Թեհրանը և Անկարան փորձագիտական խումբ կստեղծեն Թուրքիայի ուղղությամբ հրթիռի արձակման միջադեպի հետաքննության համար
Թեհրանն Անկարային հայտնել է իր պատրաստակամությունը՝ ստեղծելու փորձագիտական ​​խումբ Իրանի կողմից Թուրքիայի դեմ ենթադրյալ հրթիռային արձակումները հետաքննելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Իրանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը։
Գերատեսչությունը հայտնել է, որ Իրանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարներ Աբբաս Արաղչին և Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց են ունեցել այս հարցի շուրջ։
Դրան նախորդել է երկու երկրների նախագահներ Մասուդ Փեզեշքիանի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև հեռախոսազրույցը։
«Զրույցի ընթացքում կողմերը, հիմնվելով երկու նախագահների միջև պայմանավորվածության վրա, համաձայնել են հնարավորինս շուտ ստեղծել փորձագիտական ​​խումբ՝ վերջին պնդումները մանրակրկիտ ուսումնասիրելու համար», - ասվում է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմը հայտնել էր, որ մարտի 9-ին Իրանից արձակված բալիստիկ հրթիռը Գազիանթեփ քաղաքի Շահինբեյ շրջանի երկնքում ՆԱՏՕ-ի օդային և հրթիռային պաշտպանության ուժերի կողմից անհապաղ որսացվել և չեզոքացվել է։ Միջադեպի հետևանքով տուժածներ չկան։ Սա փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունների և Իրանի պատասխան հարվածների ընթացքում Թուրքիայի օդային տարածքում տեղի ունեցած երկրորդ նմանատիպ միջադեպն է։ Իրանը հերքել է առնչությունը նաև Թուրքիայի ուղղությամբ մարտի 4-ին հրթիռի արձակմանը։

Тегеран и Анкара созовут экспертную группу для расследования инцидента с запуском ракеты в направлении Турции
Тегеран выразил Анкаре готовность созвать экспертную группу для расследования предполагаемых ракетных пусков Ирана по Турции. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “РИА Новости” со ссылкой на заявление Министерства иностранных дел Ирана.
В ведомстве сообщили, что министры иностранных дел Ирана и Турции Аббас Арагчи и Хакан Фидан провели телефонный разговор по этому вопросу.
Этому предшествовал телефонный разговор между президентами двух стран Масудом Пезешкианом и Реджепом Тайипом Эрдоганом.
“Также в ходе разговора стороны условились с учетом договоренности между президентами двух стран сформировать как можно скорее экспертную группу для детального изучения последних утверждений”, — говорится в заявлении Министерства иностранных дел Ирана.
Ранее администрация президента Турции сообщила, что баллистическая ракета, запущенная из Ирана 9 марта, была перехвачена и нейтрализована силами ПВО и противоракетной обороны НАТО в небе над районом Шахинбей города Газиантеп. Благодаря своевременнопму обезвреживанию никто не пострадал. Это уже второй подобный инцидент в турецком воздушном пространстве во время военных операций США и Израиля, начатых против Ирана 28 февраля и ответных ударов Ирана. Иран отрицает свою причастность к запуску ракет в направлении Турции.