Շնորհակալ ենք Հայաստանին Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն աջակցելու համար. Կոբախիձե
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանն իր երկրի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանն աջակցելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վրաստանի վարչապետն իր շնորհակալությունը հայտնեց Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ անցկացվող համատեղ հայտարարության ժամանակ։
Վրաստանի վարչապետը կարևորեց Հարավային Կովկասի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների (խմբ․ նկատի ունի Իրանում ստեղծված իրադրությունը) ֆոնին երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացումը։
Կոբախիձեի բնորոշմամբ՝ Հայաստանի ու Վրաստանի միջև պատմական լավ հարաբերությունները հիմք են ծառայում երկկողմ ռազմավարական գործընկերության համար։
«Մենք ուրախ ու ոգևորված ենք, որ շատ բարձր մակարդակի համագործակցություն ունենք և մշտապես շահագրգռված ենք մեր ռազմավարական գործընեկության խորացմամբ։ Այս բարեկամության հիմքում փոխադարձ հարգանքն է, ընդհանուր շահերը։ Ես, կրկին առիթն օգտագործելով, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանին՝ Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն  ու ինքնիշխանությանն աջակցելու համար՝ մասնավորապես, ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլիայում Վրաստանին աջակցող բանաձևին սատարելու համար»,-շեշտեց Կոբախիձեն։
Վրաստանի վարչապետը հայտնեց, որ ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել են երկկողմ օրակարգը, տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը, որը, Կոբախիձեի խոսքով, բարձր մակարդակի վրա է։
Այս առումով Իրակլի Կոբախիձեն հատկապես մատնանշեց Հայաստան-Վրաստան առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու ձեռքբերումները։
«Առևտրի առումով Հայաստանն առաջին տասնյակում է Վրաստանի արտաքին առևտրի գործընկերների շարքում»,– նշեց նա։

Georgia thanks Armenia for supporting its territorial integrity and sovereignty
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has thanked Armenia for supporting his country’s territorial integrity and sovereignty.
He made the remarks alongside Armenian PM Nikol Pashinyan after the 15th session of the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission on Economic Cooperation held in Georgia.
The Georgian PM attached importance to strengthening bilateral ties amid the developments in the Middle East.
According to Kobakhidze, the historically good relations between Armenia and Georgia serve as a foundation for bilateral strategic partnership.
“We are happy and excited that we have very high-level cooperation and are constantly interested in deepening our strategic partnership. This friendship is based on mutual respect and shared interests. I would like, once again taking this opportunity, to thank Armenia for supporting Georgia’s territorial integrity and sovereignty, particularly for backing the resolution in support of Georgia at the UN General Assembly,” emphasized Kobakhidze.
The Prime Minister of Georgia stated that he discussed the bilateral agenda with the Prime Minister of Armenia, as well as cooperation in various fields, which, according to Kobakhidze, is at a high level.
In this regard, Irakli Kobakhidze especially highlighted the development and achievements of Armenia-Georgia trade and economic relations.