Հայաստանը նոր միջուկային ռեակտորի կառուցման հարցում շարունակում է բանակցել տարբեր երկրների հետ
Հայաստանի Հանրապետությունը նոր միջուկային ռեակտորի կառուցման հարցում շարունակում է աշխատել միջուկային տեխնոլոգիաներին տիրապետող տարբեր երկրների հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք այս պահին աշխատում ենք բոլոր գործընկերների՝ Ֆրանսիայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի, Հարավային Կորեայի, Չինաստանի հետ, և անհրաժեշտ որոշումները կկայացվեն բոլոր հնարավոր հարցերին հնարավոր վստահելի պատասխաններ ստանալուց հետո»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Վաշինգտոնում ստորագրել են երեք մտադրությունների հուշագիր, որոնցից մեկը վերաբերել է էներգետիկ ոլորտին, որը ներառում է նաև միջուկային էներգետիկան:
2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը կայացրել է ռազմավարական որոշում, որ իր հաջորդ միջուկային ռեակտորը լինելու է փոքր մոդուլային, այդ հարցով խոսակցություններ են ընթանում 5 երկրի հետ:

Армения продолжает переговоры с разными странами по строительству нового ядерного реактора
Республика Армения продолжает сотрудничать с разными странами, обладающими ядерными технологиями, по вопросу строительства нового ядерного реактора.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге после заседания правительства.
“В настоящее время мы работаем со всеми партнерами – Францией, Соединенными Штатами Америки, Россией, Южной Кореей, Китаем, и необходимые решения будут приняты после получения достоверных ответов на все возможные вопросы”, – сказал Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что 8 августа 2025 года в Вашингтоне были подписаны три меморандума о намерениях с президентом США Дональдом Трампом, один из которых касается энергетического сектора, включая ядерную энергетику.
1 октября 2025 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения приняла стратегическое решение о том, что ее следующий ядерный реактор будет малым модульным, и переговоры по этому вопросу ведутся с пятью странами.