Հայաստանը նոր միջուկային ռեակտորի կառուցման հարցում շարունակում է բանակցել տարբեր երկրների հետ
Հայաստանի Հանրապետությունը նոր միջուկային ռեակտորի կառուցման հարցում շարունակում է աշխատել միջուկային տեխնոլոգիաներին տիրապետող տարբեր երկրների հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք այս պահին աշխատում ենք բոլոր գործընկերների՝ Ֆրանսիայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի, Հարավային Կորեայի, Չինաստանի հետ, և անհրաժեշտ որոշումները կկայացվեն բոլոր հնարավոր հարցերին հնարավոր վստահելի պատասխաններ ստանալուց հետո»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Վաշինգտոնում ստորագրել են երեք մտադրությունների հուշագիր, որոնցից մեկը վերաբերել է էներգետիկ ոլորտին, որը ներառում է նաև միջուկային էներգետիկան:
2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը կայացրել է ռազմավարական որոշում, որ իր հաջորդ միջուկային ռեակտորը լինելու է փոքր մոդուլային, այդ հարցով խոսակցություններ են ընթանում 5 երկրի հետ:

Armenia holds talks with several countries on small modular nuclear reactor
The Republic of Armenia continues to work with countries possessing nuclear technology on the construction of a new nuclear reactor, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday.
“At the moment, we are working with all our partners — France, the United States, Russia, South Korea, and China — and the necessary decisions will be made after receiving reliable answers to all possible questions,” Pashinyan said.
The Prime Minister recalled that on August 8, 2025, in Washington, he signed three memoranda of understanding with U.S. President Donald Trump, one of which concerned the energy sector, including nuclear energy.
Earlier in October 2025, Pashinyan announced that Armenia had made a strategic decision for its next nuclear reactor to be small modular, and that discussions on this matter are ongoing with five countries.