ԵՄ-ն Իրանի դեմ պատերազմի պատճառով էներգակիրների ներմուծման համար լրացուցիչ 24 միլիարդ եվրո է ծախսել
Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմի պատճառով Եվրամիությունն էներգակիրների ներմուծման համար ծախսել է լրացուցիչ 24 միլիարդ եվրո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է էներգետիկայի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Դան Յորգենսենը:
«Հակամարտության սկզբից ի վեր էներգապաշարների լրացուցիչ ծախսերը կազմել են 24 միլիարդ եվրո: Դա կազմում է օրական մոտավորապես 500 միլիոն եվրո, և դա զգում են Եվրամիության բոլոր երկրները, արդյունաբերությունը և բնակիչները», - հանձնակատարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Եվրոպական հանձնաժողովն իր հերթին հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ այդ լրացուցիչ 24 միլիարդ եվրոյի դիմաց ԵՄ-ն «էներգիայի ոչ մի հավելյալ մոլեկուլ չի ստացել»։
Եվրահանձնաժողովը մի շարք գործողություններ է առաջարկել՝ եվրոպացիներին հանածո վառելիքի ճգնաժամից պաշտպանելու համար։ Նշվում է, որ մաքուր, ապահով և մատչելի էներգիայի անցումը տնտեսական և անվտանգային հրամայական է։

У ЕС из-за войны с Ираном возникли дополнительные на импорт энергоносителей в размере 24 миллиарда евро
У Европейского союза из-за войны США и Израиля с Ираном возникли дополнительные на импорт энергоносителей в размере 24 миллиарда евро. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил комиссар ЕС по энергетике Дан Йёргенсен на пресс-конференции в Брюсселе.
“Дополнительные расходы на энергоресурсы с начала конфликта составили €24 млрд. Это порядка €500 млн в день, и это чувствуют все страны, промышленность и жители Евросоюза”, — ТАСС цитирует еврокомиссара.
Европейская комиссия, в свою очередь, выступила с заявлением, отметив, что на эти дополнительные 24 миллиарда евро ЕС “не получил ни одной дополнительной молекулы энергии”.
Европейская комиссия предложила ряд мер для защиты европейцев от кризиса ископаемого топлива. Отмечается, что переход к чистой, безопасной и доступной энергии является экономическим императивом и императивом безопасности.