ԱՄՆ-ն շարունակում է ինտենսիվ շփումները Սիրիայում բոլոր կողմերի հետ՝ լարվածությունը նվազեցնելու նպատակով
ԱՄՆ-ի Սիրիայի հարցերով հատուկ դեսպանորդ Թոմ Բարաքը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է ինտենսիվ շփումները Սիրիայում բոլոր կողմերի հետ՝ լարվածությունը նվազեցնելու և տեղում ցանկացած սրացում կանխելու ջանքերի շրջանակներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բարաքը նշել է X հարթակում գրառման մեջ։
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է սերտ կապի մեջ լինել Սիրիայում բոլոր կողմերի հետ՝ աշխատելով շուրջօրյա՝ լարվածությունը նվազեցնելու, սրացումը կանխելու և Սիրիայի կառավարության ու «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» (ՍԴՈւ) միջև ինտեգրման բանակցություններին վերադառնալու համար», - նշված է գրառման մեջ։
Նախորդ շաբաթ Թոմ Բարաքը Դամասկոսում հանդիպել էր Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հետ։ Նրանք քննարկել էին Հալեպում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները, ինչպես նաև Սիրիայում անցումային փուլի վերաբերյալ հարցեր։ Բարաքն ընդգծել էր, որ Վաշինգտոնն այս փուլը դիտարկում է որպես միասնական սիրիական պետություն կառուցելու կարևորագույն հնարավորություն։
Հալեպից արևելք գտնվող Դեյր Հաֆերում սիրիական բանակի և ՍԴՈւ-ի միջև բախման սպառնալիք է նկատվում։ Սիրիական SANA գործակալության տեղեկացմամբ՝ հունվարի 16-ին ՍԴՈւ-ն խոչընդոտել է խաղաղ բնակիչների հեռացմանը Հալեպի արևելյան շրջաններում գտնվող մարդասիրական միջանցքով՝ կրակոցներ արձակելով նրանց ուղղությամբ։
Հունվարի 12-ին սիրիական բանակը զորքեր է տեղակայել Հալեպի նահանգի արևելյան հատվածներում՝ նկատելով ՍԴՈւ-ի և նախորդ իշխանությունների հետ առնչություն ունեցող զինված խմբավորումների տարածումը նահանգի Մասկանա և Դեյր Հաֆեր քաղաքների մոտակայքում։
Հունվարի 13-ին Սիրիայի բանակը Հալեպի արևելյան ծայրամասում գտնվող Մասկանան և Դեյր Հաֆերը հայտարարել է փակ ռազմական գոտի՝ կոչ անելով այնտեղի զինված խմբավորումներին նահանջել Եփրատ գետի արևելք։
Syria TV-ի փոխանցմամբ՝ ՍԴՈւ-ն բարձրացրել է Հալեպի շրջանի Դեյր Հաֆեր քաղաքում գտնվող իրենց մարտիկների աշխատավարձը՝ հասցնելով ամսական մոտավորապես 450 դոլարի։ Այս քայլը նպատակ ունի լուծել մարտիկների թվի զգալի անկման խնդիրը, որը հետևանք է վերջերս դասալքությունների աճին։
Տեղեկություններ են հաղորդվում, որ ՍԴՈւ-ի մի շարք մարտիկներ վայր են նետել իրենց զենքերը և լքել են խմբավորման շարքերը Դեյր Հաֆերի ճակատում։
Հալեպում հունվարի 6-ին բախումներ էին սկսվել քրդերի գլխավորած ՍԴՈւ-ի և սիրիական բանակի միջև, որոնք հանգեցրել էին քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի և լայնածավալ նյութական վնասների։ Հունվարի 9-ին հաղորդվել էր կրակի դադարեցման մասին։

США продолжают интенсивные контакты со всеми сторонами конфликта в Сирии для снижения напряженности
Специальный посланник США по Сирии Том Баррак заявил, что Соединенные Штаты продолжают интенсивные контакты со всеми сторонами конфликта в Сирии в рамках усилий по снижению напряженности и предотвращению любой эскалации на местах. Как передает Арменпресс, Баррак отметил это в сообщении на платформе X.
«Соединенные Штаты продолжают поддерживать тесный контакт со всеми сторонами конфликта в Сирии, работая круглосуточно над снижением напряженности, предотвращением эскалации и возвращением к интеграционным переговорам между сирийским правительством и Сирийскими демократическими силами (СДС)», — говорится в сообщении.
На прошлой неделе Том Баррак встретился с президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа в Дамаске. Они обсудили последние события в Алеппо, а также вопросы, связанные с переходным периодом в Сирии. Баррак подчеркнул, что Вашингтон рассматривает этот период как решающую возможность для построения единого сирийского государства.
Существует угроза столкновений между сирийской армией и Сирийскими демократическими силами в Дейр-Хафере, к востоку от Алеппо. По данным сирийского агентства SANA, 16 января СДС препятствовали эвакуации мирных жителей через гуманитарный коридор в восточных районах Алеппо, открыв по ним огонь.
12 января сирийская армия разместила войска в восточных районах провинции Алеппо, отметив распространение вооруженных групп, связанных с Сирийскими демократическими силами и предыдущим правительством, вблизи городов Маскана и Дейр-Хафер в провинции.
13 января сирийская армия объявила Маскану и Дейр-Хафер, расположенные на восточной окраине Алеппо, закрытой военной зоной, призвав вооруженные группы отступить к востоку от реки Евфрат.
По данным сирийского телевидения, СДС повысили зарплату своим бойцам в городе Дейр-Хафер в провинции Алеппо примерно до 450 долларов в месяц. Этот шаг направлен на решение проблемы значительного сокращения числа бойцов, которое является результатом недавнего роста числа дезертирств.
По сообщениям, ряд бойцов СДС сложили оружие и покинули ряды группировки на фронте в Дейр-Хафере.
6 января в Алеппо вспыхнули столкновения между возглавляемыми курдами СДС и сирийской армией, в результате которых погибли мирные жители и был нанесен значительный материальный ущерб. 9 января было объявлено о прекращении огня.