Գերմանիայի ԱԳ նախարարը Հունգարիային կոչ է արել վերանայել ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթն արգելափակելու որոշումը
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոհան Վադեֆուլը Հունգարիային կոչ է արել վերանայել Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների հերթական փաթեթի ընդունումն արգելափակելու որոշումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Ես զարմացած եմ Հունգարիայի դիրքորոշման պատճառով: Մենք դա կքննարկենք մեր հունգարացի գործընկերների հետ.... Մենք ևս մեկ անգամ հունգարացիներին կներկայացնենք մեր փաստարկներն ինչպես Բուդապեշտում, այնպես էլ այստեղ՝ Բրյուսելում, և կխնդրենք նրանց վերանայել իրենց դիրքորոշումը», - ասել է Վադեֆուլը Բրյուսելում ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը ժամանելիս:
Դիվանագետը շեշտել է, որ անհրաժեշտ է շարունակել Ռուսաստանի նկատմամբ ճնշումը և կայուն աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային:
Եվրամիության երկրների արտգործնախարարները Բրյուսելում քննարկում են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը, որը նախատեսվում էր ընդունել Ուկրաինայի դեմ ՌԴ-ի ծավալած ռազմական գործողությունների 4-րդ տարելիցին ընդառաջ: ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ փաթեթն, ամենայն հավանականությամբ, չի ընդունվի Հունգարիայի դիրքորոշման պատճառով:
Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Բուդապեշտը կարգելափակի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը: Այս քայլով Հունգարիան փորձում է Ուկրաինային ստիպել վերսկսել «Դրուժբա» խողովակաշարով ռուսական նավթի մատակարարումները: Սլովակիան և Հունգարիան Կիևին մեղադրում են ռուսական հարվածներից վնասված խողովակաշարի վերանորոգումը դիտավորյալ հետաձգելու համար:

Министр иностранных дел Германии призвал Венгрию пересмотреть решение о блокировании 20-го пакета санкций против России
Министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль призвал Венгрию пересмотреть свое решение заблокировать принятие очередного пакета санкций против Москвы. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Reuters.
“Я удивлен позицией Венгрии. Мы будем это обсуждать с нашими венгерскими коллегами. Поэтому мы еще раз обратимся с нашими аргументами – и в Будапеште, и здесь, в Брюсселе, – чтобы позиция была пересмотрена”, — заявил Вадефуль по прибытии на встречу министров иностранных дел ЕС в Брюсселе.
Он подчеркнул необходимость продолжать давление на Россию и оказывать постоянную поддержку Украине.
Министры иностранных дел ЕС обсуждают в Брюсселе 20-й пакет санкций против России, который планировалось принять накануне 4-й годовщины военных действий России против Украины. Глава внешнеполитического ведомства ЕС Кая Каллас заявила, что пакет вряд ли будет принят из-за позиции Венгрии.
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто ранее заявил, что Будапешт заблокирует 20-й пакет санкций против России. Этим шагом Венгрия пытается заставить Украину возобновить поставки российской нефти по трубопроводу “Дружба”. Словакия и Венгрия обвиняют Киев в преднамеренном затягивании ремонта трубопровода, поврежденного российскими ударами.