Եվրահանձնաժողովը Զելենսկուց սպասում է մոտ ժամանակներս «Դրուժբա» խողովակաշարով մատակարարումների վերսկսում
Եվրոպական հանձնաժողովն Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուց սպասում է հայտարարություն մոտ ժամանակներս «Դրուժբա» խողովակաշարով ռուսական նավթի մատակարարումների վերսկսման մասին. դա անհրաժեշտ է Կիևի 90 միլիարդ եվրոյի ֆինանսավորման համար, որի վրա վետո են դրել Հունգարիան և Սլովակիան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Պաուլա Պինյուն Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
«Եվրոպական հանձնաժողովը սպասում է, որ Վոլոդիմիր Զելենսկին կհայտարարի «Դրուժբա» խողովակաշարով նավթի հոսքի վերսկսման մասին։ Այս պահին մենք այլ տեղեկություններ չունենք. մենք լսել ենք, որ դա կարող է տեղի ունենալ մոտ ժամանակներս», - Պինյուի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նա հրաժարվել է որևէ տեղեկատվություն տրամադրել ի պատասխան լրագրողների այն հարցի՝ արդյոք եվրոպացի փորձագետները կարողացել են զննել խողովակաշարը, և արդյոք Կիևը Եվրահանձնաժողովից ստացել է որևէ գումար  խողովակաշարի վերանորոգման համար։
Ավելի վաղ ԵՄ դիվանագիտական ծառայության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել էր, որ Կիևի համար 90 միլիարդ եվրոյի ֆինանսավորման վերաբերյալ կարևոր որոշումների է սպասում ապրիլի 22-ին։
Հունվարի 27-ին Ուկրաինան դադարեցրել է իր տարածքով ռուսական  նավթի մատակարարումները «Դրուժբա» խողովակաշարով դեպի Հունգարիա և Սլովակիա՝ նշելով, որ նավթամուղը վնասվել է ռուսական ավիահարվածների հետևանքով։ Հունգարիան և Սլովակիան արգելափակել են Կիևին 90 միլիարդ եվրո վարկի տրամադրումը և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը՝ պահանջելով նախ վերսկսել «Դրուժբա»-ի աշխատանքը:

Европейская комиссия ждет от Зеленского скорого возобновления поставок нефти по трубопроводу «Дружба»
Европейская комиссия ожидает, что президент Украины Владимир Зеленский в ближайшее время объявит о возобновлении поставок российской нефти по трубопроводу «Дружба». Это необходимо для оказания Киеву финансовой поддержки стоимостью 90 миллиардов евро, проект которой был ветирован Венгрией и Словакией. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявила представитель ЕК Паула Пиню на брифинга в Брюсселе.
«Европейская комиссия ожидает, что Владимир Зеленский объявит о возобновлении поставок нефти по трубопроводу «Дружба». На данный момент у нас нет другой информации. Мы слышали, что это может произойти в ближайшее время», — цитирует Пиню ТАСС.
Она отказалась предоставить какую-либо информацию журналистам, интересовавшимся, удалось ли европейским экспертам осмотреть трубопровод и получил ли Киев какие-либо средства от Европейской комиссии на его ремонт.
Ранее глава дипломатической службы ЕС Кая Каллас заявила, что ожидает 22 апреля важных решений по финансированию Киева в размере 90 миллиардов евро.
27 января Украина прекратила поставки российской нефти через свою территорию по трубопроводу «Дружба» в Венгрию и Словакию, заявив, что трубопровод был поврежден российскими авиаударами. Венгрия и Словакия заблокировали предоставление Киеву кредита в размере 90 миллиардов евро и 20-й пакет санкций против России, потребовав в первую очередь возобновления работы трубопровода «Дружба».