Վրաստանի ԱԳ նախարարը Եվրամիության հետ հարաբերություններում իրական օրակարգ սահմանելու անհրաժեշտություն է տեսնում
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլին Թբիլիսիի և Եվրոպական միության միջև հարաբերություններում անհրաժեշտ է համարում ունենալ պրագմատիկ մոտեցում՝ հիմնված իրական օրակարգի վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Սպուտնիկ գործակալության վրացական ծառայությունը՝ վկայակոչելով երկրի ԱԳ նախարարի հայտարարությունները։
«Մեզ գովեստ պետք չէ. մեզ անհրաժեշտ են իրական օրակարգի վրա հիմնված հարաբերություններ։ Մեզ պետք չեն հորինված հարցեր, քանի որ կա իրական օրակարգ, այդ թվում՝ Եվրամիության հետ հարաբերություններում»,-ասել է Բոչորիշվիլին։
Նա նշել է, որ Եվրամիության հետ հարաբերություններում համագործակցության բազմաթիվ ոլորտներ կան, սակայն կարծում է, որ եվրոպական ինստիտուտների ներկայիս հռետորաբանությունն ու որոշումները չեն արտացոլում իրական իրավիճակը։
Բոչորիշվիլիի խոսքով՝ ԵՄ-ն հասկանում է Թբիլիսիի հետ երկխոսության անհրաժեշտությունը, սակայն դեռևս միասնական դիրքորոշում չկա դրա վերսկսման ձևաչափի վերաբերյալ։ Նա հավելել է, որ վրացական կողմը որևէ քայլ չի ձեռնարկել, որը կարող է հանգեցնել շփումների դադարեցմանը։
«Սա Եվրամիության որոշումն է։ Դա որոշում էր, որը, մի կողմից, նախատեսված էր Վրաստանի ներքին քաղաքականության մեջ օգտագործելու համար, և այդ ժամանակ այն դեր է խաղացել»,-հայտարարել է Բոչորիշվիլին։
Վրաստանը Եվրամիությանն անդամակցելու թեկնածություն ունեցող երկիր է։ Թբիլիսին այս կարգավիճակը ստացել է 2023 թվականի դեկտեմբերին՝ նախկինում Բրյուսելի հետ Ասոցացման համաձայնագիր ստորագրելուց հետո։ 2017 թվականից ի վեր՝ քաղաքացիներն ունեն առանց վիզայի ռեժիմ։
Ի պատասխան «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» և «Ընտանեկան արժեքների և անչափահասների պաշտպանության մասին» օրենքների ընդունմանը, որոնք արգելում են ԼԳԲՏ քարոզչությունը, Բրյուսելը վերանայել է իր հարաբերությունները Թբիլիսիի հետ 2024 թվականին՝ հրաժարվելով իշխող «Վրացական երազանքի» ներկայացուցիչների հետ բարձր մակարդակի հանդիպումներից և կասեցնելով ֆինանսական օգնությունը։
Ի պատասխան՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 28-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է ԵՄ անդամակցության բանակցությունների մեկնարկը մինչև 2028 թվականը օրակարգից հանելու իր որոշման մասին։

Нужна реалистичная повестка дня: глава МИД Грузии об отношениях с ЕС
Грузии необходимы прагматичные отношения с Евросоюзом, основанные на реальной повестке, а не на вымышленных темах. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik Грузия, об этом заявила министр иностранных дел страны Мака Бочоришвили.
"Нам не нужна хвала – нам нужны отношения, основанные на реальной повестке дня. Нам не нужны вымышленные темы, поскольку существует и реальная повестка, в том числе в отношениях с Евросоюзом", – заявила Бочоришвили.
Глава МИД Грузии отметила, что в отношениях с Европейским союзом существует множество направлений для сотрудничества, однако текущая риторика и решения европейских структур, по ее оценке, не отражают реальной ситуации.
"Соответственно, важно вернуться к реальной повестке, которая может существовать между Грузией и Европейским союзом, поскольку это отвечает интересам обеих сторон", – подчеркнула Бочоришвили.
По словам министра, в ЕС понимают необходимость диалога с Тбилиси, однако пока нет единой позиции относительно формата его возобновления. При этом грузинская сторона, как отметила Бочоришвили, не предпринимала шагов, которые могли бы привести к приостановке контактов.
"Это решение Евросоюза. Это было решение, которое, с одной стороны, должно было быть использовано во внутренней политике Грузии, и в свое время оно сыграло свою роль", – заявила Бочоришвили.
Министр подчеркнула, что вопрос дальнейших отношений с ЕС сейчас сводится к поиску формата возобновления диалога, который, по ее словам, остается необходимым.
"Все это прекрасно осознают, но остается один вопрос: как это сделать? Мы поняли, что это необходимо. Возможно, кому-то сложно сделать шаг назад и сохранить лицо, но для нас принципиальность крайне важна. Против нашей страны и правительства велась очень тяжелая дезинформационная кампания, предпринимались попытки нанести серьезный репутационный ущерб", – отметила она.
Бочоришвили добавила, что Грузия не отказывалась от диалога и не считает себя ответственной за его разрыв.
"Мы не говорили “нет” диалогу. Они могут просто признать, что были допущены ошибки и сделаны неправильные шаги", – заявила министр.