ԵՄ-ն Մոսկվայից պահանջում է զորքերի դուրսբերում հարևան երկրներից, զորքերի թվաքանակի կրճատում և ռազմատուգանքի վճարում. փաստաթուղթ
ԵՄ անդամ երկրներին ներկայացվել է փաստաթուղթ, որում թվարկված են այն զիջումները, որոնք Ռուսաստանը պետք է անի ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Ուկրաինայի հետ ընթացող բանակցություններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փաստաթուղթը, որը ԵՄ երկրներին է ուղարկել Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը, հայտնվել է «Ազատություն» ռադիոկայանի եվրոպական ծառայության տրամադրության տակ։
Փաստաթուղթը վերնագրված է այսպես՝ «Եվրոպական հիմնական շահերը համապարփակ, արդար և տևական խաղաղության և մայրցամաքի անվտանգության ապահովման հարցում»։ Բրյուսելը պահանջում է, որ Մոսկվան նվազեցնի իր զորքերի թվաքանակը և դրանք դուրս բերի հարևան երկրներից, ռազմատուգանք վճարի և ժողովրդավարացնի իր հասարակությունը։
Բրյուսելը շեշտում է, որ ԵՄ-ն պետք է նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ, և որ առանց Եվրոպայի հիմնարար շահերը հաշվի առնելու՝ չի կարող լինել խաղաղություն կամ անվտանգություն։
«Ազատություն» ռադիոկայանի եվրոպական ծառայությունը նշում է, որ փաստաթուղթը կամ դրա որոշ մասեր կարող են քննարկվել փետրվարի 23-ին ԵՄ արտգործնախարարների հանդիպմանը։
Ըստ փաստաթղթի՝ եթե ըստ ապագա հնարավոր համաձայնագրի Ուկրաինան պետք է սահմանափակի իր զորքերի թվաքանակը կամ նույնիսկ դուրս գա որոշ շրջաններից, ապա Ռուսաստանը պետք է անի նույնը։ Նաև պահանջվում է, որ ուկրաինական օկուպացված տարածքները «դե յուրե» չճանաչվեն, իսկ այդ հատվածներն ապառազմականացվեն։ Բացի այդ, Ռուսաստանը «պետք է դադարեցնի ապատեղեկատվական արշավները, դիվերսիաները, կիբեռհարձակումները, օդային տարածքի խախտումները և ընտրություններին միջամտությունը եվրոպական տարածքում և հարևան երկրներում»։
Մեկ այլ վերջնագիր նախատեսում է, որ Բելառուսում չլինի միջուկային զենք, արգելվի «ռուսական ռազմական ներկայությունը և տեղակայումը Բելառուսում, Ուկրաինայում, Մոլդովայի Հանրապետությունում, Վրաստանում և Հայաստանում»։
Ըստ փաստաթղթի՝ Ռուսաստանը նաև պետք է փոխհատուցում տրամադրի Ուկրաինային և նպաստի այդ երկրի վերակառուցմանը, պետք է նաև պատճառած վնասի համար փոխհատուցում տրամադրի եվրոպական երկրներին և եվրոպական ընկերություններին։
Վերջին պահանջները վերաբերում են Ռուսաստանի ներքին իրադրությանը։ Փաստաթղթում կոչ է արվում, որ երկրում ազատ և արդար ընտրություններ անցկացվեն՝ միջազգային դիտորդների ներկայությամբ, ազատ արձակվեն բոլոր քաղբանտարկյալները, վերադառնան արտաքսված քաղաքացիները, լինի մամուլի ազատություն, ինչպես նաև «համագործակցություն ռուս ընդդիմադիր գործիչներ Ալեքսեյ Նավալնիի և Բորիս Նեմցովի սպանությունների հետաքննության գործում»։

ЕС требует от Москвы вывести войска из соседних стран, сократить численность войск и выплатить военные репарации
Государствам-членам ЕС был представлен документ, в котором перечислены уступки, на которые Россия должна пойти в ходе продолжающихся переговоров с Украиной при посредничестве США. По сообщению «Арменпресс», документ, направленный странам ЕС главой дипломатии ЕС Каей Каллас, был предоставлен европейской службе «Радио Свобода».
Документ озаглавлен «Основные интересы Европы в обеспечении всеобъемлющего, справедливого и прочного мира и безопасности континента». Брюссель требует от Москвы сократить численность своих войск и вывести их из соседних стран, выплатить военные репарации и демократизировать свое общество.
Брюссель подчеркивает, что ЕС должен сидеть за столом переговоров и что без учета основных интересов Европы не может быть ни мира, ни безопасности.
Европейская служба Радио Свобода отмечает, что документ или некоторые его части могут быть обсуждены на встрече министров иностранных дел ЕС 23 февраля.
Согласно документу, если в рамках возможного будущего соглашения Украина ограничит численность своих войск или даже выведет их из некоторых регионов, то Россия должна поступить так же. Также требуется, чтобы оккупированные украинские территории не были признаны де-юре и были демилитаризованы. Кроме того, Россия «должна прекратить кампании дезинформации, саботаж, кибератаки, нарушения воздушного пространства и вмешательство в выборы на территории Европы и соседних стран».
Еще один ультиматум предусматривает, что Беларусь не должна обладать ядерным оружием, и что «российское военное присутствие и размещение в Беларуси, Украине, Республике Молдова, Грузии и Армении» должно быть запрещено.
Согласно документу, Россия также должна выплатить компенсацию Украине и внести вклад в восстановление этой страны, а также выплатить компенсацию европейским странам и европейским компаниям за причиненный ущерб.
Последние требования касаются внутренней ситуации в России. В документе содержится призыв к проведению свободных и справедливых выборов в стране с участием международных наблюдателей, освобождению всех политических заключенных, возвращению граждан, находящихся в изгнании, свободе прессы, а также «сотрудничеству в расследовании убийств российских оппозиционных деятелей Алексея Навального и Бориса Немцова».