Ակրոտիրիի բնակիչները, որտեղ գտնվում է բրիտանական ռազմական բազան, պատրաստվում են հնարավոր տարհանման
Կիպրոսի իշխանություններն ամեն օր վերանայում են Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը և ճշգրտում իրենց որոշումները, իսկ Ակրոտիրիի բնակիչները, որտեղ գտնվում է բրիտանական ռազմական բազան, պատրաստվում են հնարավոր տարհանման։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Կիպրոսի բնակիչները մտահոգությամբ են հետևում Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձություններին: «Հեզբոլլահը» անօդաչու թռչող սարքով հարված է հասցրել Ակրոտիրիում գտնվող բրիտանական ռազմաբազային:
Կիպրոսի իշխանությունները բնակիչներին տարհանման համար պահում են զգոն վիճակում։ Յոթ համայնքներ տեղեկացվել են հնարավոր տարհանման հրամանի մասին։ Բնակիչներին ցանկացած արտակարգ իրավիճակի մասին կտեղեկացնեն շարժական ազդականչերի միջոցով։
Ակրոտիրիի դպրոցները ևս մեկ օր փակ կմնան, մինչ իշխանություններն ամեն օր կգնահատեն իրավիճակը: Կիպրոսի քաղաքացիական պաշտպանությունը հրահանգներ է տվել ինքնապաշտպանության միջոցառումների վերաբերյալ, քանի որ բնակչությունը պետք է պատրաստ լինի արտակարգ իրավիճակում հնարավոր տարհանմանը:

Община Акротири на Кипре готовится к возможной эвакуации
Жители Кипра с тревогой следят за развитием событий в ближневосточном регионе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews, накануне группировка "Хезболла" нанесла удар беспилотником по расположенной на острове британской военной базе Акротири.
Власти держат население в состоянии готовности к эвакуации до пятницы. О возможном приказе к эвакуации проинформированы семь общин. Людей будут оповещать о любой чрезвычайной ситуации с помощью мобильных сирен.
Школы в Акротири остались закрытыми еще на один день, в то время как власти ежедневно анализируют ситуацию. Гражданская оборона Кипра опубликовала инструкции. Они касаются мер самозащиты, поскольку население должно быть подготовлено на случай враждебных действий.