ՌԴ նախագահի խոսնակը կտրականապես հերքել է Նավալնիին թունավորելու մեղադրանքները
Ռուսաստանը կտրականապես հերքում է ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի թունավորման շուրջ մեղադրանքները և դրանք համարում է անհիմն։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Լրագրողները Պեսկովին հարց են ուղղել Նավալնիի հավանական թունավորման վերաբերյալ վերջին հայտարարության մասին, ինչին ի պատասխան ՌԴ նախագահի խոսնակն ասել է․ «Մենք, բնականաբար, չենք ընդունում նման մեղադրանքները: Մենք համաձայն չենք դրանց հետ: Մենք դրանք համարում ենք կողմնակալ և անհիմն: Եվ մենք կտրականապես մերժում ենք դրանք»։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան ևս, մեկնաբանելով Նավալնիի թունավորման հետ կապված մեղադրանքները, հայտարարել էր, որ դրանք հայտնի ամերիկացի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշթեյնի ֆայլերից հանրության ուշադրությունը շեղելու փորձ են։
Հինգ երկրներ` Մեծ Բրիտանիան, Շվեդիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Նիդեռլանդները հայտարարել են, որ ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին սպանվել է բանտում հատուկ թույնի կիրառմամբ, ինչը Ռուսաստանի կողմից քիմիական զենքի մասին Կոնվենցիայի խախտում է։
Մի քանի անկախ լաբորատորիա Նավալնիի ընտանիքի կողմից դուրս բերված նմուշներում հայտնաբերել է էպիբատիդին՝ հարավամերիկյան Epipedobates tricolor գորտի մաշկից ստացվող խիստ թունավոր նյութ:
Էպիբատիդինը նեյրոտոքսին է, որն ազդում է նիկոտինային ու մուսկարինային ացետիլխոլինային ռեցեպտորների վրա: Այս ռեցեպտորները ներգրավված են ցավի փոխանցման, ինչպես նաև շարժման ու այլ ֆունկցիաների մեջ: Էպիբատիդինը առաջացնում է ամբողջ մարմի զգայունության կորուստ, որը կարող է արագորեն զարգանալ մինչև լիակատար կաթվածահարություն ու շնչառության դադարեցում։

Пресс-секретарь президента России категорически отверг обвинения в отравлении Навального
Пресс-секретарь президента России категорически отверг обвинения в отравлении российского оппозиционного деятеля Алексея Навального, назвав их “небоснованными”. Об этом, как передает “Арменпресс” со ссылкой на “РИА Новости”, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
Журналисты задали Пескову вопрос о недавнем заявлении относительно отравления Навального, на что пресс-секретарь президента России ответил: “Мы, конечно, не принимаем такие обвинения. Мы с ними не согласны. Мы считаем их небоснованными и предвзятыми. И мы категорически их отвергаем”.
Ранее пресс-секретарь МИД России Мария Захарова также прокомментировала обвинения в отравлении Навального, заявив, что это попытка отвлечь внимание общественности от дел известного американского финансиста Джеффри Эпштейна.
Пять стран — Великобритания, Швеция, Франция, Германия и Нидерланды заявили, что российский оппозиционер Алексей Навальный был отравле в колонии, что является нарушением Россией Конвенции о химическом оружии.
Несколько независимых лабораторий обнаружили в образцах тканей погибшего, предоставленных семьей Навального, эпибатидин, высокотоксичное вещество, получаемое из кожи южноамериканской древесной лягушки Epipedobates tricolor.
Эпибатидин — это нейротоксин, воздействующий на никотиновые и мускариновые ацетилхолиновые рецепторы. Эти рецепторы участвуют в передаче болевых ощущений, а также в движении и других функциях. Эпибатидин вызывает потерю чувствительности по всему телу, которая может быстро прогрессировать до полного паралича и остановки дыхания.