Մոսկվայում կայացել է Պայծառ Սարիբեկյանի «Հայաստանի համընդհանուր պատմությունը» գրքի շնորհանդեսը
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան մշակույթի կենտրոնում կայացել է Պայծառ Սարիբեկյանի «Հայաստանի համընդհանուր պատմությունը» գրքի շնորհանդեսը։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ բացման խոսքով հանդես է եկել մշակույթի կենտրոնի ղեկավար Վլադիմիր Գաբբեն։
Կարևորելով նախաձեռնությունը՝ նա նշել է, որ գիրքը կարող է դառնալ հիանալի ուղեցույց այն հայ երեխաների և երիտասարդների համար, որոնք մեծանում են հայրենիքից հեռու՝  նպաստելով նրանց ազգային ինքնության պահպանմանն ու պատմական գիտակցության խորացմանը։ Շնորհանդեսը վարել է մշակութաբան, Մոսկվայի պետական լեզվաբանական համալսարանի դասախոս Աշոտ Ավետիսյանը։
Հեղինակի կատարած աշխատանքը բարձր են գնահատել բանասիրական գիտությունների թեկնածու Աիդա Մարանջյանը, ինչպես նաև բանաստեղծ և գրականագետ Ավագ Հովսեփյանը՝ ընդգծելով աշխատության գիտական արժեքն ու կրթադաստիարակչական նշանակությունը։ Երեկոյի ընթացքում հանդես է եկել մշակույթի կենտրոնի մեներգչուհի Ֆլորա Նազարյանը՝ ներկայացնելով երաժշտական կատարումներ։
Շնորհանդեսին ներկա է եղել նաև հայ ժողովրդի լեգենդար զավակ Շավարշ Կարապետյանը։ Միջոցառման ավարտին հյուրերը հնարավորություն են ունեցել ձեռք բերել գիրքը՝ հեղինակի ընծայագրով։

В Москве состоялась презентация книги Пайцар Сарибекян “Всеобщая история Армении”
В Культурном центре посольства Республики Армения в Российской Федерации состоялась презентация книги Пайцар Сарибекян “Всеобщая история Армении”.
Как сообщает корреспондент “Арменпресс” в Москве, с приветственной речью выступил руководитель Культурного центра Владимир Габбе.
Подчеркивая важность этой инициативы, он отметил, что книга может стать отличным руководством для армянских детей и молодежи, выросших вдали от родины, способствуя сохранению их национальной идентичности и углублению исторического сознания. Презентацию провел культуролог и преподаватель Московского государственного лингвистического университета Ашот Аветисян.
Работу автора высоко оценили кандидат филологических наук Аида Маранджян, а также поэт и литературный критик Аваг Овсепян, подчеркнув научную ценность и образовательную значимость произведения. Певица Флора Назарян исполнила музыкальные номера.
На презентации также присутствовал легендарный сын армянского народа Шаварш Карапетян. В конце мероприятия гости смогли приобрести книгу с автографом автора.