Շնորհակալ ենք Հայաստանին Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն աջակցելու համար. Կոբախիձե
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանն իր երկրի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանն աջակցելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վրաստանի վարչապետն իր շնորհակալությունը հայտնեց Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ անցկացվող համատեղ հայտարարության ժամանակ։
Վրաստանի վարչապետը կարևորեց Հարավային Կովկասի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների (խմբ․ նկատի ունի Իրանում ստեղծված իրադրությունը) ֆոնին երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացումը։
Կոբախիձեի բնորոշմամբ՝ Հայաստանի ու Վրաստանի միջև պատմական լավ հարաբերությունները հիմք են ծառայում երկկողմ ռազմավարական գործընկերության համար։
«Մենք ուրախ ու ոգևորված ենք, որ շատ բարձր մակարդակի համագործակցություն ունենք և մշտապես շահագրգռված ենք մեր ռազմավարական գործընեկության խորացմամբ։ Այս բարեկամության հիմքում փոխադարձ հարգանքն է, ընդհանուր շահերը։ Ես, կրկին առիթն օգտագործելով, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանին՝ Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն  ու ինքնիշխանությանն աջակցելու համար՝ մասնավորապես, ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլիայում Վրաստանին աջակցող բանաձևին սատարելու համար»,-շեշտեց Կոբախիձեն։
Վրաստանի վարչապետը հայտնեց, որ ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել են երկկողմ օրակարգը, տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը, որը, Կոբախիձեի խոսքով, բարձր մակարդակի վրա է։
Այս առումով Իրակլի Կոբախիձեն հատկապես մատնանշեց Հայաստան-Վրաստան առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու ձեռքբերումները։
«Առևտրի առումով Հայաստանն առաջին տասնյակում է Վրաստանի արտաքին առևտրի գործընկերների շարքում»,– նշեց նա։

Благодарим Армению за поддержку территориальной целостности Грузии: Кобахидзе
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе выразил благодарность Республике Армения за поддержку территориальной целостности и суверенитета его страны.
Как сообщает “Арменпресс”, премьер-министр Грузии высказал это в совместном заявлении с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном после 15-й сессии Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией.
Кобаходзе подчеркнул важность дальнейшего углубления двусторонних отношений на фоне событий, разворачивающихся вокруг Южного Кавказа (ситуация в Иране: ред.).
По словам Кобахидзе, исторически хорошие отношения между Арменией и Грузией служат основой для двустороннего стратегического партнерства.
“Мы рады и воодушевлены высоким уровнем сотрудничества и всегда заинтересованы в углублении нашего стратегического партнерства. Основой этой дружбы является взаимное уважение и общие интересы. Я еще раз хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы поблагодарить Армению за поддержку территориальной целостности и суверенитета Грузии, в частности, за поддержку резолюции в поддержку Грузии в Генеральной Ассамблее ООН”, — подчеркнул Кобахидзе.
Премьер-министр Грузии сообщил, что они обсудили двустороннюю повестку дня с премьер-министром Армении, сотрудничество в различных областях, которое находится на высоком уровне.
Ираклий Кобахидзе особо отметил развитие и достижения армяно-грузинских торгово-экономических отношений.