ԵՄ դեսպանները հավանություն են տվել Ուկրաինային 90 միլիարդ եվրո վարկի տրամադրմանը
Եվրամիության դեսպանները համաձայնեցրել են Կիևի համար վարկը և Մոսկվայի նկատմամբ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով ԵՄ խորհրդում Կիպրոսի նախագահությանը։
«ԵՄ դեսպանները հավանություն են տվել Ուկրաինայի համար խոստացված 90 միլիարդ եվրոյի չափով վարկին, ինչպես նաև Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթին այն բանից հետո, երբ Հունգարիան հանել է իր վետոն», - նշվում է հրապարակման մեջ։
Ավելի վաղ Հունգարիան արգելափակել էր այս երկու նախաձեռնություններն՝ ի պատասխան Ուկրաինայի կողմից «Դրուժբա» խողովակաշարով ռուսական նավթի տարանցման դադարեցման։ Ապրիլի 21-ին Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ Կիևն ավարտել է խողովակաշարի վերանորոգումը։
Ուկրաինան հայտնել էր, որ խողովակաշարը վնասվել է ռուսական հարձակման պատճառով։ Հունգարիան և Սլովակիան պնդում էին, որ խողովակաշարը չի վերանորոգվում՝ քաղաքական դրդապատճառներից ելնելով։
Հունգարիայի MOL նավթային ընկերությունն ապրիլի 22-ին հայտարարել է, որ իրեն տեղեկացրել են, որ «Դրուժբա» խողովակաշարի ուկրաինացի օպերատորը պատրաստ է վերսկսել հում նավթի մատակարարումները դեպի Հունգարիա և Սլովակիա։
Ըստ MOL-ի հայտարարության՝ ռուսական նավթը սկսել է հոսել նավթամուղով, և ընկերությունն  ակնկալում է, որ նավթի առաջին մատակարարումները Հունգարիա և Սլովակիա կհասնեն ամենաուշը ապրիլի 23-ին։

Послы ЕС одобрили предоставление Украине кредита в размере 90 миллиардов евро
Послы ЕС договорились о кредите для Киева и 20-м пакете санкций против Москвы. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters со ссылкой на председательство Кипра в Совете ЕС.
«Послы ЕС одобрили кредит в размере 90 миллиардов евро для Украины, а также 20-й пакет санкций против России”, — говорится в публикации. Это случилось после тогок как Венгрия сняла свое вето.
Ранее Венгрия заблокировала эти две инициативы в ответ на приостановку Украиной транзита российской нефти по трубопроводу “Дружба”. 21 апреля президент Украины Владимир Зеленский объявил, что Киев завершил ремонт трубопровода.
Украина сообщала, что трубопровод был поврежден в результате российской атаки. Венгрия и Словакия утверждали, что ремонт трубопровода не проводится по политическим причинам.
Венгерская нефтяная компания MOL 22 апреля сообщила, что получила информацию о готовности украинского оператора трубопровода “Дружба” возобновить поставки сырой нефти в Венгрию и Словакию.
Согласно заявлению компании MOL, российская нефть начала поступать по трубопроводу, и компания ожидает, что первые поставки нефти в Венгрию и Словакию начнутся не позднее 23 апреля.