Զելենսկին հայտարարել է «էներգետիկ Ռամշտայնի» նախապատրաստական ​​աշխատանքների մասին
Ֆրանսիայում այս շաբաթ տեղի կունենան «էներգետիկ Ռամշտայնի» ձևաչափով հանդիպումներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Telegram-ում հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ հանդիպմանը կմասնակցեն Մեծ յոթնյակի երկրները, Ուկրաինայի գործընկերները Հյուսիսային Եվրոպայից և Բալթյան երկրներից։
«Մենք նշել ենք այն կոնկրետ բաները, որոնք մեզ անհրաժեշտ են, և նախարարը կկենտրոնանա հենց այդ էներգետիկ աջակցության փաթեթների վրա», - ասել է Զելենսկին Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Դենիս Շմիհալի հետ հանդիպումից հետո։
Վերջին ամիսներին Ռուսաստանը պարբերաբար հարվածներ է հասցնում Ուկրաինայի էներգետիկ օբյեկտներին, ինչի հետևանքով երկրում, հատկապես՝ մայրաքաղաք Կիևում, ծանր իրավիճակ է ստեղծվել էլեկտրամատակարարման և ջեռուցման հետ կապված։
Ուկրաինայի պաշտպանության հարցով շփման խումբը, որը հայտնի է նաև «Ռամշտայնի ձևաչափ» անվանմամբ, միջազգային կոալիցիա է, որի անդամները ռազմական օգնություն են ցուցաբերում Ուկրաինային Ռուսաստանի դեմ հակամարտության ընթացքում։

Зеленский объявил о подготовке встречи в формате “энергетического Рамштайна”
На этой неделе во Франции пройдут встречи в формате “энергетического Рамштайна”. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил президент Украины Владимир Зеленский в Telegram.
Во встрече примут участие страны G7, партнеры Украины из Северной Европы и страны Балтии.
“Определили конкретные вещи, которые нам нужны, и именно на таких пакетах поддержки энергетики министр сосредоточится. На полях конференции в Мюнхене говорили с частью партнеров именно об энергетике, и в течение ближайших дней надо реализовать имеющиеся договоренности”, — сказал Зеленский после встречи с министром энергетики Украины Денисом Шмыгалем.
В последние месяцы Россия регулярно наносит удары по украинским энергетическим объектам, в результате чего в стране, особенно в Киеве, возникла тяжелая ситуация с электроснабжением и отоплением.
Контактная группа по обороне Украины, также известная как “формат Рамштайна”, — это международная коалиция, члены которой оказывают военную помощь Украине в течение ее конфликта с Россией.