ՆԱՏՕ-ի եվրոպական երկրները և Կանադան պաշտպանության ծախսերն ավելացրել են 20%-ով
ՆԱՏՕ-ի եվրոպական անդամ երկրները և Կանադան 2025 թվականին 2024 թվականի համեմատությամբ պաշտպանական ծախսերն ավելացրել են 20%-ով: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն դաշինքի գործունեության վերաբերյալ ամենամյա զեկույցում:
«Ակնկալում եմ, որ Անկարայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի հաջորդ գագաթնաժողովում դաշնակիցները կցուցադրեն (ՀՆԱ-ի) 5% նպատակին հասնելու հստակ ու իրատեսական պլան», - նշել է Ռյուտեն:
Զեկույցում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև հայտնել է, որ «բոլոր դաշնակիցները ներկայացրել են պաշտպանական ծախսերի այնպիսի թվեր, որոնք հասել են կամ անցել 2014 թվականին սահմանված 2% նպատակակետից»։ Ռյուտեն հավելել է, որ շատ երկրները կտրուկ ավելացնում են պաշտպանական ծախսերը։
2025 թվականին կայացած գագաթնաժողովում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները համաձայնել են մինչև 2035 թվականը պաշտպանությանը և դրա հետ կապված ներդրումներին ուղղել ՀՆԱ-ի 5%-ը, որից 3,5%-ը՝ հիմնական պաշտպանությանը, օրինակ՝ զորքերին և սպառազինությանը, իսկ 1,5%-ը՝ ավելի լայն միջոցառումների, օրինակ՝ կիբեռանվտանգությանը, խողովակաշարերի պաշտպանությանը, ճանապարհների և կամուրջների ամրապնդմանը։
Երեք պետություն՝ Լեհաստանը, Լիտվան և Լատվիան, 2025 թվականին արդեն գերազանցել են նոր՝ 3,5% շեմը։ Իսպանիան, Կանադան և Բելգիան պաշտպանական ծախսերը հասցրել են ՀՆԱ-ի 2%-ին։

Европейские страны-члены НАТО и Канада увеличили расходы на оборону на 20%
Европейские страны-члены НАТО и Канада увеличили расходы на оборону на 20% в 2025 году по сравнению с 2024 годом. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютте в своем ежегодном докладе о деятельности альянса.
«Я ожидаю, что на следующем саммите НАТО в Анкаре союзники представят четкий и реалистичный план достижения целевого показателя в 5% (ВВП)», — сказал Рютте.
В докладе генеральный секретарь НАТО также отметил, что «все союзники представили данные о расходах на оборону, которые достигли или превысили целевой показатель в 2%, установленный в 2014 году». Рютте добавил, что многие страны резко увеличивают расходы на оборону.
На саммите 2025 года лидеры НАТО договорились к 2035 году выделять 5% ВВП на оборону и связанные с ней инвестиции, при этом 3,5% будет направлено на основные оборонные расходы, такие как войска и вооружение, а 1,5% — на более широкие меры, такие как кибербезопасность, защита трубопроводов и укрепление дорог и мостов.
Три страны — Польша, Литва и Латвия — уже превысили новый порог в 3,5% к 2025 году. Испания, Канада и Бельгия увеличили расходы на оборону до 2% ВВП.