ԵՄ-ն Պլան Բ չունի Կիևին 90 միլիարդ եվրո տրամադրելու համար. Տուսկ
Եվրամիությունը Պլան Բ չունի Ուկրաինային 90 միլիարդ եվրոյի չափով պատերազմական վարկ տրամադրելու համար, որը շարունակում է արգելափակել Հունգարիան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին ասել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը ԵՄ գագաթնաժողովից հետո Բրյուսելից մեկնելուց առաջ:
«Ես չեմ ցանկանում ոչ մեկին մոլորության մեջ գցել. ոչ մի Պլան Բ  էլ չկա։ Եթե որևէ պետություն, տվյալ դեպքում՝ Հունգարիան, համառի և շարունակի արգելափակել ԵՄ բյուջեի փոփոխությունները, ապա նրան դա կհաջողվի», - մամուլի ասուլիսում Տուսկի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Լեհաստանի վարչապետը Բուդապեշտի դիրքորոշումը կապել է ապրիլի 12-ին Հունգարիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ:
«Քաղաքական ինտուիցիան ինձ հուշում է, որ մինչև ապրիլի 12-ը մենք չենք կարողանա ակտիվացնել Ուկրաինային ֆինանսական օգնությունը», - եզրափակել է նա:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը վարկի առնչությամբ նույնպես հայտարարել էր, որ Պլան Բ գոյություն չունի, քանի որ Պլան Ա-ն պետք է հարգվի։
Իսկ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել էր, որ Ուկրաինային 90 միլիարդ եվրո վարկը կհատկացվի՝ չնայած արգելափակմանը։
Իր հերթին, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հայտարարել է, որ իրավաբանական տեսանկյունից լիովին իրավունք ունի արգելափակելու Ուկրաինային 90 միլիարդ եվրո վարկի տրամադրումը։ Հունգարիան բազմիցս հայտարարել է, որ չի հաստատի 90 միլիարդ վարկի տրամադրումը Կիևին, ինչպես նաև կարգելափակի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթի ընդունումը, քանի դեռ «Դրուժբա» խողովակաշարով նավթի մատակարարումները չեն վերսկսվել։ Ուկրաինան հայտնել է, որ խողովակաշարը վնասվել է ռուսական հարվածների հետևանքով։

У ЕС нет плана Б по предоставлению Киеву 90 миллиардов евро: Дональд Туск
У Европейского союза нет плана Б по предоставлению Украине военного кредита в размере 90 миллиардов евро, который Венгрия продолжает блокировать. Как сообщает “Арменпресс”, это заявил журналистам премьер-министр Польши Дональд Туск перед отъездом из Брюсселя после саммита ЕС.
“Я не хочу никого вводить в заблуждение - нет никакого плана Б. Если какое-то государство, в данном случае Венгрия, упрется и продолжит блокировать изменения в бюджете сообщества, то у него это получится с успехом”, — слова Туска приводт ТАСС.
Польский премьер-министр связал позицию Будапешта с парламентскими выборами в Венгрии 12 апреля.
“Политическая интуиция мне подсказывает, что до 12 апреля мы не сможем активировать финансовую помощь Украине”, — заключил он.
Ранее президент Франции Эммануэль Макрон также заявил, что плана Б в отношении кредита нет, следовательно, необходимо соблюдать план А.
А председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен объявила, что кредит Украине в размере 90 миллиардов евро будет предоставлен, несмотря на блокаду.
В свою очередь, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что имеет полное законное право заблокировать предоставление Украине кредита в размере 90 миллиардов евро. Венгрия неоднократно объявляла, что не одобрит предоставление Киеву кредита в размере 90 миллиардов евро, и заблокирует принятие 20-го пакета санкций против России до возобновления поставок нефти по нефтепроводу “Дружба”. Украина сообщила о повреждении нефтепровода в результате российских ударов.