Թուրքիայում գրանցված երկրաշարժը զգացվել է նաև Երևանում և ՀՀ մի շարք մարզերում
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից ապրիլի 4-ին տեղական ժամանակով ժամը 09:52-ին (Գրինվիչի ժամանակով` ժամը 05։52-ին) գրանցվել է հյուսիսային լայնության 38․83⁰ և արևելյան երկայնության 43․54⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով Թուրքիա՝ Վան քաղաքից 40 կմ հյուսիս, օջախի 7 կմ խորությամբ 5․2 մագնիտուդով երկրաշարժ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ փրկարար ծառայության տարածած հաղորդագրությունից, էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 7 բալ:

Türkiye earthquake felt across Armenia
A magnitude 5.2 earthquake that struck eastern Türkiye was felt at low intensity across Armenia, according to the country’s seismological agency.
The Armenian Ministry of Internal Affairs’ Seismic Protection Territorial Service said it detected the 5.2-magnitude earthquake at 9:52 a.m. local time (0552 GMT) Saturday, with an epicenter about 40 kilometers north of the Turkish city of Van, at a depth of 7 kilometers.
The agency said the quake was felt in Armenia, particularly in Yerevan, as well as in the provinces of Shirak and Ararat, at a low intensity of MSK-2.