Մոսկվայի հայկական թանգարանում անցկացվել է դասախոսություն՝ նվիրված Հայկական նրբանցքի պատմությանը
Մոսկվայի հայկական թանգարանի նախաձեռնությամբ թանգարանի ցուցասրահում անցկացվել է դասախոսություն՝ նվիրված Մոսկվայի Հայկական նրբանցքի պատմությանը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ դասախոսությամբ հանդես է եկել պատմաբան, մոսկվայագետ Մարիա Կալիշը, ով ներկայացրել է մայրաքաղաքի Հայկական նրբանցքի ձևավորման և զարգացման պատմությունը՝ անդրադառնալով Մոսկվայի հայկական համայնքի բազմադարյա ներկայությանը, նշանավոր հայկական ընտանիքների գործունեությանը և քաղաքի պատմամշակութային ժառանգության պահպանությանը։
Դասախոսության ընթացքում մասնակիցները տեղեկացան, թե ինչու հենց այս թաղամասը դարձավ Մոսկվայի հայկական համայնքի կենտրոնը, ինչ դեր ունեցավ Լազարյանների ընտանիքը նրա զարգացման գործում, ինչ նշանակություն ուներ Կասպարովյան բարեգործական ապաստարանը, ինչպես նաև, թե մինչև 1812 թվականի Մոսկվայի հրդեհը գոյություն ունեցած պատմական շերտերից որոնք են պահպանվել Հայկական նրբանցքում։
Մարիա Կալիշը նշեց, որ Հայկական նրբանցքը մայրաքաղաքի այն եզակի հատվածներից է, որտեղ Մոսկվան մեծապես պահպանել է իր պատմական դիմագիծը՝ սկսած 19-րդ դարից։ Նրա խոսքով՝ սա հին Մոսկվայի այն «գործված» վայրերից է, որտեղ խճճված փողոցային կառուցվածքը, պատմական խտությունն ու նեղլիկությունը ներդաշնակորեն համադրվում են արևելյան մշակութային ազդեցությունների հետ։
Բանախոսը նաև ընդգծեց, որ քաղաքի պատմության երկու կարևոր իրադարձությունները՝ 1812 թվականի Մոսկվայի հրդեհը և 1935 թվականի ստալինյան վերակառուցումը, չնայած զգալի ազդեցություն են ունեցել քաղաքի տեսքի վրա, այնուամենայնիվ չեն փոխել Հայկական նրբանցքի հիմնական պատմական դիմագիծը։
Առանձին անդրադարձ կատարվեց նաև նրբանցքի անվան պատմությանը։ Այն կապվում է պարսկահայ վաճառականներ Լազարյանների ընտանիքի՝ Մոսկվայում հաստատվելու, նրբանցքի տարածքում հանրահայտ դարձած Լազարյան ճեմարանը հիմնադրելու հետ, որտեղ ներկայումս իր գործունեությունն է ծավալում ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատունը։
Մինչդեռ ավելի վաղ այն հայտնի էր Ստոլպովսկի նրբանցք անվամբ։
Դասախոսության կարևոր թեմաներից էր նաև Մոսկվայի առաջին հայկական եկեղեցու՝ Սուրբ Խաչի պատմությունը։ Եկեղեցին հիմնադրվել է 1779 թվականին, Լազար Նազարի Լազարյանի ձեռք բերած հողատարածքում։ Շինարարությունը ֆինանսավորել են նրա դուստրը՝ իշխանուհի Աննա Լազարևնա Սումբատովան, և որդին՝ Իվան Լազարյանը, իսկ նախագիծը մշակել է անվանի ճարտարապետ Յուրի Ֆելտենը։
Կլասիցիզմի ոճով կառուցված եկեղեցին 1930-ական թվականներին քանդվել է խորհրդային իշխանությունների կողմից, իսկ դրա տեղում հետագայում կառուցվել է դպրոց։
Դասախոսությունն ավարտվել է ակտիվ քննարկմամբ, որի ընթացքում մասնակիցները հարցեր են ուղղել բանախոսին և քննարկել Մոսկվայի հայկական պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրմանը և պահպանմանն առնչվող հարցեր։
Միջոցառմանը մասնակցում էին Մոսկվայի տարբեր բուհերի ուսանողներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև մայրաքաղաքի պատմությամբ և հայկական մշակութային ժառանգությամբ հետաքրքրվող այցելուներ։

В Армянском музее Москвы была представлена история Армянского переулка
По инициативе Армянского музея Москвы в выставочном зале музея состоялась лекция, посвященная истории Армянского переулка в Москве.
Как сообщает корреспондент “Арменпресс”, с лекцией выступила историк, москвовед Мария Калиш, которая представила историю формирования и развития Армянского переулка столицы, коснувшись многовекового присутствия армянской общины Москвы, деятельности видных армянских семей и сохранения историко-культурного наследия города.
Слушатели узнали, почему именно этот район стал центром армянской общины в Москве, какую роль в его развитии сыграла семья Лазарян, какое значение имело Благотворительное убежище Каспарова, а также какие исторические слои, существовавшие до Московского пожара 1812 года, сохранились в Армянском переулке.
Мария Калиш отметила, что Армянский переулок — одна из уникальных частей столицы, где Москва в значительной степени сохранила свой исторический облик с XIX века. По ее словам, это одно из “плетенных” мест старой Москвы, где замысловатая структура улиц, историческая плотность и узость гармонично сочетаются с восточными культурными влияниями.
Она рассказала, что два важных события в истории города — пожар Москвы 1812 года и сталинская реконструкция 1935 года — хотя и оказали значительное влияние на облик города, тем не менее не изменили основных исторических особенностей Армянского переулка.
Особое внимание было уделено и истории названия переулка. Она связана с переселением в Москву армянских купцов из Персии - Лазарянов, основанием известной гимназии “Лазарян” в районе переулка, где в настоящее время находится посольство Республики Армения в Российской Федерации.
Ранее он был известен как Столповский переулок.
Одной из важных тем лекции стала также история первой армянской церкви в Москве — церкви Святого Креста. Церковь была построена в 1779 году на земле, приобретенной Лазарем Назаровичем Лазаряном. Строительство финансировали его дочь, княгиня Анна Лазаревна Сумбатова, и его сын, Иван Лазарян, проект разработал известный архитектор Юрий Фельтен.
Церковь, построенная в стиле классицизма, была снесена советскими властями в 1930-х годах, а на её месте позже была построена школа.
Лекция завершилась активным обсуждением, участники задавали докладчику вопросы, обсуждали вопросы, связанные с изучением и сохранением армянского историко-культурного наследия Москвы.
В мероприятии приняли участие студенты различных университетов Москвы, представители армянской общины, а также гости, интересующиеся историей столицы и армянским культурным наследием.