Արաղչին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Եգիպտոսի, Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի գործընկերների հետ
Տարածաշրջանային երկրների հետ դիվանագիտական ​​խորհրդակցությունների շրջանակներում Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Եգիպտոսի, Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը։
Քննարկումները կենտրոնացել են տարածաշրջանում և դրանից դուրս տեղի ունեցող զարգացումների վրա։
Իրանի դիվանագիտական ​​ջանքերի շրջանակներում վերջին շաբաթներին Արաղչին շփումներ է պահպանել տարածաշրջանային գործընկերների հետ՝ մասնավորապես տարածաշրջանային զարգացումների և Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի սպառնալիքների վերաբերյալ կարծիքներ փոխանակելու նպատակով։
Փետրվարի 1-ին Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին զգուշացրել էր, որ Միացյալ Նահանգների ձեռնարկած ցանկացած նոր պատերազմ կվերածվի տարածաշրջանային հակամարտության։
Բողոքի ցույցերն Իրանում սկսվել էին 2025 թ. դեկտեմբերի վերջին իրանական ռիալի կտրուկ արժեզրկման և հիպերինֆլյացիայի պատճառով։ Ավելի ուշ Իրանի մի շարք քաղաքներում բողոքի ցույցերը վերածվել են ոստիկանության հետ բախումների, իսկ կարգախոսները ստացել են քաղաքական բնույթ՝ թիրախավորելով Իրանի ներկայիս քաղաքական համակարգը:
Իրանական կողմը ցույցեր հրահրելու համար մեղադրում է ԱՄՆ-ին և Իսրայելին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն արդեն  բազմիցս սպառնացել է Իրանին ռազմական գործողություններով՝ նրա միջուկային ծրագրի և բողոքի ցույցերի դաժան ճնշման պատճառով:

Арагчи провел телефонные разговоры с коллегами из Египта, Саудовской Аравии и Турции
В рамках дипломатических консультаций со странами региона министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи провел телефонные переговоры с министрами иностранных дел Египта, Саудовской Аравии и Турции. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение агентства "Tasnim".
Обсуждения были сосредоточены на развитиях в регионе и за его пределами.
В рамках дипломатических усилий Ирана Арагчи в последние недели поддерживал контакты с региональными партнерами, в частности, для обмена мнениями о региональных событиях и угрозах США в отношении Ирана.
1 февраля лидер Исламской революции аятолла Али Хаменеи предупредил, что любая новая война, развязанная Соединенными Штатами, перерастет в региональный конфликт.
Протесты в Иране начались в конце декабря 2025 года из-за резкой девальвации и гиперинфляции иранского риала. Позже протесты в нескольких городах Ирана переросли в столкновения с полицией, а лозунги приобрели политический характер, направленный против существующей политической системы Ирана.
Иран обвиняет Соединенные Штаты и Израиль в подстрекательстве к протестам.
Президент США Дональд Трамп неоднократно угрожал Ирану военными действиями из-за его ядерной программы и жестокого подавления протестов.
В рамках наращивания военной мощи США направили в регион авианосную ударную группу “Авраам Линкольн”.