆ նախագահի ուղերձը» և այժմ աշխատում են, որ ԱՄՆ-ի կողմից եվրոպական ռազմաբազաների օգտագործման վերաբերյալ համաձայնագրերն իրագործվեն։
«Հիմա նրանք այնպես են անում, որ իրականացվեն (ԱՄՆ-ի հետ) երկկողմ համաձայնագրերը՝ կապված ռազմաբազաներում տեղակայման հետ», - ասել է նա։
Ռյուտեն նաև նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը Գերմանիայից 5000 ամերիկացի զինվորականի դուրսբերման մասին պայմանավորված է նրանով, որ ԱՄՆ-ն հիասթափված է իր եվրոպացի դաշնակիցներից։

Страны НАТО начали активно помогать США в Иране - Рютте
Европейские союзники США по НАТО начали оперативно организовывать материально-техническую и другую поддержку в ходе конфликта вокруг Ирана. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютте, участвующий в VIII саммите Европейского политического сообщества в Армении.
Испания, член НАТО, заявила, что военные базы на ее территории не могут быть использованы для войны против Ирана. По словам Рютте, другие страны НАТО, такие как Черногория, Хорватия, Румыния, Португалия, Греция, Италия, Великобритания, Франция и Германия, реализуют заявки на использование военных баз и оказывают другую материально-техническую поддержку.
«Все больше европейских стран заранее размещают необходимую материально-техническую и другую поддержку, такую ​​как тральщики, вблизи театра военных действий, чтобы быть готовыми к следующему этапу», — сказал он журналистам.
По словам генерального секретаря НАТО, Соединенные Штаты недавно выразили недовольство своими союзниками, но европейские страны «поняли послание президента США» и сейчас работают над выполнением соглашений об использовании США европейских военных баз.
«Сейчас они следят за тем, чтобы двусторонние соглашения (с США) относительно размещения военных баз были выполнены», — сказал он.
Рютте также отметил, что решение президента США Дональда Трампа вывести 5000 американских военнослужащих из Германии связано с тем, что США разочарованы своими европейскими союзниками.