Աբու Դաբիում ավարտվել է Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը
Աբու Դաբիում ավարտվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
«Արմենպրես»-ի հաղոդրմամբ՝ «դեմ առ դեմ» հանդիպմանը նախորդել էր պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որին հայկական կողմից մասնակցում էին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ադրբեջանական կողմից հանդիպմանը մասնակցել են Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբայովը։
Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ են ժամանել փետրվարի 4-ին՝ ստանալու «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակը։
ՀՀ վարչապետ Փաշինյանը ճանաչվել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակակիր՝ ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության հաստատման, տարածաշրջանում համագործակցության և կայունության ապահովման օրակարգը հետևողականորեն առաջ մղելու համար։
Նույն մրցանակին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի արժանանալն ընդգծում է խաղաղության առաջմղման համար համատեղ ջանքերը։

В Абу-Даби завершилась встреча Пашиняна и Алиева
В Абу-Даби завершилась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева
По сообщению Арменпресс, встрече тет-а-тет предшествовала встреча в расширенном составе, в которой с армянской стороны приняли участие вице-премьер РА Мгер Григорян, секретарь Совета безопасности Армен Григорян, глава МИД Арарат Мирзоян и вице-спикер Национального собрания Рубен Рубинян.
С азербайджанской стороны на встрече присутствовали заместитель премьер-министра Азербайджана Шахин Мустафаев, министр иностранных дел Джейхун Байрамов, помощник президента по внешней политике Хикмет Хаджиев и спецпредставитель президента Эльчин Амирбаев.
Никол Пашинян и Ильхам Алиев прибыли в Объединенные Арабские Эмираты 4 февраля для получения премии Zayed Award for Human Fraternity (за человеческое братство) 2026 года. Премьер-министр Армении Пашинян был признан лауреатом премии Zayed за человеческое братство 2026 года в знак признания его последовательных усилий по продвижению повестки дня мира, сотрудничества и стабильности в регионе между Республикой Армения и Республикой Азербайджан.
Присуждение этой же премии президенту Азербайджана Алиеву подчеркивает совместные усилия по содействию миру.