Կառավարությունը սպորտի զարգացման գործընթացն ավելի հասցեական և արդյունավետ է դարձնելու. տեղի է ունեցել 2025 թ. լավագույն մարզիկների պարգևատրման արարողությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Սպորտի ոլորտում տարվա լավագույնների ընտրություն 2025» մրցույթի հաղթողների պարգևատրման և մեծարման հանդիսավոր արարողությանը, որը կազմակերպվել է Սպորտի միջազգային օրվան նվիրված միջոցառման շրջանակում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի, միջոցառմանը մասնակցել են նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, տարբեր մարզաձևերի ֆեդերացիաների ղեկավարներ, մարզիկներ, մարզիչներ:
Մինչ պարգևատրման արարողությունը, վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, շնորհավորել բոլորին Սպորտի միջազգային օրվա առիթով, շնորհակալություն հայտնել այն մարզիկներին, ովքեր ջանք չեն խնայել Հայաստանի Հանրապետությունը տարբեր մրցահրթակներում պատշաճ ներկայացնելու համար:
«Բյուջետային թվերն այդ մասին խոսում են. փորձում ենք ավելի ու ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերել մեր սպորտին, բայց նաև այդ ցուցաբերած աջակցության արդյունքները վերլուծելով՝ ամրապնդվել է մեր այն եզրակացությունը, որ սպորտի ինստիտուցիոնալացումն այն կարևոր խորքային քայլն է, որ պետք է անենք առկա ընթացիկ հաջողություններն ամրապնդելու և նոր ամբիցիաներ մեր սպորտի համար ձևակերպելու իմաստով։ Մենք այսօր սպորտի ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ շատ լուրջ քայլեր ենք անում»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ամեն ինչ սկսվել է պարզ ծրագրերից, իսկ այժմ իրականացվում են լուրջ խորքային նախագծեր. «Օրինակ, Երևանում հիմա կառուցման ընթացքում է, ավարտական փուլում է Հրանտ Շահինյանի անվան մարզադպրոցը, Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցի շինարարությունը շատ մեծ տեմպերով ընթանում է, վերջերս Արթուր Աբրահամի անվան մարզադպրոցի շինարարության հետ կապված անհրաժեշտ որոշումները կայացրեցինք, Գյումրիում Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզահամալիրի կառուցումն է ընթանում:
Մենք հիմա Նազիկ Ավդալյանի հետ համատեղ նախագիծ ենք սկսում կրկին Շիրակի մարզում, Լոռու մարզում մեկնարկում ենք Վիկ Դարչինյանի անվան մարզադպրոցի կառուցումը, Յուրի Սարգսյանի անվան մարզադպրոցի կառուցումը, Ստեփան Սարգսյանի անվան մարզադպրոցի կառուցումը, Արագածոտնի մարզում մեկնարկում ենք Ռոման և Մալխաս Ամոյանների անվան մարզադպրոցի կառուցումը, Սիմոն Մարտիրոսյանի անվան մարզադպրոցն արդեն հաջողությամբ գործում է: Այս նախագծերը շատ կարևոր ենք համարում, քանի որ սպորտի ոլորտում ձևավորած արժեքները տրանսֆորմացնում ենք ավելի ինստիտուցիոնալ և ավելի նյութական արժեքների»,- շարունակել է երկրի ղեկավարը։
Վարչապետը խոսել է նաև «Յուվենտուս» ֆուտբոլային ակումբի հետ համատեղ Երևանում իրականացվող նախագծի մասին և նշել, որ գաղափար կա այդ նախագիծն ընդլայնել նաև մարզերում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Իջևան, Երևան, Վանաձոր քաղաքներում և Ակադեմիական քաղաքում ստադիոնների կառուցում է նախատեսվում։
«Շատ կարևոր է արձանագրել, որ սպորտի առումով էական նշանակություն ունի 300 դպրոցի ծրագիրը, որովհետև մենք արձանագրել ենք, որ դպրոց ասելով՝ պետք է հասկանանք մի կառույց, մի տարածք, որտեղ պարտադիր կա ֆիզկուլտուրայի մարզադահլիճ և բացօթյա մարզահրապարակ»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը և ընդգծել, որ Հանրապետությունում 25 դպրոցում ֆիզկուլտուրայի դահլիճների կառուցման աշխատանքներ են ձեռնարկվել, իսկ 300 նորակառույց դպրոցների պարագայում ֆիզկուլտուրայի՝ ժամանակակից ստանդարտներին համապատասխանող դահլիճը և բաց մարզահրապարակները պարտադիր պայման են:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նախընտրական ծրագրում արդեն իսկ ներառվել է ըստ անհրաժեշտության մարզադպրոցների և արվեստի դպրոցների կառուցումը: Նախաձեռնվում են նաև 100 կոմբինացված մարզահրապարակների կառուցումը տարբեր համայնքներում, որոնք կներառեն առնվազն ֆուտզալի, ֆուտբոլի և բասկետբոլի հրապարակի կարողություններ: «Բայց նաև ես խոստացել եմ, և արդեն այդ որոշումը կայացրել ենք, որ առաջիկայում ֆուտզալի Հայաստանի հավաքականի անվան մարզադպրոց կկառուցենք մեր ֆուտզալի հավաքականի այդ պատմական նվաճումն ամրագրելու և նաև այս պահն օգտագործելու համար, որպեսզի մարզաձևն ավելի ինստիտուցիոնալ ձևով ավելի մասսայական դարձնենք Հայաստանի Հանրապետությունում»։
Վարչապետն իր խոսքում անդրադարձել է վերջին տարիներին Հայաստանում տեղի ունեցած Եվրոպայի առաջնություններին. «Մենք արդեն մի քանի շատ հաջող Եվրոպայի առաջնություններ ենք իրականացրել՝ բռնցքամարտ, ծանրամարտ, հրաձգություն, սամբոյի աշխարհի առաջնություն է տեղի ունեցել: Առաջիկայում կլինեն նորություններ, երբ նաև հեծանվավազքի միջազգային մրցաշարերի օրացույցում կունենանք մեր տեղը և միջազգային հեղինակավոր մրցաշարերից մեկը Հայաստանի Հանրապետությունում մրցափուլ կիրականացնի: Առաջիկայում Արախնոֆոբիայի խաղերն են, Մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունն է նախատեսվում, Ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունն է նախատեսվում Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացնել»:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ այնուամենայնիվ, ամենակարևոր արձանագրումն այսօր այն է, որ երեխաները, որոնք գնալով ավելի ու ավելի շատ են զբաղվում սպորտով՝ ամենաշատը ներշնչվում են այս դահլիճում ներկա մարզիկներից: «Ուզում եմ բոլորին շնորհակալություն հայտնել այդ ներշնչանքի համար, որ նրանք հաղորդում են մեր երիտասարդներին և ընդհանրապես՝ մեզ բոլորիս: Այսօրվա միջոցառումը մեծ պատիվ է մեզ համար: Մենք ուզում ենք հարգանքի տուրք մատուցել, գնահատանքի տուրք մատուցել մեր բոլոր այն մարզիկներին, ովքեր 2025 թվականին կամ նախորդ մարզական տարում, որի ամփոփումը անում ենք այսօր՝ Սպորտի միջազգային օրը, ի վերջո իրենց հաջողություններով մեծացրել են, ամրացրել են Հայաստանի Հանրապետության մարզական վարկանիշը և, իհարկե, բերկրանքի, ուրախության և երջանկության ու հպարտության աննկարագրելի պահեր են նվիրել Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին և բոլոր հայերին, որոնք աշխարհի տարբեր անկյուններում հետևել են մեր մարզիկների ելույթներին, հպարտացել այդ ելույթներով։
Կրկին ուզում եմ շնորհակալությունս և գնահատանքի խոսքերս ասել բոլոր մարզիկներին, բոլոր մարզիչներին, բոլոր ֆեդերացիաներին, բոլոր այն մարդկանց, ովքեր կոնկրետ ներդրում են ունեցել, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայում, ովքեր իրենց ֆիզիկական և էմոցիոնալ ուժը ներդնում են հանուն Հայաստանի Հանրապետության, որովհետև սպորտային կյանքի ամենամեծ խորհրդանիշը, ի վերջո, այն է, ինչից մենք սկսեցինք այսօրվա մեր միջոցառումը. երբ հնչում է Հայաստանի Հանրապետության պետական օրհներգը և բարձրացվում է Հայաստանի Հանրապետության դրոշը։ Դա այն կարևոր նպատակն է, որը մենք, ըստ էության, հետապնդում ենք բոլոր ոլորտներում, բայց հատկապես՝ սպորտն այդ պրոցեսը շատ ավելի տեսանելի, շատ ավելի գնահատելի, շատ ավելի էմոցիոնալ է դարձնում, և այդ էմոցիաներն անգնահատելի են»,– ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունն այս տեմպը ոչ միայն չի դանդաղեցնելու, այլև ընդհակառակը՝ ավելի հասցեական և արդյունավետ է դարձնելու:
Սպորտին ուղղված ֆինանսավորման քառապատկման առիթով երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը վճարող բոլոր մարդկանց, բոլոր քաղաքացիներին, բոլոր նրանց, ովքեր ՀԴՄ կտրոն են դուրս են գրում և բոլոր նրանց, ովքեր ՀԴՄ կտրոն են պահանջում, որովհետև այդ քառապատկված ֆինանսավորումը ձևավորվում է այդ մարդկանց ջանքի արդյունքում:
Մրցույթի 11 անվանակարգերում հաղթող ճանաչվածները պարգևատրվել են 6,250.000 դրամով և հուշանվերով: Մրցանակակիրներին պարգևները հանձնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ այդմ՝ «Լավագույն մարզիկներ» անվանակարգում մրցանակակիրներն են՝ Վարազդատ Լալայանը (ծանրամարտ), Արթուր Դավթյանը (սպորտային մարմնամարզություն), Մալխաս Ամոյանը (հունահռոմեական ըմբշամարտ), «Լավագույն կին մարզիկ» անվանակարգում՝ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը (ծանրամարտ), «Հաշմանդամություն ունեցող լավագույն մարզիկ»՝ Սարգիս Սարգսյանը (շախմատ), «Լավագույն թիմ»՝ Հայաստանի ֆուտզալի ազգային հավաքականը, «Լավագույն երիտասարդ մարզիկ»՝ Գասպար Տերտերյանը (հունահռոմեական ըմբշամարտ), «Վերադարձ մեծ սպորտ և/կամ հայտնություն»՝ Սուրեն Հարությունյանը (կարատե), «Հայաստանի Հանրապետությունը լավագույնս հանրահռչակած մարզիկ»՝ Համլետ Մանուկյանը (սպորտային մարմնամարզություն), «Լավագույն մարզիչ»՝ Փաշիկ Ալավերդյանը (ծանրամարտ), «Սպորտի ոլորտում տարվա լավագույններ» մրցույթի «Հանդիսատեսի համակրանք» անվանակարգի առցանց քվեարկության արդյունքներով հաղթող է ճանաչվել կարատեի աշխարհի առաջնությունում անկախ Հայաստանի առաջին բրոնզե մեդալը նվաճած Սուրեն Հարությունյանը:
Սպորտի միջազգային օրվա առիթով «Սպորտի ոլորտում տարվա լավագույնների ընտրություն» մրցույթի նպատակն է խրախուսել և մեծարել ընթացիկ տարում նվաճումներ կամ նշանակալի հաջողություններ գրանցած, ինչպես նաև իրենց մրցելույթներով Հայաստանի Հանրապետության ճանաչելիության և հեղինակության բարձրացմանը, հայոց պետական խորհրդանիշների, ազգային արժեքների հանրահռչակմանը նպաստած հայ մարզիկներին և մարզիչներին:

Правительство сделает процесс развития спорта более адресным и эффективным: состоялась церемония награждения лучших спортсменов 2025 года
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в организованной в рамках посвященного Международному дню спорта мероприятия торжественной церемонии награждения победителей конкурса «Выбор лучших в сфере спорта».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, v мероприятии также приняли участие президент Республики Армении Ваагн Хачатурян, председатель Национального Собрания Ален Симонян, руководитель администрации премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, руководители федераций различных видов спорта, спортсмены и тренеры.
Перед церемонией награждения премьер-министр Пашинян выступил с речью, поздравив всех по случаю Международного дня спорта и поблагодарив спортсменов, которые не жалели усилий для достойного представления Республики Армения на различных соревновательных площадках.
«Об этом свидетельствуют бюджетные показатели: мы стараемся оказывать всё большую поддержку нашему спорту, но также, анализируя результаты этой поддержки, укрепились в выводе, что институционализация спорта — это тот важный глубинный шаг, который мы должны сделать для закрепления текущих успехов и формулирования новых амбиций для нашего спорта. Сегодня мы предпринимаем очень серьезные шаги в направлении институционализации спорта», — отметил премьер-министр.
Никол Пашинян добавил, что всё начиналось с простых программ, а сейчас реализуются серьезные глубинные проекты:
«Например, в Ереване сейчас на стадии завершения строительства находится спортшкола имени Гранта Шагиняна, высокими темпами идет строительство спортшколы имени Альберта Азаряна, недавно мы приняли необходимые решения по строительству спортшколы имени Артура Абрахама, в Гюмри продолжается строительство спортивного комплекса имени Артура Алексаняна.
Сейчас мы совместно с Назик Авдалян начинаем проект снова в Ширакской области; в Лорийской области запускаем строительство спортшколы имени Вика Дарчиняна, спортшколы имени Юрия Саргсяна и спортшколы имени Степана Саргсяна; в Арагацотнской области начинаем строительство спортшколы имени Романа и Малхаса Амоянов, а спортшкола имени Симона Мартиросяна уже успешно функционирует. Мы считаем эти проекты очень важными, так как трансформируем сформированные в сфере спорта ценности в более институциональные и материальные ценности».
Премьер-министр также коснулся совместного с футбольным клубом «Ювентус» проекта, реализуемого в Ереване, и отметил, что есть идея расширить этот проект и в регионах. Никол Пашинян подчеркнул, что планируется строительство стадионов в городах Иджеван, Ереван, Ванадзор и в Академическом городке.
«Очень важно зафиксировать, что в плане спорта существенное значение имеет программа «300 школ», потому что мы зафиксировали: под словом «школа» мы должны понимать структуру, территорию, где обязательно есть спортзал для физкультуры и открытая спортивная площадка», — сказал премьер-министр Пашинян и подчеркнул, что в 25 школах республики уже предприняты работы по строительству спортзалов, а в случае с 300 новостройками наличие соответствующих современным стандартам залов для физкультуры и открытых спортплощадок является обязательным условием.
Никол Пашинян подчеркнул, что в предвыборную программу уже включено строительство по необходимости спортивных и художественных школ. Инициируется также строительство 100 комбинированных спортплощадок в различных общинах, которые будут включать в себя возможности как минимум для футзала, футбола и баскетбола:
«Но также я обещал, и мы уже приняли это решение, что в ближайшее время построим спортшколу имени сборной Армении по футзалу, чтобы закрепить это историческое достижение нашей сборной и использовать этот момент для того, чтобы данный вид спорта сделать в Республике Армения более массовым на институциональной основе».
В своей речи премьер-министр коснулся проведенных в последние годы в Армении чемпионатов Европы:
«Мы уже провели несколько очень успешных чемпионатов Европы: по боксу, тяжелой атлетике, стрельбе. Прошел чемпионат мира по самбо. В ближайшее время будут новости, когда мы займем свое место в календаре международных турниров по велоспорту, и один из авторитетных международных турниров проведет свой этап в Республике Армения. Впереди — Игры Франкофонии, планируется проведение в Республике Армения чемпионата Европы по гимнастике и чемпионата мира по тяжелой атлетике».
Глава государства подчеркнул, что, тем не менее, самым важным фактом на сегодня является то, что дети, которые всё активнее занимаются спортом, больше всего вдохновляются присутствующими в этом зале спортсменами.
«Хочу поблагодарить всех за то вдохновение, которое они передают нашей молодежи и, в целом, всем нам. Сегодняшнее мероприятие — большая честь для нас. Мы хотим отдать дань уважения и признательности всем нашим спортсменам, которые в 2025 году или в предыдущем спортивном году, итоги которого мы подводим сегодня, в Международный день спорта, в конечном итоге, своими успехами повысили и укрепили спортивный рейтинг Республики Армения и, конечно, подарили неописуемые мгновения восторга, радости, счастья и гордости всем гражданам Республики Армения и всем армянам, которые в разных уголках мира следили за выступлениями наших спортсменов и гордились ими.
Вновь хочу выразить слова благодарности и признательности всем спортсменам, тренерам, всем федерациям, всем тем людям, кто внес конкретный вклад, кто не жалеет сил и энергии, кто вкладывает свою физическую и эмоциональную силу ради Республики Армения. Ведь величайший символ спортивной жизни — это, в конечном счете, то, с чего мы начали сегодняшнее мероприятие: когда звучит государственный гимн Республики Армения и поднимается флаг Республики Армения. Это та важная цель, которую мы, по сути, преследуем во всех сферах, но спорт делает этот процесс гораздо более видимым, более ценным, гораздо более эмоциональным, и эти эмоции бесценны», — сказал премьер-министр.
Никол Пашинян заверил, что правительство Республики Армения не только не замедлит этот темп, но и, наоборот, сделает его более адресным и эффективным.
По случаю четырехкратного увеличения финансирования спорта глава государства поблагодарил всех работающих в Республике Армения людей, которые создают результат, платят установленные законом налоги, а также всех тех граждан, кто выдает чеки контрольно-кассовых аппаратов, и тех, кто требует эти чеки, потому что это четырехкратное финансирование формируется в результате усилий этих людей.
Победители в 11 номинациях конкурса были награждены денежной премией в размере 6,250.000 драмов и сувениром. Награды призерам вручил премьер-министр Никол Пашинян.
Призерами стали: в номинации «Лучшие спортсмены» — Вараздат Лалаян (тяжелая атлетика), Артур Давтян (спортивная гимнастика), Малхас Амоян (греко-римская борьба); в номинации «Лучшая спортсменка» — Александра Григорян (тяжелая атлетика); в номинации «Лучший спортсмен с инвалидностью» — Саргис Саргсян (шахматы); в номинации «Лучшая команда» — Национальная сборная Армении по футзалу; в номинации «Лучший молодой спортсмен» — Гаспар Тертерян (греко-римская борьба); в номинации «Возвращение в большой спорт и/или открытие года» — Сурен Арутюнян (карате); в номинации «Спортсмен, лучше всех популяризировавший Республику Армения» — Гамлет Манукян (спортивная гимнастика); в номинации «Лучший тренер» — Пашик Алавердян (тяжелая атлетика); в номинации «Приз зрительских симпатий» по результатам онлайн-голосования победителем признан Сурен Арутюнян, завоевавший первую в истории независимой Армении бронзовую медаль на чемпионате мира по карате.
Целью конкурса «Выбор лучших в сфере спорта», приуроченного к Международному дню спорта, является поощрение и чествование армянских спортсменов и тренеров, зафиксировавших в текущем году достижения или значительные успехи, а также способствовавших своими выступлениями повышению узнаваемости и авторитета Республики Армения, популяризации государственных символов и национальных ценностей.