Եվրոպայի առաջնությունում հաղթանակն ամեն տարի ավելի բարդ է տրվում. Մալխաս Ամոյան
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության 5-ակի ոսկե մեդալակիր Մալխաս Ամոյանն ամփոփել է իր մրցելույթները Եվրոպայի առաջնությունում:
«Եվրոպայի առաջնությունում անցկացրել եմ 4 գոտեմարտ: Մինչ այս մրցաշարին մասնակցելն անցկացված հավաքների շնորհիվ էր, որ կարողացա հաջող հանդես գալ այս առաջնությունում: Շատ կուզենայի եզրափակչում ավելի լավ հանդես գալ: Վրացի ըմբիշը տեխնիկապես հարուստ մարզիկ է, և նրա հետ գոտեմարտելիս, պետք զգույշ լինել: Ամեն տարի Եվրոպայի առաջնությունում հաղթանակն ավելի բարդ է տրվում»,-«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ամոյանը:
Վերջինիս խոսքով` տարիների ընթացքում առավել դժվար է դառնում պահպանել Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, քանի որ բոլոր  մարզիկները հատուկ նախապատրաստվում են հենց իր հետ գոտեմարտին:
Ամոյանի հիմնական նպատակն այժմ աշխարհի եռակի չեմպիոն դառնալն է:
Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում կայացած Եվրոպայի առաջնության 77 կգ քաշային կարգի եզրափակչում Մալխաս Ամոյանը մրցել է Վրաստանի ներկայացուցիչ Ռամազ Զոիձեի հետ։ Գոտեմարտն ավարտվել է 1:1 հաշվով, սակայն առավելությունը տրվել է Ամոյանին, քանի որ նա առաջինն էր միավոր վաստակել։ Մալխաս Ամոյանը իր կարիերայում 5-րդ անգամ է դառնում Եվրոպայի չեմպիոն:

С каждым годом победа на Чемпионате Европы становится все сложнее: Малхас Амоян
Пятикратный золотой медалист Чемпионата Европы по греко-римской борьбе Малхас Амоян подвел итоги своего выступления на Чемпионате Европы.
«Я провел 4 поединка на Чемпионате Европы. Именно благодаря тренировкам, проведенным перед этим турниром, я смог успешно выступить на этом чемпионате. Мне бы очень хотелось выступить в финале лучше. Грузинский борец — технически очень сильный спортсмен, и в борьбе с ним нужно быть осторожным. С каждым годом победа на Чемпионате Европы становится все сложнее», — сказал Амоян в беседе с журналистами в конференц–зале «Арменпресс».
По его словам, с каждым годом становится все труднее удерживать титул чемпиона Европы, поскольку все спортсмены специально готовятся к борьбе с ним.
Главная цель Амояна сейчас — стать трёхкратным чемпионом мира.
В финале Чемпионата Европы в весовой категории до 77 кг, проходившем в столице Албании Тиране, Малхас Амоян сразился с представителем Грузии Рамазом Зоидзе. Матч закончился со счётом 1:1, но преимущество было на стороне Амояна, поскольку он первым набрал очко. Малхас Амоян стал чемпионом Европы в пятый раз в своей карьере.