Բարձր ենք գնահատում Հայաստանի կառավարության քաղաքականությունը ԵՄ-ին մոտենալու ուղղությամբ. ԵԽ պատգամավոր Նաչո Սանչեսի հարցազրույցը
Եվրոպական խորհրդարանում Իսպանիան ներկայացնող պատգամավոր Նաչո Սանչեսը բարձր է գնահատում Հայաստանի իշխանությունների քաղաքականությունը Եվրամիությանն ավելի մոտենալու հարցում, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ Հայաստանի հասարակության մոտեցումը։
Նաչո Սանչեսն այդ մասին ասել է Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում։
Հարցազրույցի ընթացքում Սանչեսն անդրադարձել է նաև Եվրոպական խորհդարանում վերջերս ձևավորված Ժողովրդավարության աջակցության խմբի՝ DEG-ի գործունեությանը և դրա շրջանակներում Հայաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցությանը, Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ ԵՄ-ի կողմից արվող քայլերի և այլ հարցերի։
-Բարի կեսօր, պարոն Սանչես։ Շնորհակալություն մեզ միանալու համար։
-Ոջույն։ Սիրով։
-Պարոն Սանչես Ժողովրդավարության աջակցության խմբի՝ DEG-ի ստեղծումից ի վեր ի՞նչ կոնկրետ աշխատանք է իրականացվել, ի՞նչ արդյունքներ են գրանցվել, և ընդհանուր առմամբ ինչպե՞ս եք գնահատում կառույցի գործունեությունը։
-Մենք հարցին հետևյալ կերպ մոտեցանք։ Որոշեցինք առանձնացնել 4-6 առաջնահերթ երկրներ, և վերջին փուլում որոշեցինք ներառել Հայաստանը։ Այնուհետև իմ առաքելությունը՝ որպես այս ձևաչափում առաջատար անդամ, այն էր, որ երբ ես այլ ձևաչափով այցելում էի երկիր, այդ այցն օգտագործեի նաև խորհրդարանական ղեկավարության հետ զուգահեռ օրակարգ վարելու համար։ Սա խորհրդարան-խորհրդարան հարաբերություն է, և այն գործում է երկու մակարդակով։
Տեխնիկական մակարդակում, այսինքն՝ այն ամենի շուրջ, ինչ Հայաստանի խորհրդարանին անհրաժեշտ է տեխնիկական տեսանկյունից՝ գրանցամատյանի կազմակերպում, ՏՏ սարքավորումներ և նման գործնական հարցեր, մենք շատ արդյունավետ հանդիպում ունեցանք Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարի հետ։
Բայց քաղաքական մակարդակում, որն այն մակարդակն է, որտեղ ես պետք է ավելի խորությամբ աշխատեմ, նպատակը բևեռացումը հաղթահարելու պայմաններ ստեղծելն է։ Ես գիտեմ, որ երկիրը շատ բևեռացված է, և խորհրդարանը նույնպես շատ բևեռացված է։ Եվ մեր պարտքն է փորձել ստեղծել այդ պայմանները։
Այս դերի այդ հատվածը մենք իրականացնում ենք խմբակցությունների ղեկավարներին միասին հավաքելով։ Եվ մենք դա արեցինք։ Նրանք մի քանի շաբաթ առաջ եկան Եվրոպական խորհրդարան և ունեցան շատ հագեցած օրակարգ, որի ընթացքում մենք խոսեցինք քաղաքականության մասին։ Առաջին նստաշրջաններն անխուսափելիորեն ձևավորվում էին իներցիայով, որովհետև այդ իներցիան կա։ Նրանք փորձում էին Եվրոպական միություն տեղափոխել նույն վեճերն ու կարծիքները, որոնք օգտագործում են միմյանց միջև, բայց հետո մտան օրակարգի մեջ և մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերեցին բազմաթիվ գործնական հարցերի նկատմամբ, որոնց շուրջ մենք նրանց հնարավորություն տվեցինք սովորել Եվրոպական խորհրդարանից։
Երբ ես գնացի Երևան, մարդկանց հարցրեցի՝ պատրա՞ստ եք ներգրավվել այսպիսի ծրագրի մեջ նույնիսկ ընտրություններից առաջ։ Եվ բոլորը պատասխանեցին՝ այո։ Այսինքն՝ Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպանն ասաց այո, խմբակցությունների ղեկավարներն ասացին այո, և հետո մենք դա արեցինք, թեև հաստատ գիտեինք, որ երբ ընտրությունները մոտենում են, լարվածությունն անխուսափելիորեն ավելի բարձր է լինում։ Բայց լավ էր առաջնորդներին միասին հավաքելը նույնիսկ ընտրություններից առաջ։
-Քանի որ Հայաստանը ընդգրկվել է DEG-ում, և հայտնի է, որ Եվրախորհրդարանը այս ձևաչափում ընդգրկված երկրներում հաճախ ունենում է ներկայացուցչություններ, արդյո՞ք կարելի է ակնկալել, որ հաջորդ քայլերից մեկը կլինի Հայաստանում Եվրոպական խորհրդարանի տարածաշրջանային գրասենյակի բացումը։
-Ոչ, մենք օգտագործում ենք մեր դեսպանատները։ Այսինքն՝ տեղում մեր հիմնական զրուցակիցը դեսպանն է՝ Եվրոպական միության դեսպանը։ Եվրոպական միության դեսպանը միայն Եվրոպական հանձնաժողովի կամ Եվրոպական խորհրդի արտաքին ծառայության դեսպանը չէ, նա Եվրոպական միության դեսպանն է։ Եվ հետո մենք սովորաբար աշխատում ենք դեսպանատների միջոցով, և դեսպանը տեղյակ է մեր հարաբերությունների այս նոր ձևաչափից։ Ահա այսպես է դա աշխատում։
Բայց մենք ստեղծում ենք մի տեսակ վստահություն և կանոնավոր շփում։ Եվ սա լավ է, օրինակ, Հայաստանի եվրոպական ձգտումների համար։ Սա այն ֆոնն է, որի վրա մենք ստեղծեցինք Հայաստանի համար այս առաջնահերթ կարգավիճակը։
-Նախորդ տարվա վերջին Եվրանեսթի նիստը տեղի ունեցավ Երևանում, իսկ այս տարի սպասվում է ՀՀ-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ներկա դինամիկան և առաջիկա հեռանկարները։
-Կարծում եմ՝ դա շատ դրական է, որովհետև մենք, այսպես ասած, արձագանքել ենք հայկական իշխանությունների, և կարծում եմ նաև հասարակության կողմից Եվրոպական միությանն ավելի մոտենալու խնդրանքին։ Դա հաստատ այդպես է։ Եվ մենք շատ բարձր ենք գնահատում այս քաղաքականությունը Եվրոպական միությանը մոտենալու ուղղությամբ՝ ոչ միայն Կառավարության, այլև հասարակության կողմից։
Այնուհետև մենք ուսումնասիրում ենք բոլոր ձևաչափերը՝ հանձնակատարների այցեր, կապակցվածության հարցեր, օրակարգի ցանկացած այլ մաս, ուսումնասիրում ենք նաև, թե ինչ կերպ Եվրոպական խորհրդարանը կարող է օգնել Հայաստանի խորհրդարանին՝ փորձելով հաղթահարել այս իրավիճակը։
Ինչ վերաբերում է այն փաստին, որ այս գործունեությունները սկսվել են ընտրություններից առաջ (խմբ. նկատի ունի Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները), ես կնախընտրեի, որ գագաթնաժողովը չլիներ ընտրություններին այսքան մոտ։ Դա իմ որոշելիքը չէ, բայց հաստատ պետք է զգույշ լինենք, որպեսզի Հայաստանում դա չընկալվի որպես այս կամ այն թեկնածուին աջակցություն։ Եվ, իհարկե, ընտրություններին այսքան մոտ գագաթնաժողով ունենալը վարչապետ Փաշինյանին հարթակ է տալիս հանրության առաջ բարենպաստ լույսի ներքո ներկայանալու համար։ Բայց Եվրոպական հանձնաժողովի օրակարգը որոշելը իմ լիազորությունների շրջանակում չէ, և նրանք որոշել են դա անել մայիսին։ Ես պարզապես բոլորին զգուշացնում եմ չներքաշվել ներքին քաղաքական դաշտ։
-Հայաստանում սպասվող ընտրություններին ընդառաջ արդյոք դիտորդներ ուղարկելու հրավեր ստացե՞լ եք։ Եթե այո, ապա արդյոք մեծ պատվիրակություն կլինի՞ Եվրախորհրդարանից:
-Չգիտեմ։ Մենք պետք է որոշենք։ Կա որոշման համակարգ՝ քաղաքական խմբերի միջև հերթականությամբ և այլ սկզբունքներով։ Կարող եմ պատկերացնել, որ իմ գործընկերների կողմից մեծ հետաքրքրություն կլինի, բայց վստահ չեմ՝ պաշտոնապես ստացե՞լ ենք հրավերը, թե՞ ոչ։ Բայց հաստատ հրավերը լինելու է։ Հայաստանը ոչ միայն առաջնահերթ երկիր է, այլև այն երկրներից մեկն է, որոնց համար մենք առաքելություն ենք նախապատրաստում, եթե հրավիրվենք։ Բայց վստահ չեմ, թե այս պահին պաշտոնապես ստացել ենք հրավերը։
-Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման պահանջով տարբեր հարթակներում բազմաթիվ բանաձևեր են ընդունվել։ Ի՞նչ հստակ քայլեր են ձեռնարկվել, այդ թվում, օրինակ, այս կառույցի նախագահի կողմից։ Գո՞հ եք ԵՄ գործադիր մարմինների արձագանքից, թե՞ կարծում եք, որ ձեռնարկված քայլերը դեռևս բավարար չեն։
-Եվրոպական խորհրդարանի այն անդամները, որոնք ավելի ներգրավված են այս երկրի հարցերում, ինչպես ես, Նատալի Լուազոն և մյուս գործընկերները, միշտ բարձրացնում են այդ հարցը։ Բայց մենք պետք է ճնշում գործադրենք այն միջնորդի վրա, որը ծառայություններ է առաջարկել՝ Միացյալ Նահանգների վրա։ Այսինքն՝ անցած տարվա օգոստոսյան համաձայնագրում կամ հայտարարությունում հստակ նշված էր, որ այդ հարցերով զբաղվում է Միացյալ Նահանգները։
Ես գիտեմ, որ շփումներ կան, բայց մենք ցանկանում ենք, որ այդ շփումները լինեն արդյունավետ և այդ մարդկանց վերադարձնեն տուն՝ Հայաստան, որովհետև, տեսեք, սա ռազմական դատարան է, բայց նրանք ասում են՝ ոչ, սա ռազմական ընթացակարգ չէ, բայց սա ռազմական դատարան է։ Սա սովորական միջավայր չէ։
Այնուհետև ես ուշադիր կարդացի մեղադրական եզրակացությունը։ Եվ մեղադրական եզրակացությունը վերաբերում է պատերազմին, ու այնտեղ կան մեղադրանքներ, որոնք ապշեցուցիչ են։ Այսինքն՝ ձեզ մեղադրում են, որ խրամատներ եք փորել։ Իհարկե, խրամատներ եք փորել, որովհետև պատերազմական իրավիճակ է։
Եվ կարծում եմ, որ դա պետք է գնահատվի այդ համատեքստում։ Եթե մենք ուզում ենք ավարտել պատերազմի տրամաբանությունը և վերջապես ունենալ այս դե ֆակտո խաղաղության իրավիճակը, իսկ, գուցե, ապագայում նաև խաղաղության պայմանագիր, ապա անհեթեթ է այս մարդկանց պահել բանտում այն բանի համար, ինչ նրանք արել են պատերազմի ընթացքում, որովհետև դա պատերազմ էր։
Գործընթացի ինչ-որ փուլում, հույս ունեմ, նրանք ազատվելու են՝ Միացյալ Նահանգների ճնշման, Եվրոպական միության ճնշման շնորհիվ, և որովհետև գործընթացի տրամաբանությունը պահանջում է փակել պատերազմի էջը։
-Հարավային Կովկասում պատերազմի մթնոլորտն ու լարվածությունը շարունակվում են նաև Իրանի շուրջ։ Ձեր երկիրը՝ Իսպանիան, այն քիչ երկրներից է, որը Իրանի շուրջ լարվածության պայմաններում շարունակում է պնդել, որ դիվանագիտությունն է միակ արդյունավետ գործիքը և դեմ է լայնամասշտաբ ռազմական սցենարներին։ Այս համատեքստում ինչպե՞ս եք գնահատում Դոնալդ Թրամփի՝ Իսպանիայի հետ առևտրային հարաբերությունները սահմանափակելու սպառնալիքները։
-Այո, մի փոքր զարմանալի է, որ Իսպանիայի վարչապետ պարոն Սանչեսի հայտարարությունները համարվում են ինչ-որ արտասովոր բան։ Որովհետև սովորաբար մենք միշտ ասել ենք, որ երբ միջազգային իրավունքի խախտում կա, մենք խոսում ենք միջազգային իրավունքի խախտման մասին։ Մենք խոսել ենք Վրաստանի մասին, խոսել ենք Ղրիմի մասին, խոսում ենք Ուկրաինայի մասին, Դոնբասի մասին, խոսում ենք Գազայի մասին։ Եվ հիմա ինչո՞ւ պետք է փոխենք այդ մոտեցումը։
Դա այն պատճառով չէ, որ աշխարհը փոխվել է, ինչպես ասաց Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը (խմ. Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ)։ Դա այն պատճառով է, որ Ամերիկայում կա նոր վարչակազմ։ Այսինքն՝ փոխվել է ոչ թե աշխարհը, այլ ամերիկյան վարչակազմը։
Այդ դեպքում մենք պետք է պաշտպանենք մեր դերը աշխարհում, ինչպես ընդգծել է Անտոնիու Կոշտան (խմբ. Եվրոպական խորհրդի նախագահ)։ Դա չի նշանակում հրաժարվել կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգից։ Ընդհակառակը, նշանակում է փորձել պահպանել միջազգային կանոնների վրա հիմնված կարգը, մինչև Միացյալ Նահանգներում այս շրջանն անցնի։
Եվ հետո մենք պետք է փորձենք պահպանել համակարգը այնպես, ինչպես կա և ինչպես եղել է, որովհետև այն գործել է շատ տասնամյակներ, ինչպես նաև պետք է փորձենք վերադառնալ նորմալ միջազգային միջավայրի։
-Եվ վերջում, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային հարցերից մեկը սահմանների բացումն է, սակայն մինչ այժմ այդ ուղղությամբ առաջընթաց չի արձանագրվել։ Ըստ Ձեզ՝ որտե՞ղ է հիմնական խոչընդոտը։
-Դե, ես մի փոքր հոգնել եմ վերաբացման մասին այս հաջորդական հայտարարություններից՝ վերաբացում, վերաբացում երրորդ երկրների քաղաքացիների համար և այլն։ Ես պարզապես հոգնել եմ։ Խնդիրն այն է, որ Թուրքիան որոշել է իր արտաքին քաղաքականության այս հատվածը հանձնել Ադրբեջանին։ Ինձ համար զարմանալի է, որ կարևոր տարածաշրջանային ուժը, ինչպիսին Թուրքիան է, որոշել է, որ իր արտաքին քաղաքականության այս մասը իր սեփական վերահսկողության տակ չէ, որ դրա տերը Բաքուն է։
Ինձ համար բավական տարօրինակ է հասկանալ, որ Թուրքիան, պարծենալով իր հզոր դիրքով, իր արտաքին քաղաքականության մի մասը զիջում է մեկ այլ հարևանի, նույնիսկ եթե ես հասկանում եմ այդ մերձությունը՝ «մեկ ազգ, երկու պետություն» նարատիվը։
Բայց արդյունքում դուք հայտնվում եք մի իրավիճակում, երբ չեք կարող կատարել ձեր պարտավորությունները սահմանի բացման վերաբերյալ, որովհետև որոշել եք ձեր քաղաքականության այս մասը պատվիրակել երրորդ երկրի։ Սա մեծ հարց է, և սա է մեծ խնդիրը։
Ես դա չեմ հասկանում, չեմ կիսում և կուզենայի, որ Թուրքիան իսկապես կատարեր սահմանի վերաբացման վերաբերյալ այս հաջորդական, հոգնեցուցիչ պարտավորությունները։

Мы высоко оцениваем политику правительства Армении, проводимую в отношении сближения с ЕС: интервью депутата Европарламента Начо Санчеса
Депутат Европарламента от Испании Начо Санчес высоко оценивает политику властей Армении в вопросе сближения с Европейским союзом, а также отношение армянского общества к этому вопросу.
Об этом Начо Санчес говорил в интервью корреспонденту “Арменпресс” в Брюсселе.
В интервью Санчес коснулся и деятельности недавно созданной в Европейском парламенте группы поддержки демократии, DEG, и ее сотрудничества с парламентом Армении в рамках этой группы, шагов, предпринимаемых ЕС по освобождению армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, и других вопросов.
— Добрый день, господин Санчес. Благодарю, что присоединились к нам.
—Здравствуйте. С любовью.
—Г-н Санчес, какая конкретная работа была проделана с момента создания группы поддержки демократии (DEG), какие результаты были достигнуты и как Вы оцениваете деятельность этой структуры в целом?
—Мы подошли к этому вопросу следующим образом. Мы решили выделить 4-6 приоритетных стран, и на последнем этапе решили включить и Армению. Затем моя миссия, как ведущего члена в этом формате, заключалась в том, чтобы, посещая страну в другом формате, я использовал бы этот визит и для проведения параллельной работы с парламентским руководством. Это отношения парламент-парламент, и они действуют на двух уровнях.
На техническом уровне, то есть по всем вопросам, которые необходимы парламенту Армении с технической точки зрения — организация реестра, ИТ-оборудование и подобные практические вопросы, у нас состоялась очень продуктивная встреча с генеральным секретарем армянского парламента.
Но на политическом уровне, на котором мне приходится работать глубже, цель состоит в создании условий для преодоления поляризации. Я знаю, что страна сильно поляризована, и парламент тоже сильно поляризован. И наша обязанность — попытаться создать такие условия.
Мы выполняем эту часть своей роли, собирая вместе лидеров фракций. И мы это сделали. Несколько недель назад они приехали в Европейский парламент с очень насыщенной повесткой, в ходе которой мы говорили о политике. Первые заседания неизбежно формировались инерцией, потому что эта инерция существует, потому что эта инерция присутствует. Они пытались перенести в Европейский союз те же аргументы и мнения, которые используют между собой, но затем углубились в повестку дня и проявили большой интерес ко многим практическим вопросам, в которых мы предоставили им возможность учиться у Европейского парламента.
Когда я был в Ереване, я спрашивал людей: готовы ли вы участвовать в такой программе еще до выборов? И все отвечали “да”. То есть, посол Европейского союза в Армении сказал “да”, лидеры фракций сказали “да”, и затем мы это сделали, хотя точно знали, что с приближением выборов напряжение неизбежно возрастет. Но было хорошо собрать лидеров вместе еще до выборов.
— Поскольку Армения присоединилась к DEG, и известно, что Европейский парламент часто имеет представительства в странах, входящих в этот формат, можем ли мы ожидать, что одним из следующих шагов станет открытие регионального офиса Европарламента в Армении?
— Нет, мы используем наши посольства. То есть, нашим главным собеседником на местах является посол, посол Европейского союза. Посол Европейского союза — это не просто посол Европейской комиссии или внешнеполитической службы Европейского совета, это посол Европейского союза. И тогда мы обычно работаем через посольства, и посол осведомлен об этом новом формате наших отношений. Так это работает.
Но мы создаем своего рода доверие и регулярные контакты. И это хорошо, например, для европейских устремлений Армении. Именно на этом фоне мы создали этот приоритетный статус для Армении.
— В конце прошлого года в Ереване прошла встреча Евронеста, а в этом году ожидается первый саммит Армения-ЕС. Как Вы оцениваете текущую динамику отношений Армения-ЕС и перспективы на будущее?
— Я думаю, что это очень положительно, потому что мы, так сказать, ответили на просьбу армянских властей, и, я думаю, также и общества, о сближении с Европейским союзом. Это определенно так. И мы высоко ценим эту политику сближения с Европейским союзом не только со стороны правительства, но и со стороны общества.
Затем мы изучаем все форматы: визиты комиссаров, вопросы транспортной доступности, любые другие пункты повестки дня, мы также изучаем, как Европейский парламент может помочь армянскому парламенту в преодолении этой ситуации.
Что касается того факта, что эти мероприятия начались до выборов (подразумеваются парламентские выборы в Армении 7 июня: ред.), я бы предпочел, чтобы саммит не проходил бы так близко к выборам. Не мне решать, но нам определенно нужно быть осторожными, чтобы это не было воспринято в Армении как поддержка того или иного кандидата. И, конечно, проведение саммита так близко к выборам создает премьер-министру Пашиняну площадку для того, чтобы представить себя в выгодном свете. Но определение повестки дня Европейской комиссии не входит в мои полномочия, и они решили сделать это в мае. Я просто предупреждаю всех, чтобы они не вмешивались во внутреннюю политику.
— Получили ли Вы приглашение направить наблюдателей на предстоящие выборы в Армении? Если да, то будет ли большая делегация из Европейского парламента?
— Я не знаю. Нам нужно принять решение. Существует система очередности принятия решений политическими группами и по другим принципам. Я могу предположить, что мои коллеги проявят большой интерес, но я не уверен, получили ли мы официально приглашение или нет. Хотя приглашение обязательно будет. Армения — не только приоритетная страна, но и одна из стран, для которых мы готовим миссию, если нас пригласят. Но я не уверен, получили ли мы официально приглашение на данный момент.
— На различных площадках было принято множество резолюций, требующих немедленного освобождения незаконно содержащихся в Баку армянских пленных. Какие конкретные шаги были предприняты, в том числе, например, председателем этой структуры? Довольны ли Вы реакцией исполнительных органов ЕС, или считаете, что предпринятых шагов все еще недостаточно?
— Те члены Европейского парламента, которые больше вовлечены в дела этой страны, такие как я, Натали Луазо и другие коллеги, всегда поднимают этот вопрос. Но мы должны оказать давление на посредника, предложившего свои услуги, — Соединенные Штаты. То есть, в соглашении или заявлении от августа прошлого года четко указано, что Соединенные Штаты занимаются этими вопросами.
Я знаю, что контакты есть, но мы хотим, чтобы эти контакты были эффективными, и чтобы эти люди вернулись домой в Армению, потому что, смотрите, это военный суд, они говорят, что это не военная процедура, а военный суд. Это не нормальная обстановка.
Затем я внимательно прочитал обвинительное заключение. Обвинение касается войны, и там есть обвинения, которые буквально ошеломляют. То есть вас обвиняют в рытье траншей. Конечно, вы рыли траншеи, потому что это была военная ситуация.
И я думаю, что это нужно оценивать именно в этом контексте. Если мы хотим положить конец логике войны и наконец-то достичь фактического мира, а может быть, в будущем заключить мирный договор, то абсурдно держать этих людей в тюрьме за то, что они делали во время войны, потому что это была война.
Надеюсь, на каком-то этапе этого процесса их освободят благодаря давлению со стороны Соединенных Штатов, давлению Европейского союза, и потому что логика процесса требует закрыть страницу войны.
— Атмосфера войны и напряженность на Южном Кавказе продолжаются и вокруг Ирана. Ваша страна, Испания, — одна из немногих стран, которая, несмотря на напряженность вокруг Ирана, продолжает настаивать на том, что дипломатия — единственный эффективный инструмент, и выступает против крупномасштабных военных сценариев. В этом контексте, как Вы оцениваете угрозы Дональда Трампа ограничить торговые отношения с Испанией?
— Да, несколько удивительно, что заявления премьер-министра Испании, г-на Санчеса, воспринимаются как нечто экстраординарное. Потому что обычно мы всегда говорили, что, когда происходит нарушение международного права, мы говорим о нарушении международного права. Мы говорили о Грузии, мы говорили о Крыме, мы говорим об Украине, о Донбассе, мы говорим о Газе. И почему мы должны менять этот подход сейчас?
Это не потому, что мир изменился, как сказала Урсула фон дер Ляйен (председатель Европейской комиссии). А потому, что в Америке новая администрация. Другими словами, изменился не мир, а американская администрация.
В таком случае мы должны защищать свою роль в мире, как подчеркнул Антониу Кошта (председатель Европейского совета: ред.). Это не означает отказа от основанного на правилах международного порядка. Напротив, это означает попытку сохранить основанный на правилах международный порядок до тех пор, пока не пройдет этот период в Соединенных Штатах.
А затем мы должны попытаться сохранить систему в том виде, в каком она есть и какой она была, потому что она работала на протяжении многих десятилетий, а также мы должны попытаться вернуться к нормальной международной среде.
— И в конце, одним из ключевых вопросов в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией является открытие границ, но пока в этом направлении нет никакого прогресса. На Ваш взгляд, в чем же основное препятствие?
— Ну, я уже чуть подустал от этих последовательных заявлений об открытии: открытие, открытие для граждан третьих стран и т. д. Я просто устал. Проблема в том, что Турция решила передать эту часть своей внешней политики Азербайджану. Меня удивляет, что такая важная региональная держава, как Турция, решила, что эта часть ее внешней политики не находится под ее контролем, что она принадлежит Баку.
Мне довольно странно понимать, что Турция, хвастаясь своим сильным положением, уступает часть своей внешней политики другому соседу, хотя я понимаю эту близость, этот нарратив “одна нация, два государства”.
Но в результате вы (Турция) оказываетесь в ситуации, когда не можете выполнить свои обязательства по открытию границы, потому что решили делегировать эту часть своей политики третьей стране. Это большой вопрос, и в этом главная проблема.
Я этого не понимаю, не разделяю, и мне бы хотелось, чтобы Турция действительно выполнила эти последовательные, утомляющие обещания по открытию границы.