Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հայտարարել է երկու ճակատով պատերազմի մասին
Արևմուտքի երկրները երկու ճակատով կանգնած են պատերազմի առջև։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը Sky News հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
Սթարմերը գտնվում է Ֆինլանդիայում, որտեղ Հյուսիսային Եվրոպայի դաշնակիցների հետ մասնակցում է Միացյալ էքսպեդիցիոն ուժերի գագաթնաժողովին։
«Այստեղ մենք շեշտը դնում ենք Ուկրաինայում ռուսական ագրեսիայի վրա։ Բայց մենք պետք է ընդունենք, որ պատերազմ է ընթանում երկու ճակատով։ Մի կողմից իրանական հակամարտությունն է, մյուս կողմից՝ շարունակվող ուկրաինական հակամարտությունը», - ասել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը։
Նա նշել է, որ գագաթնաժողովի քննարկման թեմաներից կլինեն պաշտպանական ծախսերը, պաշտպանական ունակությունները։
Նա նաև հայտնել է, որ թույլատրել է զինվորականներին երկրի տարածքային ջրերում կալանել Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» կազմի մեջ մտնող նավերը։

Премьер-министр Великобритании заявил о войне Запада на два фронта
Западные страны столкнулись с войной на два фронта. Как сообщает “Арменпресс”, это заявил премьер-министр Великобритании Кир Стармер в интервью Sky News.
Стармер находится в Финляндии, где принимает участие в саммите Объединенного экспедиционного корпуса (Joint Expeditionary Force, JEF).
“Здесь мы акцентируем внимание на российской агрессии в Украине. Но мы должны признать, что идет война на два фронта. Есть иранский конфликт и есть продолжающийся украинский конфликт”, — сказал британский премьер-министр.
Он отметил, что среди тем обсуждения на саммите будут расходы на оборону и оборонный потенциал.
Он также объявил, что санкционировал задерживание военных кораблей российского “теневого флота” в территориальных водах Великобритании.