Մոսկվան հույս ունի շարունակել պրագմատիկ շփումները Հունգարիայի նոր ղեկավարության հետ
Ռուսաստանը հարգում է հունգարացիների ընտրությունը և ակնկալում է, որ Մոսկվայի և Բուդապեշտի միջև պրագմատիկ շփումները նոր հունգարական ղեկավարության հետ կշարունակվեն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այս մասին ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Հունգարիան կատարել է իր ընտրությունը, և մենք հարգում ենք այս ընտրությունը։ Մենք ակնկալում ենք շարունակել մեր միանգամայն պրագմատիկ շփումները Հունգարիայի նոր ղեկավարության հետ», - այսպես է մեկնաբանել նա Հունգարիայի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։
«Դրուժբա» խողովակաշարի վերականգնման հնարավորության մասին Պեսկովը նշել է, որ Հունգարիան և եվրոպացիները պետք է խորհրդակցեն՝ հավելելով, որ Ռուսաստանը եղել և մնում է հուսալի էներգամատակարար։
Նրա խոսքով՝ Հունգարիայում ընտրությունները չեն ազդի ռուս-ուկրաինական հակամարտության վրա։
«Ես չեմ կարծում, որ սա որևէ կապ ունի ռուս-ուկրաինական հակամարտության ապագայի հետ։ Սրանք, հավանաբար, տարբեր գործընթացներ են։ Հետևաբար, ես այստեղ որևէ կապ չեմ տեսնում», - ասել է Պեսկովը։
Հարցին, թե արդյոք ԵՄ-ի կողմից Ուկրաինային տրամադրվող 90 միլիարդ եվրոյի վարկը, որը նախկինում Բուդապեշտի կողմից արգելափակվել էր, կազդի հակամարտության վրա, եթե նոր հունգարական կառավարությունը ապաշրջափակի գործընթացը, նախագահի մամուլի քարտուղարը նշել է, որ «սա որոշում է, որը կկայացվի Բրյուսելում»։
«Մենք կարծում ենք, որ Կիևի ռեժիմի ռազմատենչ և պատերազմամետ ձգտումները շարունակելու կամ խթանելու ցանկացած գործողություն քայլեր են, որոնք չեն նպաստում խաղաղ կարգավորման որոնմանը», - ասել է Պեսկովը։
«Այնուամենայնիվ, եվրոպացիները չեն թաքցնում այս պատերազմը շարունակելու իրենց ընդհանուր գիծը՝ անել ամեն ինչ, որպեսզի նպաստեն դրա շարունակությանը», - նշել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Ռուսաստանն, իր հերթին, ըստ Պեսկովի, ձգտում է «հասնել իր նպատակներին Ուկրաինայի համատեքստում»։
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը ապրիլի 12-ի երեկոյան ընդունել է խորհրդարանական ընտրություններում իր պարտությունը և շնորհավորել ընդդիմադիր «Տիսա» կուսակցության առաջնորդ Պետեր Մադյարին հաղթանակի առթիվ։

Москва рассчитывает на прагматичные контакты с новым руководством Венгрии: Песков
Россия с уважением относится к выбору венгров, рассчитывает, что прагматичные контакты между Москвой и Будапештом с новым руководством Венгрии будут продолжены. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сказал пресс-секретарь президента Дмитрий Песков.
"Венгрия сделала свой выбор, мы с уважением относимся к этому выбору, мы рассчитываем на то, что мы продолжим наши весьма прагматичные контакты с новым руководством Венгрии, - прокомментировал он результаты парламентских выборов в Венгрии. - Мы слышали заявления тем более о готовности вести диалог, разумеется, это будет полезно и для Москвы, и для Будапешта".
Что же касается возможности восстановления работы нефтепровода "Дружба" необходимо спрашивать у Венгрии и европейцев, но Россия была и остается надежным поставщиком энергоресурсов, заявили представитель Кремля
"Вам нужно спросить об этом Венгрию и еще кого-то в Европе. Россия является и будет оставаться одним из самых надежных поставщиков энергоресурсов в мире. В этом плане роль России невозможно переоценить", - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос.
По его словам, выборы в Венгрии не повлияют на российско-украинский конфликт.
"Я не думаю, что это имеет отношение к перспективе развития российско-украинского конфликта. Это, наверное, разные процессы. Поэтому я здесь какой-то связи не усматриваю", - сказал Песков.
Отвечая на вопрос о том, повлияет ли на ход войны выделение ЕС Украине кредита в 90 млрд евро, передачу которого ранее останавливал Будапешт, в случае разблокировки этого процесса новым венгерским правительством, пресс-секретарь президента указал, что "это то решение, которое будет приниматься в Брюсселе".
"Мы считаем, что любые действия на продолжение, подпитывание милитаристских и провоенных устремлений киевского режима - это те шаги, которые не способствуют поиску мирного урегулирования", - сказал Песков.
"Впрочем, европейцы не скрывают своей генеральной линии на продолжение этой войны, на то, чтобы всячески способствовать продолжению войны", - отметил пресс-секретарь главы российского государства.
В свою очередь Россия, по словам Пескова, нацелена "на то, чтобы достигнуть свои цели в контексте Украины".
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан вечером 12 апреля признал поражение на парламентских выборах и поздравил с победой лидера оппозиционной партии "Тиса" Петера Мадьяра.