ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը խորհրդարանում հյուրընկալել է Բուլղարիայի պատվիրակությունը
Հայաստանի Հանրապետւթյան Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հունվարի 26-ին ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Մանոիլ Մանեւի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը, խմբի անդամներ Ալխաս Ղազարյանը եւ Էսթեր Այվազյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Բուլղարիայի միջպետական հարաբերությունները՝ հիմնված բարեկամ երկու ժողովուրդների ջերմ եւ եղբայրական կապերի վրա: Ըստ նրա՝ երկկողմ արդյունավետ գործակցության զարգացմանը եւ խորացմանն առավել նպաստել են բարձրաստիճան փոխայցերը, իսկ խորհրդարանական դիվանագիտության դերն առանձնակի նշանակություն ունի: Հակոբ Արշակյանը գոհունակությամբ է արձանագրել նաեւ վերջերս երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ բուլղարական կողմին երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու առաջարկ է արվել:
Նշելով, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նախաստորագրված խաղաղության հռչակագրով նախատեսվում է նաեւ հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակում՝ Հակոբ Արշակյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԹՐԻՓՓ նախագծի շրջանակում Բուլղարիայի հետ առեւտրատնտեսական համագործակցության տեսանկյունից նոր հեռանկարներ կբացվեն: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Բուլղարիայի գործընկերների դրական արձագանքը խաղաղության գործընթացին:
2026 թվականի մայիսին Երեւանում տեղի կունենա Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի կենսաբազմազանության համաժողովը (COP17): Հակոբ Արշակյանը հույս է հայտնել, որ այս միջոցառումների շրջանակում Բուլղարիայի գործընկերներին Երեւանում հյուրընկալելու հնարավորություն կլինի:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանի գնահատմամբ Բուլղարիան՝ որպես բարեկամ երկիր, առանձնահատուկ նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Բաբկեն Թունյանը եւս երախտագիտություն է հայտնել բուլղարական կողմին խաղաղության համաձայնագրի հարցում կառուցողական դիրքորոշման համար: Բարեկամական խմբի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում խաղաղության պայմաններում հարեւան երկրների հետ համագործակցության խորացման կողմնակից է:
Նման այցերը նպաստում են փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող ոլորտներում արդյունավետ եւ նպատակաուղղված համագործակցության զարգացմանը: Նման կարծիք էլ հայտնել է բարեկամական խմբի անդամ Ալխաս Ղազարյանը:
Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Մանոիլ Մանեւը եւս կարեւորել է բարեկամական խմբերի մակարդակում փոխգործակցությունը, որը երկկողմ կապերի ընդլայնման արդյունավետ ազդակ է:
Քննարկվել են նաեւ տնտեսական կապերի խորացման, խորհրդարանական համանման հանձնաժողովների համագործակցության, տարբեր ոլորտներում հարաբերություններն ընդլայնելու հեռանկարները: Կարեւորվել է Սոֆիայի եւ Երեւանի միջեւ ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնումը, որը կնպաստի նաեւ զբոսաշրջային հաղորդակցությանը, քաղաքացիների միջանձնային շփումներին եւ բիզնեսի զարգացմանը: Ընդգծվել է բուլղարահայ համայնքի զգալի դերակատարությունը Բուլղարիայի հասարակական կյանքում եւ երկու պետությունների հարաբերությունների զարգացման գործում:

Вице-спикер Парламента Армении принял делегацию Болгарии
26 января вице-спикер Национального собрания Республики Армения Акоп Аршакян принял делегацию во главе с заместителем председателя группы дружбы Болгария-Армения Национального собрания Республики Болгария Маноилом Маневым.
На встрече присутствовали глава группы дружбы Армения-Болгария Национального собрания Республики Армения Бабкен Тунян, члены группы Алхас Газарян и Эстер Айвазян.
Как передает “Арменпресс”, в Национальном собрании Республики Армения сообщили, что Акоп Аршакян высоко оценил межгосударственные отношения между Арменией и Болгарией, основанные на теплых и братских связях двух дружественных народов. По его словам, взаимные визиты на высоком уровне способствовали развитию и углублению эффективного двустороннего сотрудничества, и особое значение имела роль парламентской дипломатии. Акоп Аршакян также с удовлетворением отметил недавнее проведение заседания межправительственной комиссии двух стран.
Он подчеркнул, что болгарской стороне было предложено поднять двусторонние отношения до уровня стратегического партнерства.
Отметив, что подписанная в Вашингтоне 8 августа в Вашингтоне мирная декларация между Арменией и Азербайджаном также предусматривает разблокировку коммуникационных путей, Акоп Аршакян выразил уверенность в том, что в рамках проекта TRIPP откроются новые перспективы в сфере торгово-экономического сотрудничества с Болгарией. В этом контексте заместитель председателя Национального собрания высоко оценил позитивный отклик болгарских партнеров на мирный процесс.
В мае 2026 года в Ереване пройдет Саммит Европейского политического сообщества, а также Конференция ООН по биологическому разнообразию (COP17). Акоп Аршакян выразил надежду на возможность принять болгарских партнеров в Ереване в рамках этих мероприятий.
По словам Бабкена Туняна, главы группы дружбы Армения-Болгария Национального собрания Республики Армения, Болгария как дружественная страна имеет особое значение для Армении. Бабкен Тунян также выразил благодарность болгарской стороне за конструктивную позицию по мирному соглашению. Глава группы дружбы заверил, что Армения выступает за углубление сотрудничества с соседними странами в мирной обстановке в регионе.
Подобные визиты способствуют развитию эффективного и целенаправленного сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес.
Заместитель председателя группы дружбы Болгария-Армения Манойл Манев также подчеркнул важность сотрудничества на уровне групп дружбы, которое является эффективным стимулом для расширения двусторонних связей.
Обсуждались также перспективы углубления экономических связей, сотрудничества между парламентскими комитетами и расширения отношений в различных областях. Была подчеркнута необходимость восстановления прямого воздушного сообщения между Софией и Ереваном, что также будет способствовать развитию туризма, межличностных контактов граждан и развитию бизнеса. Была отмечена значительная роль болгарско-армянской диаспоры в общественной жизни Болгарии и развитии отношений между двумя государствами.