ԵՄ-ն Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների վերագործարկում չի պլանավորում. Մարթա Կոս
Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների վերագործարկումն առայժմ ԵՄ օրակարգում չէ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին POLITICO հրատարակությանը հայտնել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսն Անկարա այցից առաջ։
«Իմ այցն Անկարա նպատակաուղղված է վստահության վերականգնմանը և մեր տնտեսական հարաբերությունները երկու կողմերի համար ավելի շահավետ դարձնելու միջոցերի որոնմանը», - ասել է նա։
Հանձնակատարը հավելել է, որ ԵՄ-ն պետք է «նորովի վերաբերվի» Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, սակայն բանակցությունների վերագործարկում չի պլանավորվում։
Կոսի խոսքով՝ այցի հիմնական նպատակը կլինի «Թուրքիայի հետ հաստատուն գործընկերային հարաբերությունների կառուցումը»։ Նրա կարծիքով՝ «խաղաղությունն Ուկրաինայում կփոխի եվրոպական իրողությունները, հատկապես Սևծովյան տարածաշրջանում», ուստի Անկարան «կդառնա շատ կարևոր գործընկեր» Բրյուսելի համար։
Բացի այդ, Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է փետրվարի 6-ին ներկայացնել Թուրքիայի, Կենտրոնական Եվրոպայի և Հարավային Կովկասի երկրների հետ «Միջտարածաշրջանային փոխգործակցության ծրագրի առաջմղումը» ուսումնասիրությունը։ Դրանում, ի թիվս այլ բաների, կնշվի, թե ինչ ներդրումներ են անհրաժեշտ տարածաշրջանների միջև տրանսպորտային և առևտրային միջանցքների զարգացման համար։
Մյուս կողմից, Հունաստանը և Կիպրոսը հանդես են գալիս Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման դեմ, եթե Անկարան որոշ զիջումների չգնա։ ԵՄ ներկայացուցչի խոսքով՝ Կիպրոսը ցանկանում է, որ իր նավերը կարողանան մուտք գործել Թուրքիայի նավահանգիստներ։
Թուրքիան ԵՄ-ին անդամակցության շուրջ բանակցությունները սկսել է 2005 թվականին, դրանք շարունակվում են ավելի քան 20 տարի։

ЕС не планирует возобновлять переговоры о членстве Турции - Марта Кос
Возобновление переговоров о членстве Турции в Европейском союзе пока не стоит на повестке ЕС. Как передает Арменпресс, об этом POLITICO сообщила комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос накануне своего визита в Анкару.
«Мой визит в Анкару направлен на восстановление доверия и поиск путей для повышения взаимовыгодности наших экономических отношений», — сказала она.
Комиссар добавила, что ЕС необходимо «по-новому взглянуть» на отношения с Турцией, но планов по возобновлению переговоров нет.
По словам Кос, главной целью визита будет «построение прочного партнерства с Турцией». По ее мнению, «мир в Украине изменит европейские реалии, особенно в Черноморском регионе», поэтому Анкара «станет очень важным партнером» для Брюсселя.
Кроме того, Европейская комиссия планирует 6 февраля представить исследование по «Продвижению программы межрегионального сотрудничества» с Турцией, странами Центральной Европы и Южного Кавказа. Это покажет, среди прочего, какие инвестиции необходимы для развития транспортных и торговых коридоров между регионами.
С другой стороны, Греция и Кипр выступают против нормализации отношений с Турцией, если Анкара не пойдет на определенные уступки. По словам представителя ЕС, Кипр хочет, чтобы его суда могли заходить в турецкие порты.